Spotkanie z twórcami wystawy „Hommage à Jan Buck (III): OSWOJENI”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z twórcami wystawy „Hommage à Jan Buck (III): OSWOJENI”, które odbyło się 30 listopada 2023 we wrocławskim Arsenale.
Wieńczyło ono drugi dzień międzynarodowego sympozjum badawczego „Serbołużycki malarz Jan Buck – wrocławskie konteksty”. Wydarzenie zostało zorganizowane pod kierownictwem naukowym dr Lidii Głuchowskiej z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w ścisłej współpracy z dyrektorką wrocławskiego Biura Saksonii goszczącego obrady – panią Anną Leniart, a także partnerami projektu „Hommage à Jan Buck” – Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dr Anita Wincencjusz-Patyna) Uniwersytetem Wrocławskim (dr Sylwia Świsłocka-Karwot) oraz Muzeum Miejskim Wrocławia, Muzeum Serbołużyckim w Budziszynie i Muzeum Współczesnym Wrocław.
Na spotkanie przybyli m.in. liczni goście z Górnych i Dolnych Łużyc, Saksonii i innych części Niemiec, w tym pani Vicekonsul Niemiec we Wrocławiu – Kerstin Nielsen oraz kierowniczka Kunstfonds w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie – Silke Wagler, przedstawiciele Towarzystwa Polsko-Serbołużyckiego we Wrocławiu, a także liczna delegacja studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zgromadzonych przywitał zespół kuratorski wystawy – kierowniczka naukowa projektu „Hommage à Jan Buck” i organizatorka merytoryczna sympozjum – dr Lidia Głuchowska, kustoszka Muzeum Miejskiego Wrocławia – Magdalena Szmida-Półbratek, a także dr hab. Radosław Czarkowski, prof. UZ – odpowiedzialny za koncepcję i aranżację oraz wspierająca go kierowniczka Działu Produkcji Wystaw Akademii Wrocławskiej – Patrycja Sikora.
Prof. Czarkowski wyjaśniał wymowę podtytułu wystawy w kontekście poprzednich wystaw na Łużycach, z innymi podtytułami – w muzeum Energijowej Fabrice Hórnikecy/Energiefabrik Knappenrode (7.10.2022–26.02.2023 r.): ŻYLIŚMY JUTRO oraz w Starej Fabryce Płótna Żaglowego/Alte Segeltuchfabrik w Chociebużu/Cottbus (2.06. –28.08.2023 r.): WIDZIELIŚMY MIEJSCE. Obecnie przygotowywana ekspozycja „Hommage à Jan Buck (IV): WSZĘDZIE – NIGDZIE – DOM” zostanie otwarta 2.02.2024 r. w Muzeum Lubuskim w Zielonej Górze. Prof. Czarkowski wracał uwagę na fakt, iż na każdą z wystaw z omawianej serii ich uczestnicy specjalnie przygotowują nowe prace, będące odpowiedzią na tytuł przewodni poszczególnych jej edycji. Patrycja Sikora podkreślała, że obecna ekspozycja w Arsenale po raz pierwszy na taką skalę łączy dwa środowiska artystyczne z polskich Ziem Zachodnich. Magdalena Szmida-Półbratek przyznała, iż jako kustoszka Muzeum Miasta Wrocławia w czasie swej wieloletniej pracy po raz pierwszy doświadcza wystawy stworzonej przez zespół z zewnątrz o tak udanej aranżacji.
W podsumowaniu dr Lidia Głuchowska wskazywała na zasadność włączenia cyklu ekspozycji sztuki współczesnej tworzonej przez artystki i artystów z Lubuskiego i Dolnośląskiego – a więc częściowo terenów niegdyś serbołużyckich – do projektu „Hommage à Jan Buck”, do którego zaistnienia impulsem było przygotowanie katalogu i wystawy retrospektywnej najwybitniejszego reformatora sztuki zachodniosłowiańskich sąsiadów Polski żyjących pod administracją Saksonii iBrandenburgii. O ile bowiem polska sorbistyka – w zakresie historii, etnologii, etnografii czy językoznawstwa – jest bardzo zaawansowana, o tyle w na temat dziejów polsko-serbołużyckich związków artystycznych wiadomo bardzo niewiele. Stąd też wymagają one szczególnej promocji, a więc i aktywizowania różnych kręgów odbiorczych. Perspektywa historyczna i współczesna, choćby w odniesieniu do dziejów Akademii Wrocławskiej, wzajemnie się uzupełniają, co świadczy o sile obecnego przedsięwzięcia. Z tego powodu kierowniczka naukowa projektu dziękowała artystkom i artystom zaangażowanym w realizację aktualnej wystawy w Arsenale za uwzględnienie bardzo szerokiego kontekstu odniesień do problematyki OSWAJANIA – miejsc, ludzi, przeszłości... Za cenne uznała m.in. próby dotarcia do sedna projektu, a więc artystyczne inwestygacje z dziedziny kultury wspomnień czy herstory, dotyczące archeologii „Ziem Odzyskanych“, mniejszości narodowych (konkretniej – nie tylko np. Serbołużyczan, lecz i Łemków), a także historii Łużyc oraz analogii między zagadnieniami antropogenicznych przeobrażeń/dewastacji krajobrazu po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.
Po wprowadzeniu kuratorskim w holu Arsenału, będącego jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia, spotkanie z twórcami wystawy „Hommage à Jan Buck (III): OSWOJENI” wieńczył uroczysty bankiet w dwóch salach wystawowych. Stał się on okazją do rozmów z artystkami i artystami na temat ich prac i umacniania nawiązanych w trakcie projektu „Hommage à Jan Buck” kontaktów międzyinstytucjonalnych, będących podstawą dalszej współpracy.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w Arsenale czynnej jeszcze do przełomu roku 2023/2024, a także kolejnej wystawy z opisywanej serii – w Zielonej Górze.
Biuru Saksonii przekazujemy serdeczne wyrazy wdzięczności za hojne wsparcie, które zapewniło naszemu przedsięwzięciu godną oprawę, sprzyjającą wymianie myśli i wrażeń.