Przejdź do treści

SONS OF RADAWIEC

Ogłoszenie
Opublikowano 26 lut 2015

Przypominamy wystawę Miłosza Flisa oraz Konrada Flisa

Wystawę można było oglądać od 10.1.2015 do 24.1.2015

Wystawa dwóch synów Radawca – podlubelskiej miejscowości, prywatnie braci. Miłosz na miejsce życia wybrał Wrocław, Konrad pozostał na Lubelszczyźnie. Różne są ich doświadczenia, różne media. Wspólne: wytworzenie niedosłownych scen gdzie skazują nas na domysły.

Takie są hipnotyczne i halucynacyjne pejzaże-wzierniki dające pole do snucia historii ich hipotetycznych losów. Taki jest też obraz przestrzeni, portrety ludzi ukazane w postaci filmowego kontinuum.

Dla wszystkich prac zebranych na wystawie „SONS OF RADAWIEC" ważna jest sceniczność, a ich atmosfera jest skutkiem próby odnalezienia Podświadomego. Skutkiem kontaktu z intuicją: w przypadku obiektów – przez obcowanie z elementami znalezionymi, w filmie – przez nielogiczne zestawienie ze sobą form znaczących dla autora, symbolicznych. W tym drugim przypadku narracyjnym porządkiem jest tylko rytm dnia, jak otwarcie i zamknięcie oka. I tak jak otwarcie i zamknięcie obiektywu kamery pozwala w naturalny sposób wyeksponować to co w centrum uwagi. Czy może to co poza nią, co nieuchwytne?

W fotoplastykonie Flisów wykrycie siebie w kręgu odziaływań swojego otoczenia jest komplementarne z odkrywaniem przez dadaistów głębszych sensów w znajdowanych przedmiotach-znakach, czy ze zwracaniem uwagi na zbiegi okoliczności.

Prace są skutkiem obsesji zbieractwa oraz chęcią podglądania otoczenia. Te czynniki są usprawiedliwieniem i pretekstem by zastany materiał przetworzyć.

Końcowy efekt umożliwia obydwu braciom znalezienie nowej relacji dzieł ze wspomnieniami, z rzeczywistością, czy z sekwencjami filmowymi, kliszami znanymi z kinematografii bardziej niż z życia. Wszak kinematografia jest nam często tożsama z habitatem a nawet bliższa niż on sam.

Tekst: Michał Mejnartowicz

Miłosz Flis

Urodzony 18.05.1986 w Lublinie. Absolwent wydziału rzeźby na ASP we Wrocławiu, dyplom w 2012 roku w pracowni prof. Janusza Kucharskiego. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem i grafiką opierając się na eksperymentach zarówno formalnych jak i technologicznych. Interesuje się równocześnie abstrakcją i figuratywizmem.

Wybrane wystawy:

2014 r. 7 Triennale młodych „Kunszt", Orońsko, Centrum Rzeźby Polskiej

2014 r. „We're coming to conquer you", Lipsk, Gone Fishing - Lütznerstraße 61/ Theatre Impermanent – Demmeringstraße 74

2014 r. „ZŁOrzeczy", Wrocław, Stolarnia

2012 r. „Transakcja Łączona" Poznań, Uniwersytet Artystyczny Poznań

2012 r. „M{i}Asto Gwiazd", Żyrardów, art Hala Golden Plus

2012 r. "Wolna Przestrzeń", Wrocław, Rezydencja Piasek

2012 r. „V MKR Wrocław", Wrocław, Muzeum Architektury

2013 r. „Przypływ- odpływ" , Wrocław, CK Agora


lubosz66@o2.pl
molosh.tumblr.com

Konrad Flis

Artysta i dizajner. Absolwent Lubelskiego Liceum Plastycznego na specjalizacji snycerstwo. Zajmuje się szeroko pojętym dizajnem od unikatowych mebli przez nowoczesne oświetlenie po place zabaw, których na terenie całej Polski zrealizował ponad setkę. W sztuce stara się łączyć media w poszukiwaniu nowych relacji artysta-odbiorca angażując odbiorcę bezpośrednio w akt twórczy i czyniąc go jednocześnie artystą oraz elementem dzieła sztuki.

Wystawy i Konkursy:

2007r. „Wielka Międzynarodowa Parada Smoków" Kraków – 1 miejsce w drużynowym konkursie na najlepszego smoka

2008r. „Światło ze Śląska" 1 miejsce w konkursie na pracę upamiętniającą św. Jacka Odrowąża 

http://mds.asp.wroc.pl/pl/sons_of_radawiec/70/

------------------------------------------
zamieścił: Daniel Mateusz Bąk 

Pozostałe aktualności