Przejdź do treści

Samonośny pomysł i samodzielna postawa

Ogłoszenie
Opublikowano 14 lut 2014
SUV

Projekt Samonośnych Uniwersalnych Wystaw zainicjowała absolwentka Mediacji Sztuki – Kamila Wolszczak. Idei SUW – u, która narodziła się w maju 2012 roku, towarzyszą badania nad niezależnym kuratorowaniem.

Absolwentka Mediacji Sztuki, Kamila Wolszczak, koncepcję SUW – u wymyśliła podczas pracy nad swoim dyplomem. Do jego ekspozycji wykorzystała przestrzeń M3 w prywatnym mieszkaniu. Definicja jej projektu powstała w oparciu o badania i obserwację kondycji niezależnego kuratorowania, w czasie zajęć prowadzonych przez Agnieszkę Kubicką – Dzieduszycką w Katedrze Mediacji Sztuki. Przewodnim mottem SUW-u jest świadomość samodzielności w podejmowaniu wszystkich działań związanych ze sztuką. Być samodzielnym i wnosić postawę aktywną w przestrzeń sztuki i miasta – oto deklaracja autorki.

W tekście opublikowanym na blogu projektu czytamy, m.in. „Uniwersalne zasady zostały skonstruowane na podstawie dwóch wystaw, które są źródłem doświadczeń i obserwacji powtarzających się zjawisk lub zachowań. Dotychczasowe realizacje polegały na zaangażowaniu artystów oraz pracy według ustalonych zasad SUW: zapoznania się z przestrzenią, zaprezentowania swoich pomysłów, zrozumienia sensu i problematyki projektu i przekazaniu swoich przemyśleń odbiorcy. Celem SUW jest oswajanie lokalnych artystów z potrzebą oceny własnych dokonań oraz nawiązania interakcji z publicznością. Uniwersalne reguły odnoszą się do zróżnicowanych przestrzeni i realizacji samonośnych, więc niektóre z nich mogą być doprecyzowane dopiero względem specyfik miejsc kolejnych realizacji."

Jaki jest stan niezależnego kuratorstwa w Polsce i jak bardzo różni się nasz rynek od sytuacji w Hiszpanii? Na to pytanie Wolszczak próbowała odpowiedzieć pracą powstałą w czasie jej pobytu w Walencji. „La Costa" została zrealizowana w grudniu 2012 roku.

Na podstawie zebranego doświadczenia w październiku 2013 roku Kamila Wolszczak obroniła pracę mgr pt. „SUW-Samonośne Uniwersalne Wystawy." Zebrane informacje, plany i przemyślenia czekały na realizację kolejnych edycji wystaw.

W 2014 roku SUW został zaproszony do współpracy przez Galerię MMXIII, prowadzoną przez Grzegorza Szustaka. Podjęta wspólnie praca miała doprowadzić do aranżacji olbrzymiej, bo blisko 600 metrowej przestrzeni w niezamieszkałej kamienicy w centrum miasta. Przez miesiąc kuratorzy wraz z artystami badali i dokumentowali sześć pięter kamienicy. Rozpisano konkurs na realizację prac w tym miejscu. Zgłoszono ponad pięćdziesiąt projektów, z których jury wyłoniono ostatecznie 41 realizacji.

Na sukces tej edycji SUW- u złożyło się kilka elementów: zaangażowanie samej Galerii MMXIII, dobra wola właściciela budynku oraz zainteresowanie ze strony artystów. Dzięki informacjom na portalach społecznościowych i w sieci, SUW-idea w lutym została zaprezentowana mieszkańcom miasta. Dwudniowa, bez budżetowa akcja, przyciągnęła blisko tysiąc widzów.

Obecnie Kamila Wolszczak wraz z Grzegorzem Szustakiem pracują nad dokumentacją wydarzenia i przygotowaniem katalogu. Ich zaangażowanie w ideę samonośnych wystaw równoważy brak środków i wsparcia finansowego ze strony urzędów. Samonośność w tym wypadku oznacza akceptację sytuacji rynkowej sztuki, w jakiej znajdują się zarówno twórcy niezależni, jak i większość instytucji. Na tle spisanej deklaracji SUW-u, którą znajdziemy na stronie projektu, rzeczowo i sugestywnie brzmi punkt 17 programu: „Każdy artysta potrafi opowiedzieć o swojej pracy w kontekście miejsca i tematu SUW „11/12" , a podczas wernisażu świadomie i aktywnie wchodzi w interakcję z publicznością." Pokrywa się on niemal idealnie z założeniami kształcenia postawy mediatora sztuki, którego świetnym przykładem jest Kamila Wolszczak.

Więcej o projekcie:

https://www.facebook.com/wystawa.11.12?fref=ts

http://kamilawolszczak.wordpress.com/galerii-mmxiii-suw-1112/

Adres galerii:

GALERIA MMXIII

+48 696 42 08 41

galeriammxiii@gmail.com 

Tekst: Agnieszka Kłos

Pozostałe aktualności