Przejdź do treści

Rzeźba wobec funkcji

Fotorelacja
Opublikowano 19 wrz 2024
and
Rzeźba wobec funkcji

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy Rzeźba wobec funkcji, która ma miejsce w gablotach ekspozycyjnych na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu.

Rzeźba wobec funkcji to przedmiot prowadzony przed dr Marka Ruszkiewicza w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku Rzeźba na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

Celem zajęć i badań jest kształtowanie postaw oraz umiejętności rzeźbiarsko-projektowych. Wrażliwości plastyczne i przestrzenne właściwe rzeźbie, ewoluują w trakcie całego procesu projektowania i realizacji, na język estetyki, funkcji i nienachalnego designu.

Uczestnicy wystawy

Marek Ruszkiewicz – ur. we Wrocławiu. W latach 2008-2013 studiował na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Christosa Mandziosa (2013 r.). W latach 2016-2019 kształcił się na studiach doktoranckich na macierzystej uczelni. Obronił pracę doktorską w 2021 r., jego promotorem był dr hab. Mateusz Dworski. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu od 2020 r. w pracowni prof. ASP Grzegorza Niemyjskiego. Prowadzi zajęcia w I Pracowni Rzeźby.

Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Realizuje projekty związane z konstrukcją, dekonstrukcją i destrukcją, tym samym zwracając uwagę na procesy przemijania. Nieprzerwanie interesuje się przewrotnością zjawisk destrukcyjnych, a zarazem możliwymi trudnościami w ich dostrzeganiu. Stawia pytania o początek i koniec procesów estetycznych. Twierdzi, iż istotą destrukcji we współczesnej rzeźbie jest zainicjowanie sprzyjających warunków do powstania kolejnej sytuacji rzeźbiarskiej. Prezentowanie wyników badań na polu rzeźby, dzieli z rozwiązywaniem problematyki rzeźby wobec funkcji.

Instagram: ruszkiewicz1
Prezentowana praca: Wolta, topola, 2021 r. 


Angelika Stefaniak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tworzy na pograniczu sztuki konceptualnej i designu. W swych realizacjach, najczęściej wybiera tekstylia oraz ceramikę, jako podstawowe środki wyrazu. Artystka w swoich przemyśleniach twórczych porusza tematy psychologii i antropologii w kontekście biomorfizmu oraz surrealizmu. Jeśli można by było opisać jej twórczość w jednym zdaniu, brzmiałoby ono tak: ,,frapująca, niepoznana do końca, oparta na afekcie, czasem pozbawiona racjonalności, za to przesiąknięta do szpiku kości uczuciowością".

Instagram: stefaniak.angelika
Prezentowana praca: Światełko w tunelu, ceramika, elementy oświetleniowe, 2023 r.


Józefina Leśnik – studentka V roku Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła od studiowania architektury w Poznaniu. W swych pracach koncentruje uwagę nie tylko na materiale czy użytkowości obiektu, ale także na procesie tworzenia, który zaczyna się od głębokiej analizy hasła czy zjawiska jakim się zajmuje. W jej drodze twórczej dużą rolę odgrywa SŁOWO, melodia oraz człowiek jako DUSZA piękna, wrażliwa oraz niedoskonała. Jej motto przewodnie to minimalizm, prosta i geometryczna forma oraz estetyka wykonania. 

Prezentowana praca: Wahadło, jesion, 2024 r.


Kurator: dr Michał Wasiak

Pozostałe aktualności