Przejdź do treści

„Rzeczywistość poruszona”

Ogłoszenie
Opublikowano 29 cze 2011

Ziemowit Finck w galerii – pracownia Akademia Nova


Galeria – pracownia Akademia Nova zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Ziemowita Fincka „Rzeczywistość poruszona", której wernisaż odbędzie się 29.06.2011 r. o godz.18. Ekspozycja czynna do 16.07.2011 r.

Obrazy Ziemowita Fincka – studenta malarstwa we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesorów Piotra Błażejewskiego i Przemysława Pintala – nie tylko wyróżniają się jednorodną, przemyślaną stylistyką, lecz zaskakują również bogatym i dojrzałym warsztatem malarskim. – Nie lubię banalności i jednoznaczności w sztuce – mówi ich autor. – Staram się zatem tak kształtować strukturę swych obrazów, by oglądający mogli w nich ciągle odnajdywać coś nowego, zaskakującego.

I rzeczywiście. Kompozycje malarskie Ziemowita Fincka, do których autor czerpie inspiracje z otaczającej rzeczywistości, nie są jednoznaczne w swym wyrazie. Obcując z nimi najpierw zauważamy ornamentalną strukturę, a dopiero po chwili dostrzegamy motywy usytuowane pod nią bądź układające się w przedstawienia obrazowe. Ponieważ artysta w sposób śmiały posługuje się wyrazistymi – choć niekiedy utrzymanymi w monochromatycznej palecie – barwami, uwagę odbiorcy przykuwają najpierw mocne elementy kolorystyczne pojawiające się w jego obrazach. Gdy jego wzrok już się z nimi oswoi, widz zaczyna odkrywać „kolejne pokłady" współtworzące obrazy.

Proces „rozszyfrowywania" kompozycji malarskich Ziemowita Fincka bywa bardzo powolny, lecz zawiera w sobie wiele niespodzianek i atrakcji. W obrazach: „30 ryb i stworzeń morskich", „20 gadów i płazów" oraz pozostałych z serii przedstawień szeroko rozumianej fauny wizerunki jej przedstawicieli są jak gdyby „zawoalowane" skomplikowana strukturą ornamentów. Inaczej rzecz się ma – w utrzymanych w czystych, wyrazistych barwach – kompozycjach z cyklu :"Miejsce Własne". Choć i w tych obrazach nie brakuje ornamentalnej „mgiełki", to ich struktura kompozycyjna zbudowana jest głównie na zestawieniach rozmaitych płaszczyzn i figur geometrycznych. Natomiast w pracach „Rybak" oraz „Tajga i Magda" głównymi elementami są wizerunki ich bohaterów, które autor niejako obudowuje wielorakimi ornamentami. Podobnie rzecz się ma w przypadku obrazu „Żniwiarz". Powstał on – jak wyznaje malarz – w ponure zimowe wieczory i jest odzwierciedleniem nastroju jaki wówczas ogarnął artystę.

Rozedrgana, wielopłaszczyznowa struktura prac malarskich Ziemowita Fincka uzyskuje jeszcze inny wymiar w – chciało by się rzec – pejzażu „Zakrzów". To w nim właśnie odnajdujemy najwyraźniej ową „rzeczywistość poruszoną", która – na prośbę autora – posłużyła jako tytuł wystawy jego prac w galerii-pracowni Academia Nova.

Ewa Han

Pozostałe aktualności