Przejdź do treści

R,G,B

Ogłoszenie
Opublikowano 06 kwi 2011

W Muzeum Ziemi Prudnickiej trwa wystawa wykładowców i studentów z Pracowni Projektowania Multimedialnego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów

R,G,B (ang. Red, Green, Blue) to system mieszania kolorów bazujący na odkryciu zjawiska rozszczepienia światła dokonane przez Isaac'a Newton'a. Późniejsze w czasie eksperymenty i praktyczne rozwiązania związane z szeroko pojmowanym obrazowaniem doprowadziły do licznych wynalazków technicznych takich jak barwna fotografia, film, telewizja a także monitory, projektory i wyświetlacze multimedialne. Podobieństwo w użyciu tych samych początkowych liter wyrazów składających się na tytuł wystawy "Regionalnie, Globalnie, Blisko" nie jest przypadkowe pomimo odmiennego aspektu postrzegania dotyczącego kategorii odległości, wielkości czy też miejsca. Pojęcie skali ma swoje odniesienia zarówno fizykalne, matematyczne, geograficzne, polityczne jak też psychologiczne i socjologiczne.

Informacje mają swoje źródła i zasięg lokalny, regionalny oraz globalny lecz proporcje ilościowe, znaczeniowe nie pozostają ze sobą w równowadze. Zależne są min. od miejsca i statusu nadawcy jak i odbiorcy. Obraz świata jaki sobie z tych poszczególnych fragmentów "rzeczywistości" składa wspólczesny odbiorca mediów bywa mocno zróżnicowany, względnie adekwatny i nigdy kompletny. Z jednej strony mamy bowiem czynnik ilościowy i niekompletność informacji a z drugiej ograniczenia wynikające z psychofizjologicznej natury i kondycji człowieka. Aby nie zagubić się w natłoku wiadomości staramy się na różne sposoby porządkować, upraszczać, wyszukiwać związki przyczynowo-skutkowe, znaczeniowe, opisywać, obrazować i wreszcie zamykać w pewne ramy strukturalne, pojęciowe to co w wyniku powyższych procesów się wyłania. Dla współczesnego projektanta i artysty medialnego powyższe sposoby i metody pozyskiwania, obrabiania, przetwarzania różnorakich informacji są niezbędne i nieustannie uaktualniane ale też wymuszają osobiste refleksje i postawę.

Rodzaj, temat i zakres inspiracji mają swoje źródła w otaczającym świecie, także tym przybliżanym medialnie ale to sposób ujęcia zależy od artysty. Na ile udaje się zbudować skuteczny, adekwatny, oddziałujący i mądry przekaz nie tylko jest zależny od świadomości i umiejętności twórcy ale też od względnego przygotowania oraz otwartości odbiorcy.

Prof. n. Stanisław Sasak

W wystawie biorą udział:

Prof. Stanisław Sasak, Adj. Marek Grzyb, Joanna Bonder, Klaudia Korzonek,
Bartosz Naprawa, Justyna Podżorny, Jarosław Zbrzyzny, Katarzyna Bialik,
Magdalena Puźniak, Aleksandra Śnieżek, Michał Downarowicz, Łukasz Kowalik,
Rafał Trubisz, Konrad Pochodaj, Aleksandra Gronowska, Grzegorz Lorek.

Pozostałe aktualności