Przejdź do treści

„Relations / young wave”

Ogłoszenie
Opublikowano 27 lis 2019

Od piątku 22 listopada w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu będzie można oglądać ogólnopolską wystawę zbiorową pt. „Relations / young wave”, na której zostaną zaprezentowane prace dziewięciu artystów fotomedialnych młodego pokolenia.

Finisaż: 29.11.2019, godz. 18.00

Jest to pierwsza odsłona cyklu ekspozycji w Galerii FOTO-GEN, gdzie będą prezentowane najciekawsze postawy artystyczne najmłodszej generacji już docenionych twórców.
Prezentowane na wystawie prace wprost lub pośrednio odnoszą się zagadnienia relacji między podmiotem a tym, co zwykło się odnosić do ducha, duchowości rozumianej jako ponadracjonalny stan doświadczenia istoty istnienia czy też rzeczywistości postrzeganej jako antyteza lub wartość opozycyjna wobec porządku materialnego.

Plastyczne ujęcie i rozwiązanie tej kwestii manifestuje się w sposób możliwie adekwatny dla realizacji idei przyjętych przez artystów. Przykładami tych postaw są realizacje Marty Grochowskiej i Adama Skórzewskiego; choć wypływające z różnych motywacji wprost odnoszą się do rzeczywistości eschatologicznej. Ida Kwaśnica dokonuje w trakcie niemal czteroletniego spektaklu mistyfikacji swojej osoby w mediach społecznościowych, która to mistyfikacja jest w istocie bolesnym odwróceniem humanistycznego porządku prymatu ducha nad materią (w finale projektu powierzchowność materialnych sensów zostaje skompromitowana, a duch i sztuka odzyskują należną pozycję w świecie wartości). Wewnętrzny spór, jaki toczy ze sobą miłość altruistyczna z egoizmem i brakiem afirmacji (ale także autoafirmacji), to idea podjęta przez Karolinę Płanik. Daniel Kusak przez obraz materialności gestu ciała wskazuje na miłość jako zasadę istnienia. Monika Jakimiuk w swej realizacji bada kruchy balans figur niemożliwych, by sprostać wyimaginowanym wyobrażeniom, oczekiwaniom świata. Monika Lelonek zaprasza odbiorcę swojego dzieła do uzmysłowienia sobie rzeczywistości wewnętrznej, która świat materii czyni cennym. Cykl „Introspekcja" Agaty Niźnikiewicz jest ukoronowaniem poszukiwań takiego sposobu portretowania, dzięki któremu bohater zdjęcia odczytywany jest nie tyle przez swoją fizyczność, ale przeżycia, emocje, myślenie. Artystka podkreśla, że w swym cyklu próbuje budować obraz człowieka odkrywającego swoją samoświadomość, która „umożliwia osiągnięcie kompromisu między wewnętrznym światem jednostki a otaczającą ją rzeczywistością". Justyna Lach prowadzi wewnętrzny dialog, oparty na wielokrotnych próbach zbudowania właściwych relacji między sobą a oczekiwaniem innych.


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności