Rawickie Mosty Sztuki

Opublikowano 11 sie 2010

Europejskie Spotkania na Prowincji już 24 sierpnia

Projekt zatytułowany „Rawickie Mosty Sztuki" jest dziesiątą prezentacją i promocją sztuki współczesnej organizowaną przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, oraz Burmistrz Gminy Rawicz Pan Tadeusz Pawłowski. Od 2001 roku muzeum prowadzi systematyczną edukację artystyczną, polegającą na prezentacji dzieł europejskich twórców profesjonalnych. Ten czas spędzony w murach Muzeum Ziemi Rawickiej nie był czasem straconym. Myślę, że był owocny na wielu płaszczyznach. Najważniejsza to promocja sztuki w życiu publicznym, co przekładało się na kontakt bezpośredni z twórcami i dziełami sztuki. Tegoroczne spotkanie ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Muzeum Ziemi Rawickiej otrzymało wsparcie finansowe z programu Edukacja Kulturalna z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Rawiczu i Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz. Ten sukces to zapewne nagroda za konsekwentność. Pozyskane środki jak nigdy dotąd pozwolą nam zrealizować nakreślone cele edukacyjne. Tytuł muzealnego programu brzmi: „Rawickie Mosty Sztuki - Europejskie Spotkania na Prowincji". W ramach tego programu przygotowaliśmy dziesiąte spotkanie artystów europejskich połączone z tradycyjną wystawą sztuk plastycznych, międzynarodową konferencję kulturalną oraz spotkanie rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Od września przez październik realizowany będzie cykl wykładów - prezentacji, dostępnych dla każdego zainteresowanego, poświecony sztuce współczesnej. Celem jest przybliżenie zasobów kultury narodowej z zakresu sztuk plastycznych, dalekich od kultury masowej. Wykładowcy postarają się zaprezentować podstawy wiedzy historycznej i teoretycznej mogące pomóc w zrozumieniu wybitnych dzieł sztuki nowoczesnej. Dodatkową okazją do promocji awangardy artystycznej jest 100-lecie sztuki abstrakcyjnej. Za jej początek uważa się namalowany w 1910 roku obraz w technice akwarelowej, którego autorem jest Rosjanin - Wassily Kandinsky. To świetna okazja przekonania widzów uznających wyłącznie dzieła przedstawiające do walorów i wartości abstrakcji. Jako organizator programu w imieniu własnym i muzeum, zachęcam do korzystania z proponowanej oferty. Udział w wysokiej kulturze może przynieść satysfakcję z poszerzenia doświadczeń w konfrontacji ze współczesnymi propozycjami artystycznymi. Dla młodzieży i osób niewtajemniczonych jest to znakomita okazja do uzupełnienia i nadrobienia zaległości. Wzbogacanie własnej wrażliwości na pewno się opłaci.

Serdecznie zapraszam do aktywności kulturalnej.

Dziękuję wszystkim wspierającym działania Muzeum Ziemi Rawickiej.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Wiktora Jędrzejca, Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Marcina Berdyszaka i Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu prof. Jacka Szewczyka.

Kurator „Rawickich Mostów Sztuki"

dr hab. Jacek Jarczewski