Przejdź do treści

RANDOMICZNOŚĆ - warsztat Robert B. Lisek

Ogłoszenie
Opublikowano 22 kwi 2014

23.04.2014r. (środa) w sali 403 (Traugutta) odbędzie się warsztat RANDOMICZNOŚĆ - prowadzi Robert B. Lisek

23.04.2014r. (środa) o godz. 11.00 w Centrum Designu i Innowacji, ul. Traugutta 19/21 w sali Multimediów (403) odbędzie się warsztat, który poprowadzi Robert B. Lisek - artysta, matematyk, akcjoner, twórca oprogramowania oraz instalacji, który koncentruje się na systemach i procesach (obliczeniowych, społecznych i biologicznych), twórca wielu projektów skupionych na radykalnych strategiach w sztuce, hacktywizmie i mediach taktycznych. 

Warsztat rozpocznie się o godz. 11.00 i będzie trwał ok. 4-5h. Zaproszeni są studenci wszystkich wydziałów, ilość uczestników nie jest ograniczona. Każdy uczestnik warsztatu powinien przynieść swojego laptopa z zainstalowanymi wcześniej programami - Supercollider i Pure data. Autor warsztatu przygotował software i zestaw urządzeń do wykorzystania przez uczestników warsztatu. 

RANDOMICZNOŚĆ - Robert B. LISEK - autorski warsztat i otwarte laboratorium

Warsztat jest przeznaczony dla użytkowników, którzy są zainteresowani praktycznym użyciem randomiczności do tworzenia w sztukach wizualnych, muzyce i filmie. Obecnie procedury oparte na procesach losowych leżą u podstaw praktycznych zastosowań w sieci do szyfrowania haseł, w grach, na rynku akcji, etc. Randomiczność odgrywa również zasadniczą rolę w praktyce artystycznej.

Użycie generatorów losowych:
• praktyczne zastosowania generatorów pseudo-losowych do konstruowania utworów wizualnych, muzycznych i filmowych za pomocą języków jak LISP, Supercollider, Pure Data, Fluxus, Ianix etc. (automaty, metoda monte carlo, generatory pseudolosowe, rozkłady prawdopodobieństwa i inne)
• ekstrakcja randomiczności z ukrytych procesów fizycznych. Praktyczne hackowanie sprzętu analogowego, użycie różnego rodzajów detektorów pola elektromagnetycznego i procesów kwantowych.

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z:
- praktycznymi technikami detekcji pól elektromagnetycznych (ultradźwięki, infra, mikrofale, fale długie) i radiacji (promieniowanie alfa, beta, gamma)
- generowanie randomicznych sygnałów audio i video w połączeniu z oscylatorami i generatorami noisu
- generowanie ciągów randomicznych przez użycie procesów kwantowych takich jak rozpad pierwiastków radioaktywnych
- kodowanie, pisanie patchy i programów z użyciem Supercollider, Pure Data, Python, LISP, Fluxus, Iannix etc
- manipulacja strumieniami danych pochodzących z kontrolerów MIDI, OSC (w tym telefon komórkowy) i innych
- mapowanie wyjścia strumieni danych do parametrów urządzeń dźwiękowych, DMX świetlnych, wideo, 3D etc.
- korzystanie z zestawu narzędzi i tworzenie własnych instrumentów do użycia podczas performansów, koncertów, do działań sieciowych i budowania instalacji etc.
Laboratorium bada różne rodzaje randomiczności w tym randomiczność w teorii komunikacji i kodowania oraz algorytmicznej teorii informacji. Szczegóły:
http://fundamental.art.pl/RANDOMNESS.html
http://fundamental.art.pl/WORKSHOP_ERS.html

http://vimeo.com/71359281
http://vimeo.com/89520280

(cd. opisu działalności Autora)
Robert B. LISEK przechodząc przez sztukę konceptualna, software art, sztukę krytyczna i interwencje społeczne wymyka się uproszczeniom kategoryzacji. Pionier sztuki wykorzystującej bioiżynierię i metody sztucznej inteligencji. Lisek jest także kompozytorem muzyki współczesnej na przecięciu muzyki spektralnej, stochastycznej i noisu. Jako naukowiec specjalizuje się w teorii zbiorów częściowo uporządkowanych, algebrze i kombinatoryce. Założyciel Institute for Research in Science and Art and festwali ART_HUB i ACCESS. Laureat wielu nagród i grantów w tym w Harvestworks Arts Center, Lower Manhattan Cultural Council w Nowym Yorku, CEC ArtsLink Award, ARCO Art Fair w Madrycie. Autor ponad stu wystaw i koncertów. Jego projekty zawieraja między innymi: RADICAL MIND - Columbia University New York, RANDOM BLAST - IMC Gallery New York, HEXAGRAM – Mata Gallery Los Angeles; BAPHOMET'S STAR - Harvestworks Art Center New York, NUCLEAR RANDOM GENERATOR - Moozak Fuc Vienna, TERROR ENGINES - WORM Center Rottterdam, GGGRU - FILE Sao Paulo, NEST - ARCO Art Fair Madryt, GENGINE - Galeria Narodowa Zachęta, FLOAT- Lower Manhattan Culture Council, New York; WWAI - SIGGRAPH Los Angeles; FALSCODES- Red Gate Gallery Pekin, SPECTRUM - Galeria LETO Warszawa, State of Emergency Embassy – Galeria Entropia Wrocław, FLEXTEXT- CiberArt Bilbao, FLEXTEXT - Byzantine Museum Athens, FLEXTEXT – ACA Media Festival Tokyo, STACK – ISEA Nagoya.Więcej: http://fundamental.art.pl/

przygotowania warsztatu i opracowanie informacji:

prof. nadzw. Przemek Pintal

Katedra Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby

Pozostałe aktualności