Przejdź do treści

PROJEKT POCIĄG DO SZTUKI - PODSUMOWANIE

Ogłoszenie
Opublikowano 09 gru 2016

Drodzy Państwo! Projekt Pociąg do Sztuki 2016 dobiega końca!

Przez osiem miesięcy pracy nad projektem wspólnie z artystami i pracownikami administracyjnymi Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta zaangażowanymi w przedsięwzięcie udało nam się przygotować i zrealizować ponad 30 artystyczno-kulturalnych przejazdów w pociągu relacji Wrocław-Drezno-Wrocław, co daje sumę ponad 16 000 kilometrów możliwości spotkań z artystami i sztuką w przestrzeni pociągu.

Pasażerowie mieli w tym czasie wyjątkową i niepowtarzalną szansę bezpośredniego kontaktu ze sztuką dedykowaną specjalnie do przestrzeni pociągu. Wielu podróżnych wykazało się refleksem i odwagą by porozmawiać z artystami a także wziąć udział w akcji artystycznej.

Wielość i zakres propozycji, które Państwo - Drodzy artyści zrealizowaliście w Pociągu była imponująca, a częstotliwość poszczególnych akcji pozwalała podróżnym swobodnie wybierać.

Podczas akcji Notatnik z podróży pasażerowie mieli możliwość obserwowania procesu powstawania dzieła, przyglądając się wykorzystywaniu przez rysujących różnorodnych technik rysunkowych sami stawali się niejednokrotnie tematem rysunku.

Wykorzystując pociąg jako środek transportu do pracy, lub w drodze powrotnej podróżni mogli bez konieczności kupowania biletu obejrzeć miniaturowe wystawy zaaranżowane przez artystów zaproszonych do projektu Magdy Grzybowskiej pt. INSIDERS, w którym specjalnie przygotowane, przezroczyste walizki posłużyły jako mobilne przestrzenie wystawiennicze.

Artystki Małgorzata ET BER Warlikowska i XY ankamierzejewska z grupy STARY BANAN w trakcie akcji STARY BANAN budzi pociąg do Sztuki zadbały o to aby z "odrobiną" humoru odpowiedzieć pasażerom na wszystkie pytania dotyczące sztuki, a unikatowe grafiki które przygotowały specjalnie na tę okazję dla podróżnych posłużyły jako zachęta do zbudowania profesjonalnej kolekcji dzieł sztuki.

Na początku sierpnia Karina Marusińska w pociągu relacji Wrocław-Drezno-Wrocław rozmawiała z pasażerami o budowaniu relacji międzyludzkich. Rozmowy były filmowane i ostatecznie zmontowane w poruszający film dotykający problemu więzi międzyludzkich, ich pielęgnowania i kruchości.

Epizody z przygotowywania materiału filmowego w pociągu zarejestrowali na zdjęciach Czesław Chwiszczuk i Rafał Warzecha, którzy w tym samym czasie prowadzili akcję Pasażerowie - dokumentując fotograficznie portrety pasażerów pociągu. Efektem finalnym akcji jest obiekt - tzw. Kapsuła Czasu, która prezentuje wybór portretów osób z różnych - także bardzo odległych (Chiny, Ameryka Płd.) zakątków świata.

Wreszcie pasażerowie Pociągu do Sztuki mieli sposobność zajrzenia do pracowni scenograficznej i oglądania kostiumów haute couture. Kreacje przygotowane przez studentów Wydziału Scenografii zaskakiwały pomysłowością i formą wykorzystania...papieru!

Projekt Pociąg do Sztuki to także wystawy!

Pierwszą z nich pt. Prolog - inicjującą projekt Pociąg do Sztuki nasi sąsiedzi z Drezna mogli oglądać już w kwietniu tego roku. Galeria Oktogon stała się polską przestrzenią - prezentującą osiągnięcia studentów z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ciągu trzech dni na początku kwietnia studenci z Wrocławia przewozili swoje artystyczne realizacje pociągiem - wystawa powstawała symultanicznie, a cała akcja przyniosła bardzo dobry rezultat - prezentując dynamiczną mobilizację strony polskiej i niemieckiej przypieczętowaną zrealizowaniem projektu.

Następną wystawą był przegląd realizacji niemieckich powstałych w projekcie Pociąg do Sztuki pt. Stacja MD_S. Miejscem wystawy była przestrzeń Galerii MD_S prezentująca różnorodne działania uczestników projektu zza Nysy.

Artyści biorący udział w polskiej części projektu Pociąg do Sztuki mogli natomiast zaprezentować swoje prace na wystawie pt. Stacja Runde Ecke, w Galerii Runde Ecke w Dreźnie. Industrialny charakter przestrzeni wystawowej interesująco korespondował z pociągowymi realizacjami artystów z Wrocławia. Podczas wernisażu nastąpiło uroczyste, oficjalne otwarcie muralu Wojtka Kołacza-Oteckiego, asystenta z Pracowni Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta.

Punktem kulminacyjnym i podsumowującym przebieg projektu Pociąg do Sztuki była wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław pt. "Do Wrocławia, do Wrocławia" prezentująca osiągnięcia absolwentów ze Szkoły Sztuk Wizualnych w Dreźnie. V piętro Muzeum stało się przestrzenią dla interdyscyplinarnych realizacji wyróżniających się młodych artystów z Drezna.

Drodzy Artyści! Drodzy Pracownicy Administracyjni Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu!

Uprzejmie Dziękuję za owocną współpracę przy współtworzeniu projektu Pociąg do Sztuki.

Dziękuję za Państwa kompetentne i niezawodne działanie.

Serdecznie Państwa Pozdrawiam.

Jarosław Grulkowski - "konduktor"
Kurator Projektu Pociąg do Sztuki.

P.S. Specjalne podziękowania dla:

Organizatora Projektu - Görlitzer Kulturservicegesellschaft mBH,

Partnerów Logistycznych Projektu Pociąg do Sztuki - KD, PKP, ZVON, DB, Trilex, VVO

Muzeum Współczesnego Wrocław.

Projekt Pociąg do Sztuki jest dotowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów na podstawie uchwały niemieckiego parlamentu federalnego.


informacja: Jarosław Grulkowski, zdjęcia: Uczestnicy projektu Pociąg do Sztuki

Pozostałe aktualności