Przejdź do treści

Poszukiwani do produkcji filmu artyści malarze

Ogłoszenie
Opublikowano 07 sty 2014

Hugh Welchman, zdobywca Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk”, rozpoczął współpracę z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Porozumienie o współpracy z firmą producencką Welchmana Breakthru Productions zakłada udział CeTA w produkcji filmowej ,,Twój Vincent". Film będzie animacją malarską w reżyserii Doroty Kobieli, opowiadającą o życiu i tajemniczej śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów – Vincenta van Gogha. Historię życia Vincenta van Gogha opowiedzą postaci z jego obrazów. Na potrzeby produkcji powstanie około 60 tysięcy ręcznie namalowanych dzieł, z czego ok. 20% ma powstać we Wrocławiu. Premiera filmu zaplanowana jest na 2015 rok. Wkrótce CeTA rozpoczyna proces rekrutacji co najmniej dziesięciu artystów plastyków do udziału w realizacji produkcji ,,Twój Vincent". W studiu CeTA we Wrocławiu, przez cały okres produkcji, tj. czternaście miesięcy, zrealizują oni część prac malarskich do filmu.

Porozumienie z Breeaktharu Productions przewiduje również organizację warsztatów edukcyjnych z zakresu animacji malarskiej prowadzonych przez Hugh Welchmana z wykorzystaniem technologii PAWS (Painting Animation Work Station) – specjalnie zaprojektowanego innowacyjnego rozwiązania usprawniającego proces tworzenia animacji malarskiej. Termin warszatów przewidziany jest w drugiej połowie 2014 roku. W warszatach wezmą udział przede wszystkim plastycy i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Hugh Welchman, absolwent nauk politycznych, filozofii i ekonomii Keble College w Oxfordzie oraz brytyjskiej National Film & Television School. Jego film dyplomowy pod tytułem „Crowstone" zdobył nagrodę Cinefoundation na Festiwalu Filmowym w Cannes, a on sam został wyróżniony stypendium Sam Mendes Sheakspeare Prize, dzięki któremu wyjechał do Berlina, aby studiować scenopisarstwo. Producent licznych filmów krótkometrażowych, między innymi dwóch filmów dla grupy Monthy Python z ich udziałem, dystrybuowanych w kinach i na DVD. Założyciel studia BreakThru Films Ltd w Londynie, a następnie siostrzanej BreakThru Films Sp. z o.o. w Polsce, współzałożyciel Master Classes Brytyjskiego Stowarzyszenia Filmowców. Dwie z jego produkcji zakwalifikowane zostały do oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes, został również dwukrotnie nominowany do nagrody BAFTA, a w 2008 roku nagrodzony Oskarem za film „Piotruś i wilk". Współproducent pierwszego i największego pełnometrażowego film animowanego komputerowo realizowanego w Wielkiej Brytanii – „Free Jimmy" (kryształ Annecy w 2007 roku) oraz producent efektów wizualnych do „La Vie en Rose"- „Niczego nie żałuję" (film biograficzny o Edith Piaf, zdobywca dwóch Oscarów). Dla BreakThru Films wyprodukowałm.in.: „The Most Beautiful Man In the World", „And the Red Man Went Green", „Accident", „The Clapp", „Oliver Stapleton Cinemagraphy Masterclasses", „Piotruś i Wilk" oraz pełnometrażowy film familijny w 3D "Latająca Maszyna" inspirowany muzyką Fryderyka Chopina.

Sean Bobbitt, Prezes Zarządu Breakthru, był założycielem i prezesem Silver Screen World Cinemas, obejmującej 3 z 10 najbardziej odwiedzanych kin w Polsce, a następnie połączyła się z Multikino S.A. tworząc największą polską sieć kinową. Pod koniec roku 2009 Bobbitt zrezygnował ze stanowiska Wiceprezesa Zarządu oraz Dyrektora ds. Rozwoju w Multikino S.A. aby podążyć za możliwościami oferowanymi przez produkcję filmową. Był współproducentem pełnometrażowego filmu „Latająca Maszyna" oraz ponad tuzina krótkometrażowych filmów animowanych oparty o muzykę Chopina, pełnił także rolę development partner nowego filmu kostiumowego producenta ,,Jak zostać królem" Garetha Unwina.

BreakThru Productions zostało założone przez producenta Hugh Welchmana w Londynie w 2001 roku. Polska siedziba firmy mieści się w Łodzi, a od marca 2011 studio zostało przeniesione do Gdańska. BreakThru zajmuje się produkcją filmów animowanych i aktorskich oraz dystrybucją – zarówno własnych produkcji, jak i innych. Wytwórnia swą światową renomę zawdzięcza zwłaszcza filmom krótkometrażowym, które nagradzane były na prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie. Mogą poszczycić się między innymi nominacjami do nagrody BAFTA, miejscem na liście filmów zakwalifikowanych do oficjalnej selekcji Festiwalu w Cannes, Kryształem Annecy (główną nagrodą na najbardziej prestiżowym światowym festiwalu animacji), nagrodą Canal+, TCM oraz Rose d'Or. Największym sukcesem i największym wyróżnieniem w środowisku filmowym było uhonorowanie BreakThru w 2008 roku statuetką Oskara za krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk", który przez krytyków okrzyknięty został "nową klasyką". BreakThru było również producentem efektów wizualnych do filmu biograficznego o Edith Piaf „La Vie en Rose" (polski tytuł: „Niczego nie żałuję"). Film ten zdobył cztery nagrody BAFTA oraz dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob dla najlepszej aktorki oraz pięć Cezarów – nagród Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej i został uznany za najlepszy film europejski 2007 roku.

Osoby (absolwenci ASP) zainteresowane współpracą proszone są o kontakt mailowy:praca@breakthrufilms.pl

___________________
informacja: Dziekanat MiRz
zamieścił: Leszek Sołtys

Pozostałe aktualności