Przejdź do treści

POCIĄG DO SZTUKI. TERMIN SKŁADANIA PROJEKTÓW WYDŁUŻONY DO 3 CZERWCA.

Ogłoszenie
Opublikowano 31 Maj 2016

Organizatorem Projektu Pociąg do Sztuki jest Görlitzer Kulturservicegesellschaft mBH. Do współpracy przy Projekcie zostały zaproszone dwie uczelnie Artystyczne: Akademia Sztuk Wizualnych w Dreźnie: HfBK Dresden i Akademia Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu.

Uczelnie artystyczne mają status równoprawnych partnerów i powinny współpracować w projekcie.

Formuła Projektu
Projekt jest ściśle związany z połączeniem kolejowym na lini Wrocław-Drezno, Drezno-Wrocław otwartym po kilku latach przerwy. Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 jest szczególną atrakcją turystyczną w bieżącym roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych zachodnich sąsiadów. Drezno-perła osiągnięć architektonicznych i miasto o szerokich perspektywach wydarzeń kulturalnych i artystycznych sta- nowi wyjątkowy cel znajdujący się w sąsiedztwie Wrocławia, i wreszcie Goerlitz miasto leżące po środku trasy przejazdu pociągu Wrocław-Drezno będą najważniejszymi miejscami projektu Pociąg do Sztuki. 

Początek Projektu Projekt Pociąg do Sztuki rozpoczął się od wystawy pt. Prolog inicjującej przedsięwzięcie. Wystawa prezentująca osiągnięcia studentów Akade- mii Sztuk Pięknych we Wrocławiu została zorganizowana spontanicznie, krótki czas jej przygotowania i realizacji był równocześnie odpowiedzią na ewentualność szybkiej mobilizacji i przygotowania wydarzenia artystycznego. Wystawa prezentowana we wspaniałych wnętrzach Galerii Oktogon w Dreźnie była wydarzeniem bezprecedensowym w historii tego miejsca. Bardzo istotnym elementem tego wydarzenia było wyko- rzystanie pociągu jako jedynego środka transportu do przewozu dzieł sztuki młodych artystów. Projekt prolog został zrealizowany pomyślnie a wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Rozwinięcie Projektu Po rozmowach z organizatorem i kuratorami z niemiec przechodzimy do drugiego etapu projektu - jego rozwinięcia. Projekt Pociąg do Sztuki otwiera nową przestrzeń działań artystycznych i zupełnie nowych odbiorców artystycznych aktywności. Miejscem dedykowanym tej fazie pro- jektu jest wnętrze pociągu Trilex relacji Wrocław-Drezno, Drezno-Wrocław oraz przystanki znajdujące się po drodze przejazdu pociągu. Wyda- rzenia mogą mieć charakter performatywny, mogą angażować pasażerów podróżujących pociągiem, zapraszać ich do pewnego działania, lub to pasażerowie mogą być osobami wykonującymi pewne akcje zaaranżowane przez artystów. Pociąg może posłużyć także jako środek do transportu prac - prezentacje mobilne w pociągu. które mogą być eksponowane na dworcu w Goerlitz (rozmowy trwają), lub w przestrzeni Runde Ecke w Dreźnie. Ważny jest natomiast fakt, że wnętrze pociągu jest nienaruszalne i nie możliwe są jakiekolwiek działania zmieniające trwale, bądż czaso- wo elementy stałe pociągu: niedozwolone jest naklejanie, pisanie po wyposażeniu pociągu, ale możliwe są takie działania na przygotowanych do tego materiałach: papier, materiał, itp. Dodatkowym miejscem wydarzeń artystycznych mogą być przestrzenie przystanków i mejsca widoczne z przejeżdżającego pociągu. W przypadku działań wykorzystujących przestrzenie przystanków, dworców i ich otoczenia oraz miejsc widocznych z okien pociągu wymagane są uzgodnienia z właścicielami nieruchomości.

Zakończenie Projektu Październik 2016 będzie miesiącem gdy wydarzenia artystyczne związane z Projektem dobiegną końca i zostaną uwieńczone wystawą pt. Epilog prezentującą prace drezdeńskich studentów i absolwentów w Galerii Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Adresaci Projektu Projekt Pociąg do Sztuki jest adresowany zarówno do artystów-dydaktyków jak i studentów Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wro- cławiu. Projekty mogą mieć charakter współpracy z osobami powiązanymi ze środowiskiem Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie.
Projekty mogą mieć charakter zbiorowy lub indywidualny.

Stałe miejsca ekspozycji Runde Ecke w pobliżu Bahnhoff Mitte w Dreźnie, Dworzec Główny w Goerlitz (rozmowy trwają), Galeria Emdes we Wrocławiu.

Czas realizacji projektów

Projekty będą realizowane od czerwca do października 2016 roku.

Ważne informacje

- Realizowane projekty nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa dla podróżujących. - Projekty nie będą ubezpieczane
- Instalacje, lub elementy przewożone w ramach projektu nie mogą ograniczać przestrzeni siedzącej podróżujących, nie mogą również zamykać przestrzeni potrzebnej do ewentualnej ewakuacji.
- Wszystkie poszczególne wydarzenia Projektu Pociąg do Sztuki zostaną ujęte w rozkładzie jazdy pociągu, a podróżni będą o nich informowani.

Zgłoszenie do projektu

1. Projekt powinien zawierać następujące informacje: 2. Dane osobowe - imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu
3. Krótka biografia
4. Opis realizacji + szkic projektu
5. Środki finansowe potrzebne do zrealizowania projektu + honorarium
6. Czas realizacji projektu
7. Ewentualna dokumentacja projektów wcześniejszych, lub podobnych
8. Projekty pod tytułem Zgłoszenie należy przesyłać na adres pociagdosztuki2016@gmail.com 9. Projekt powinien być opisany po polsku i po angielsku
10. Projekty należy przesłać do 30. maja 2016. Ogłoszenie wyników do dnia 5. czerwca 2016

Spotkanie informacyjne w sprawie projektu
Spotkanie informacyjne w sprawie projektu odbędzie się w poniedziałek 23 maja w Sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu o godz. 12.00

Kontakt

Jarosław Grulkowski +48 693 277 741, pociagdosztuki2016@gmail.com 


informacja: Jarosław Grulkowski

Pozostałe aktualności