Przejdź do treści

Po polsku, po niemiecku. Wrocławskie Dni Queerstorii

Ogłoszenie
Opublikowano 10 paź 2024
and

Biuro ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza na „Wrocławskie dni queerstorii”. Mają one na celu popularyzację wrocławskiej i dolnośląskiej historii queerowej, czyli historii osób LGBTQIA+, która bardziej niż jakakolwiek inna wymaga bliskiej, polsko-niemieckiej współpracy.

Tematem wydarzeń są zarówno odkrywane na bieżąco historie osób, miejsc, lokali i organizacji społeczno-politycznych, jak również opowieść o tym, jak prowadzić polskoniemieckie badania queerstoryczne.

Gdzie spotykały się osoby nieheteronormatywne w przedwojennym Breslau? Jaką rolę w lokalnym queerowym ruchu społecznym odgrywały kobiety? Kim była „męska narzeczona” z Wrocławia? Jaki związek z Wrocławiem miał Magnus Hirszfeld, pionier badań nad ludzką seksualnością? W którym wrocławskim teatrze grano najwięcej sztuk o tematyce queerowej? I w końcu: jak badać i opowiadać przemilczane polsko-niemieckie historie?

„Wrocławskie dni queerstorii” stanowią część projektu pt. „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871–1949”, prowadzonego przez dr Mathiasa Foita i dr Joannę Ostrowską w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia za rok 2024.

Po polsku, po niemiecku. Wrocławskie Dni Queerstorii

Program

11 października 2024

godz. 17:30–19:30

Panel dyskusyjny „Głosy z przeszłości". Dyskusja o wspólnej (polskoniemieckiej) historii queerowej

Goście: Karl-Heinz Steinle, Joanna Ostrowska i Mathias Foit

Karl-Heinz Steinle – jeden z czołowych badaczy niemieckiej historii queer, zwłaszcza XX-wiecznej; studiował historię i slawistykę na Uniwersytecie w Heidelbergu i na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Na swoim koncie ma liczne publikacje, szczególnie dotyczące biografii i przestrzeni queerowych. Uczestniczył też w wielu lokalnych i regionalnych projektach badawczych z dziedziny queerstorii (Tybinga, Badenia-Wirtembergia).

Dr Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu. Do tej pory wydała trzy autorskie publikacje: Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej, „Mój Führerze!” Ofiary przymusowej sterylizacji na Dolnym Śląsku w latach 1934–44 oraz Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Za tę ostatnią w 2022 roku otrzymała Nagrodę Nike Czytelników i Czytelniczek.

Dr Mathias Foit – ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i uzyskał doktorat z historii queer na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Stypendysta niemieckiej Fundacji im. Róży Luksemburg i zdobywca głównej nagrody Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie amerykanistyki w roku 2018. Niedawno wydał swoją pierwszą książkę, która ukazała się w języku angielskim – Queer Urbanisms in Wilhelmine and Weimar Germany. Of Towns and Villages.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i języku niemieckim (będzie tłumaczone konsekutywnie przez Mathiasa Foita).
Miejsce: Klubokawiarnia „Barbara”, ul. Świdnicka 8b, Wrocław. Wstęp wolny

12 października 2024

godz. 10:00–13:15

„Przez archiwa w różowych okularach”. Warsztaty z badania i pisania queerstorii

Prowadzenie: Mathias Foit, Joanna Ostrowska

Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych, bez względu na to, czy osoby mają doświadczenie akademickie czy też nie. Prowadzone przystępnym językiem i w luźnej, sprzyjającej wymianie myśli atmosferze, mają na celu omówienie źródłowych i metodologicznych wyzwań związanych z „odkopywaniem” historii queer. Łącząc w sobie elementy wykładu, dyskusji oraz ćwiczeń, przybliżają uczestniczącym teorię i praktykę queerstoryczek i queerstoryków. W ramach warsztatów przewidziana jest również praca grupowa.

Miejsce: budynek Urzędu Miejskiego, Wrocław, Rynek 13, I piętro (sala konferencyjna)
Zapisy: do 10.10.2024 pod adresem e-mail: rowne.traktowanie@um.wroc.pl

godz. 14:00–16:00

Spacer queerstoryczny „Śladami wrocławskich »inwertytów«. Tęczowa historia przedwojennego Breslau”

Zapraszamy w podróż do świata balów, występów „kobiecych naśladowców”, sekretnych mieszkań i blaszaków oraz komisariatów. Spacer poprowadzi Mathias Foit, udział wezmą także Ewa Pluta i Joanna Ostrowska.

Start: fontanna przed Dworcem Głównym PKP
Koniec: plac Uniwersytecki

Pozostałe aktualności