E-glass realizowany będzie od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach oraz w Hucie Szkła „Martin Štefánek” w Desnej.
Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego E-glass to unikatowe edukacyjne przedsięwzięcie w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na twórczej płaszczyźnie oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbędą się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego.
E-glass realizowany będzie od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła „Martin Štefánek" w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą „na żywo" projektować i tworzyć szkło artystyczne i szklany design.
Uczestnikami Festiwalu w tym roku, wraz ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, będą sławni designerzy i artyści: prof. Małgorzata Dajewska (PL), Igor Wójcik (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jakub Berdych (jr) (CZ), dr Peter Stanicky (CZ). Pokazy formowania szkła na palniku gazowym realizować będzie Beata Damian-Speruda, pokazy i warsztaty techniki witrażowej absolwentka ASP we Wrocławiu, Karolina Spiak, a pokazy i warsztaty dmuchania szkła na piecu plenerowym (tzw. leśnym): Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś. W projekcie merytoryczny udział też wezmą hutmistrzowie i hutnicy Huty Szkła Julia w Piechowicach i Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie oraz przedstawiciele Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Severočeskégo Muzeum w Libercu. Zaproszeni artyści (prof. Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych, dr Peter Stanicky) przeprowadzą dla studentów i gości autoprezentacje. Historycy sztuki: dr Oldrich Palata – z Muzeum Severočeskégo w Libercu i dr Justyna Wierzchucka – kustosz szkła z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przygotują wykłady o historii szkła artystycznego i designu.
Dolny Śląsk to region o wybitnie bogatej historii sztuki szklarstwa. Ma ona parusetletnią tradycję i jest przykładem współpracy wielu pokoleń twórców tego regionu. Jedyny w skali Polski plener i najnowsze zjawiska w sztuce szkła są rękojmią jego oryginalności na artystycznej mapie Polski i Europy.
Kuratorzy: Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński
26 sierpnia – 2 września 2017
Szklarska Poręba, „Leśna Huta", ul. Kołłątaja 2Piechowice, Huta „Julia", ul. Kryształowa 73
Jakuszyce, Stacja Turystyczna „Orle"
Desná (CZ), Huta Szkła „Martin Štefánek", Hutní 519
Plener – warsztaty / pokazy
26 sierpnia – 1 września 2017Szklarska Poręba (PL), „Leśna Huta"
godziny: 10:00 – 15:00
26 – 31 sierpnia 2017
Piechowice (PL), Huta Szkła Kryształowego „Julia"
godziny: 10:00 – 15:00
28 – 30 sierpnia 2017
Desná (CZ), Huta Szkła „Martin Štefánek"
godziny: 10:00 – 14:00
2 września 2017
Jakuszyce (PL), Dawna Huta „Karlsthal" – Stacja Turystyczna Orle
godziny: 10:00 – 18:00: plenerowe pokazy i warsztaty dmuchania szkła, formowania szkła na palniku gazowym oraz technik witrażowych
Sympozjum
2 września 2017Jakuszyce (PL), Dawna Huta „Karlsthal" – Stacja Turystyczna Orle
godziny: 12:00 – 15:00
Wystawa E-glass – Kulturowe Złoto Dolnego ŚląskaMuzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (PL), ul. Matejki 28
17 listopada – 17 grudnia 2017
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoWspółorganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa DolnośląskiegoHonorowy patronat: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
zamieściła AZG