Przejdź do treści

PICTURA SI SCULPTURA 100 = 100 (fotorelacja)

Ogłoszenie
Opublikowano 06 mar 2019

28 lutego 2019 r. w Muzeum Sztuki w Cluj Napoca w Rumunii, otwarta została wystawa “Pictura si Sculptura 100 =100”.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Sztuki działające pod nadzorem Cluj Country Council, Uniwersytet Sztuki i Projektowania w Cluj-Napoca, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Instytut Polski w Bukareszcie. Pomysłodawcą i osobą wspólpracującą z w.w. instytucjami jest rzecznik do spraw public relations UAP Gabriela Roskos. W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele UAD; rektor Radu Moraru, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, prof. Anna Szewczyk oraz przedstawiciel Instytutu Polskiego w Bukareszcie Wojciech Mrozowski.

Wydarzenie jest częścią większego projektu UAD Cluj-Napoca, który został zaprojektowany, aby uczcić stulecie w dwóch krajach odpowiednio Rumunii i w Polsce.

Rok 2018 był rokiem stulecia dla dwóch zaprzyjaźnionych krajów, Rumunii i Polski, których losy przecinały się na przestrzeni dziejów. Jeśli Polacy obchodzili 100-lecie niepodległości, Rumunia obchodziła 100-lecie Wielkiej Unii. W tym kontekście obecna wystawa 100 = 100 jest częścią tradycyjnej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, partnera z UAD Cluj-Napoca, który w ciągu ostatnich 13 lat zrealizował wiele projektów i wystaw dla studentów i nauczycieli.

Matematycznie 10 x 10 równa się 100, a symbolicznie 100 = 100 w ramach tego projektu, zaprojektowanego przez Uniwersytet Sztuki i Projektowania Cluj-Napoca we współpracy z "E. Geppert "we Wrocławiu, artystyczna manifestacja siły z okazji stulecia w obu krajach.

Wystawa proponuje obchody 100 lecia poprzez sztuki współczesne w formie malarstwa i rzeźby, aby zwrócić uwagę społeczeństwa kochającego sztukę, ale także szerszej; artystów, twórców, nauczycieli w Kluż-Napoka lub we Wrocławiu. W artystycznym dialogu znajdują się obrazy i rzeźby reprezentujące przestrzeń sztuki współczesnej w Siedmiogrodzie i na Dolnym Śląsku, zaznaczając nie tylko historyczne skrzyżowanie, ale także kulturalne i artystyczne.

 Koncepcja 100 = 100 wspiera "jedność w różnorodności", która ma na celu zmniejszenie nieodłącznej ostentacyjności jakiegokolwiek zdarzenia artystycznego. Cel tej wystawy nie ogranicza się do prostej radiografii produkcji artystycznej właściwej dla każdego uczestnika, ale odzwierciedla stan rzeczy: charakter odróżniający, oryginalność i wyrazistość, które przyczyniają się do zapewnienia niezwykłej stylistycznej autentyczności. Prace 20 artystów nominowanych przez rektora UAP Radu Moraru są wysoce zindywidualizowane i z tego punktu widzenia można mówić o kontrastach między ideami, technikam oraz sposobami pracy, ale także ciągłością estetycznej zgodności, która może być uzyskana poprzez zestawienie fragmentacji. I wreszcie luki między pokoleniowe reprezentantów, a także różnorodność pomysłów i dyskursów artystycznych sąw całej tej wystawie zaskakujące.

W wystawie biorą udział:

UAD Cluj-Napoca: Ioan Sbârciu, Kudor-Duka István, Ioana Olahhu, Anca Bodea i Olimpia Bera (dział malarski); Radu Moraru, Alexandru Păsat, Ionel Tanase, Kolozsi Tibor i Florin Marin (Wydział Rzeźby).

 ASP "E. Geppert "Wrocław: Piotr Błażejewski, Marian Waldemar Kuczma, Wojciech Lupa, Norman Smużniak i Anna Kowalska - Szewczyk (Wydział Malarstwa); Mateusz Dworski, Janusz Jasiński, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Andzej Kosowski i Michał Staszczak (Wydział Rzeźby).

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 16 marca 2019, od środy do niedzieli włącznie, od 10:00 do 17:00.


info: A. Szewczykzamieściła AZG

Pozostałe aktualności