Przejdź do treści

Paweł Warchoł. Rysunek.

Ogłoszenie
Opublikowano 01 cze 2013
Paweł Warchoł

Zapraszamy na wernisaż wystawy Pawła Warchoła w poniedziałek 3 czerwca o godzinie 14.00 w Galerii Centrum Sztuk Użytkowych i Innowacyjności.

Paweł Warchoł ukończył PLSP w Nowym Wisniczu w 1979 r. Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1979-1984 r. Doktorat w 2011 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest jednym z najwybitniejszych twórców którzy wybrali rysunek jako najważniejszy środek wyrazu swojej twórczości. Zrealizował kilkanaście cykli rysunkowych m. in.: „Holzmachiny", „Walce", „Warchoły", „Obiekty". Rysunki przedstawił na ponad czterystu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prezentowane były na wszystkich prestiżowych wystawach rysunku w kraju i na świecie, m in.; wielokrotnie na Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu, Międzynarodowych Biennale i Wystawach Rysunku w Barcelonie, Pilźnie, Wrocławiu i Skopie. Ponad sześćdziesiąt razy swoje prace przestawił na wystawach indywidualnych w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji i Czechach, m. in.: w Warszawie, Berlinie, Żylinie, Barcelonie, Munster, Heidelbergu, Pilźnie oraz wielokrotnie w Krakowie, Katowicach i w Bielsku-Białej.

Rysunki Pawła Warchoła wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane w kraju i za granicą, jest laureatem pięćdziesięciu nagród w tym: Główna Nagroda Kontraktów Roździeńskich w Katowicach; Grand Prix VI Międzynarodowego Triennale Sztuki „Majdanek 2000" w Lublinie - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; I Nagroda Wystawa Sztuki „Bielsko-Biała 2000"; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, III Triennale Autoportretu w Radomiu; dwukrotnie Grand Prix, Konkurs ZPAP „Praca Roku", Katowice; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biennale Tarnowskie Klimaty 2003; Główna Nagroda Sant Lluc, Międzynarodowy Konkurs Rysunku w Barcelonie, 2003 r.; Główna Nagroda, XLI Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Fundacji Ynglada - Guillot, Barcelona 2004; Grand Prix, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno 2009; I Nagroda i wyróżnienia na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie; I Nagroda i Nagroda Golden Osten w 2010 i w 2011 na Międzynarodowym Konkursie Rysunku w Skopje; II Nagroda na III Biennale Rysunku Środkowoeuropejskiego, Pilzno 2002; II Nagroda „Intersalon AJV" w Pisku; III Nagroda na wystawie KUNST'91 w Monachium; III Nagroda na VI Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie; III Nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu; Nagroda Uniwersytetu Zachodnio-Czeskiego, Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno w 2008 r.

Wśród wielu wyróżnień którymi uhonorowano dzieła Pawła Warchoła do najbardziej prestiżowych należą wyróżnienia na Konkursie o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego, Sopot - Berlin 2002, oraz na12 Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku na Tajwanie w 2006 r. Dwukrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, wielokrotnie stypendysta Miasta Oświęcim. W 1992 r.w Senacie RP odebrał Nagrodę Niezależnej Kultury Polskiej - Polcul Fundation, w 2011 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.Prace w licznych kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą.

Paweł Warchoł o swojej twórczości pisze: (...) Obecnie prawdopodobnie nie potrafię już tworzyć tak jednolitych cyklów jak „Holzmachiny", „Bunkry" czy „Walce". Zapewne jest to przejawem mojego, wbrew temu, co widać na rysunkach niespokojnego charakteru. Każda z prac jest kolejnym wyzwaniem graficznym, w którym nie tylko eksploatuję nowe treści, ale staram się zgłębiać nowe zagadnienia graficznej materii i kompozycji. Często wykonuję szybkie rysunkowe notatki szkice, ale dla mnie rysunek to przede wszystkim dzieło, które winno zawierać całą gamę środków graficznych. Jednoznacznie obecne we współczesności, jednocześnie swą materią i strukturą winno korespondować w całym obszarze ze szlachetnością sztuki dawnej. Nie jest dla mnie priorytetem kopiowanie, cytowanie, ale kontynuacja tajemnicy materii zawartej od wieków w sztuce wizualnej. Obszarem mojej twórczości jest znana od tysiącleci prosta technika rysunku tuszem. Jestem przekonany, że w wyniku setek wykonanych realizacji udało mi się nadać „rysunkowi tuszem" nowe znaczenia i formę, przede wszystkim poprzez szlachetność materii uzyskaną poprzez nowatorskie operowanie nowoczesnym narzędziem. Nawarstwianie wyraźnie czytelnych etapów powstawania rysunków pozwala na określenie klarownych form narracji. Pierwsza polega na opracowaniu ideowym i projektowym dzieła. Wynika z całego spektrum czynników, doświadczenia i wiedzy. Drugi etap narracji to zapis graficzny mający czasami charakter realistyczno-naturalistycznym będący niewątpliwie fundamentem, podłożem dzieła. Natomiast trzecia warstwa eksploatuje formy abstrakcyjne wynikające z różnorodnych aspektów kompozycyjnych poszczególnych dzieł. Począwszy od elementów geometrycznych, poprzez zapisy linearne, aż po wyjście w przestrzeń poza obszar płaszczyzny rysunku.(...) /Kraków 2011/

Paweł Warchoł. Rysunek.
Galeria Centrum Sztuk Użytkowych i Innowacyjności (budynek ASP przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu). Wernisaż 3 czerwca, godz.14.00. Wystawa czynna od 3 do 17 czerwca 2013 r. 

Na wystawie są prezentowane rysunki tuszem z cykli:
- „Warchoły"
- „ Holzmachiny"
- „Obiekty"
- „Czy mówisz po polsku"
- „Bunkier" i „Erotyki"


AG

Pozostałe aktualności