Przejdź do treści

Otwarcie wystawy Botanicum

Ogłoszenie
Opublikowano 25 lut 2016

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Aleksandry Kujawskiej pt. Botanicum, 4 marca godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze

Aleksandra Kujawska jest doktorantką w pracowni szkła użytkowego prof. Beaty Mak-Soboty w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła.

Otwarcie wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, ul. Cieplicka 11 A

wystawa można oglądać do kwietnia 2016

"Dostrzegam problem jakim jest tęsknota za naturą i potrzeba odzyskania przynależności do wspólnoty - samotnego w tłumie miejskiego człowieka. Miejski człowiek z blokowisk i biur tęskni za naturą, za przyrodą, przestrzenią i bliskimi relacjami z ludźmi - wspólnotą. Sposób życia w mieście powoduje, że bywa on oddzielony od rodziny, przyjaciół spędzając, cały dzień w pracy, która pochłania większość jego czasu w ciągu dnia. Często dzieje się tak, że mieszka i pracuje on w małych betonowych pomieszczeniach - często bez okna, przy sztucznym świetle, nie zauważając nawet jaka jest pora dnia i pogoda za oknem, bez kontaktu z przyrodą i rodziną. Jest samotny i oderwany od natury i bliskich, zaczyna mieć problemy natury psychicznej, popada w depresje. Jest skazany głównie na przypadkowe relacje w jego życiu – nie będące jego osobistymi wyborami: współpracownicy z biura lub sąsiedzi z bloku, których przeważnie nie zna. Styl pracy – cały dzień na małej przestrzeni jest wymuszony przez korporacje i jest to dość powszechny rosnący społeczny problem. Natomiast człowiek potrzebuje kontaktu z naturą, choćby namiastki przyrody w domu i w pracy, co ważniejsze potrzebuje także odzyskania przynależności do wspólnoty, życia bez stresu, związanego z minimalną ilością przestrzeni zarówno w domu jak i pracy. Kontakt z przyrodą i właściwe relacje społeczne są niezbędne dla zdrowego życia psychicznego i fizycznego. Już 200 lat temu J.J.Rousseau zauważył w „Teorii Natury" – „Ludzie nie są ukształtowani do skupiania się w mrowiska, ale do tego, żeby żyć w rozrzuceniu po ziemi, którą powinni uprawiać. Im bardziej skupiają się, tym się bardziej psują".. Zrealizowany przeze mnie we współpracy z Hutą Szkła Gospodarczego w Ładnej projekt całorocznych mikro szklarni Glass Garden powstał właśnie jako próba odpowiedzi na tęsknotę za naturą miejskiego człowieka. Szklarenki służą do hodowli roślin w domu lub biurze. Poszczególne obiekty są różnej wielkości, można je zestawiać, w zależności od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy." 

Zapraszamy!


info: A.Kujawska

zamieściła: as. K.Bańka

 

Pozostałe aktualności