Osobliwość Emocji – Jagoda Piluch
Prace studentki Fotografii i Multimediów prezentowane były na festiwalu wirtualnej rzeczywistości -Immersion Festival 2022, który trwał od 11 do 13 grudnia w Warszawie.
Studentka wzięła także udział w prelekcji pt. "Metawersum - niezwykły świat awatarów".
Motywem przewodnim prezentowanej na festiwalu wystawy rzeźb są Uczucia. Idea, która przyświecała mi w procesie tworzenia, to czułe zwrócenie uwagi odbiorców na ich własne, przeżywane emocje. Jak wiadomo, emocje w świecie rzeczywistym są nienamacalne, są odczuciem wręcz nieuchwytym. Każda osoba doświadcza ich mniej lub bardziej. Stąd zrodziło się we mnie pytanie: jak można stworzyć coś, co z jednej strony jest ucieleśnieniem nieucieleśnionego, a z drugiej strony tak powszechnym i tak codziennym w naszym życiu? Inspiracji poszukałam w sztuce abstrakcyjnej, która umożliwiła mi subtelną interpretację emocji poprzez nadanie im kształtów. Każda rzeźba jest unikalna i wyjątkowa na swój sposób. Opowiada historie, które kiedyś wywołały we mnie określone emocje. Czerpiąc inspirację z koncepcji struktury osobowości „Cienia” Carola Gustawa Junga – stworzyłam reprezentacje przeżywanych uczuć w mroku osobliwości mojego własnego umysłu. Teraz mogłabym powiedzieć, że jest to piękna pamiątka, którą sama sobie sprezentowałam i jak to Carol Gustaw Jung powiedział „Moje życie jest historią samourzeczywistnienia się nieświadomości.”
Vall Gallery to partnerski immersyjny projekt wirtualnej rzeczywistości (VR) umożliwiający prezentację szeroko rozumianej sztuki: malarstwa, rzeźby, nagrań dźwiękowych, partytur. Pod okiem twórcy aplikacji artyści stworzyli interaktywne wystawy: opracowali koncepcję, zaaranżowali przestrzeń, zaprojektowali interakcje i spięli wszystko w VR-owe doświadczenie. Tak powstała galeria bez ścian, miejsce, gdzie można doświadczyć sztuki i stać się częścią artystycznej kreacji.
Wykreowane światy, w których osadzone zostały prace artystów, burzą klasyczną narrację o ograniczeniu sztuki do zamkniętego obszaru. Sztuka nabiera wymiaru przestrzennego, staje się całością otaczającą widza i generuje zupełnie nowy rodzaj doświadczenia estetycznego. Przeżywanie sztuki nabiera charakteru immersyjnego.
W realizacji projektu udział biorą wrocławscy artyści: Ula Jagielnicka, Jagoda Piluch, Kamil Siudziński, Mateusz Ryczek, Marcin Górka.