Olena Matoshniuk Laureatką Studenckiego Nobla 2023
W trakcie tegorocznej XIV Gali Finałowej Studenckiego Nobla 2023, która odbyła się w dniu 27 maja w Przestrzeniach Bruna w Warszawie, Olena Matoshniuk została Laureatką konkursu na najlepszego studenta, w kategorii Sztuka.
W uzasadnieniu przyznania nagrody Krajowa Komisja Konkursowa napisała:
Olena Matoshniuk, wykazuje się dorobkiem studenckim na bardzo wysokim poziomie, zarówno w zakresie malarstwa, jak i sztuk performatywnych. Wykazuje się ponadprzeciętną aktywnością twórczą i organizacyjną w zakresie sztuki. Przedłożony dorobek świadczy o osiągnięciu dojrzałości twórczej: warsztatowej i świadomościowej już na poziomie w pełni - profesjonalnym. Dorobek ukazuje wrażliwość artystyczną pozwalającą podejmować bardzo trudne tematy w sposób przekonywujący oraz wolny od nadmiernego patosu oraz nadmiernie wyrazistych gestów. Prace tej artystki charakteryzuje zaangażowanie w problemy otaczającej nas rzeczywistości. Współczesny język artystyczny sprawia, że prace stają głosem dialogu artystki ze światem i zmuszają odbiorców do interakcji intelektualnej.
W tegorocznej XIV edycji Studenckiego Nobla wzięło udział ponad 800 uczestniczek i uczestników. W trakcie Gali Finałowej zostali wyłonieni Laureaci w 10 kategoriach:
Olena Matoshniuk - Sztuka
Mateusz Krzyziński - Nauki techniczne
Maria Lipińska - Dziennikarstwo i literatura
Magdalena Trusińska - Nauki przyrodnicze i energetyka
Mikołaj Zawadzki - Fizyka i astronomia
Natalia Sauer - Medycyna i farmacja
Andrzej Porębski - Nauki społeczne
Jarosław Pawlik - Nauki ekonomiczne
Jakub Wojtacha - Działalność społeczna
Michał Cichowicz - 3W
Link do obejrzenia Gali Finałowej XIV Edycji Studenckiego Nobla: https://www.facebook.com/StudenckiNobelpl/videos/131891689861874
Olena Matoshniuk; urodzona w Łucku gdzie się kształciła i rozwijała twórczo. W 2007 r. ukończyła Szkołę Plastyczną, a w 2016 r. obroniła dyplom Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na specjalności Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, trzykrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, laureatka ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka, oraz jego dwukrotna finalistka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.