Przejdź do treści

" Obraz ukryty "

Ogłoszenie
Opublikowano 13 lut 2012

Wystawa prac Jarosława Grulkowskiego w Galerii Sztuki Socato

„OBRAZ UKRYTY"

WYSTAWA PRAC JAROSŁAWA GRULKOWSKIEGO

 

 

 

Miejsce: Galeria Sztuki SOCATO ul. Oławska 21/7, Wrocław

Czas: 18 luty – 15 marca 2012

 

Spaceruję ulicami Wrocławia.

Ściany Wrocławskich kamienic pozwalają się czytać.

Otwarta księga wspomnień blaknie jak stara fotografia.

Wypalające cierpienie, zamknięte marzenia,

szaleńcza radość uśmierzająca ból,

zimna pustka i niebieska próżność,

odciśnięte jak pieczęć w betonowym pamiętniku.

Odkryte poprzez zakrywanie.

Wydrapane zapachy wspomnień z dzieciństwa odpadają.

Obserwuję, próbuję spamiętać, zapominam.

Jarosław Grulkowski.

„Obraz ukryty" to wystawa, która prezentuje nowe oblicze Jarosława Grulkowskiego jako artysty - twórcy młodego (28 lat), wszechstronnego i niezwykle cenionego.

Dotychczasowym polem jego artystycznej działalności był w głównej mierze rysunek. Ale jaki rysunek! Trudno policzyć ilość nagród, wyróżnień w konkursach, zachwyty krytyków…. Jego konsekwencja w posługiwaniu się tradycyjnymi technikami a przede wszystkim warsztat doprowadzony do maestrii oraz sumienna praca połączone z niezwykłym talentem i artystyczną wrażliwością sprawiły, że już w czasach studenckich zasłużył nie tylko na miano jednego z najciekawszych młodych twórców ale też czarnego konia na konkursach międzynarodowych i krajowych, by użyć określenia Rektora wrocławskiej ASP – prof. Jacka Szewczyka. Lista osiągnięć Jarosława Grulkowskiego jest długa i imponująca. Towarzyszą jej liczne stypendia w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Na kartkach papieru tworzy ciekawe, przestrzenne i wielopoziomowe konstrukcje. Część jego prac jest delikatna, dominują w niej subtelne, opływowe kształty, które przypominają łagodne wybrzuszenia bliżej niesprecyzowanych form w przestrzeni. W innych dziełach pojawiają się ostre kształty, powstałe w wyniku nałożenia i zdrapywania kolejnych warstw grafitu i długotrwałego ich opracowywania. Z tych rysunków wyziera wirtuozeria Jarka i niezwykłe dopracowanie najdrobniejszego detalu. Jarosław Grulkowski jest artystą całkowicie oddanym swojej sztuce. Pełen energii i pasji, tworzy dzieła odporne na ulotne trendy i łatwe rozwiązania, które w aktualnej sztuce są dość popularnym środkiem wyrazu.

Jako artysta wszechstronny Jarosław Grulkowski zajmuje się rysunkiem i fotografią do których ostatnio dołączyło malarstwo. W dziedzinie rysunku, pomimo swego młodego wieku, wydaje się być artystą spełnionym, wspiął się na poziom mistrzowski dopracowania i perfekcyjnego opanowania struktury rysunku. Teraz zwrócił się w stronę malarstwa, które w jego wykonaniu jest bardzo metaforyczne, mniej w nim ładu i porządku. Nadszedł czas na eksperymenty malarskie.

Na wystawie „Obraz ukryty" oprócz wspominanych rysunków, zostanie zaprezentowany również najnowszy, premierowy cykl obrazów.

Inspiracją do ich powstania były liczne podróże artysty po Europie i Indiach, gdzie jego uwagę przykuła struktura mijanych budynków. Faktura tynków, odpryskujących farb, ceglanych wątków. Faktura, która w różnych szerokościach geograficznych różni się od siebie nawet znacznie, ale jest jedna rzecz, która je łączy. Kolejne warstwy emalii, wydrapane wyznania miłości czy zatarte pamiątkowe tablice, są zapisem wszelkiej maści wydarzeń, zmieniających się scenerii i przechodzących ludzi, swoistym pamiętnikiem miasta. Jarosław Grulkowski dostrzegł i wychwycił zatrzymane na tynkach i fasadach budynków emocje, dostrzegł ich ukryty malarski potencjał i bezimienne fragmenty murów przeniósł na deski i płótna tworząc swój własny pamiętnik zdarzeń.

Jak wygląda on oczami Jarosława Grulkowskiego? Przekonamy się już wkrótce.

Katarzyna Kowalska

Pozostałe aktualności