Przejdź do treści

O projektowaniu przyjaznym długowieczności i architekturze prewencyjnej

Ogłoszenie
Opublikowano 11 gru 2023
azg

12 grudnia o godz.18.00  w ramach POP2, czyli  Po prostu o Projektowaniu, Galeria Wnętrz Domar zaprasza na najbliższe spotkanie :  O projektowaniu przyjaznym długowieczności i architekturze prewencyjnej.

 

O wykładzie:

Za ponad dekadę jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. 

Kiedy minie ćwierć wieku, takich osób będzie już trzynaście milionów. Polskie miasta się starzeją, a jednocześnie nadal wyglądają i funkcjonują, tak, jakby mieszkali w nich wyłącznie młodzi, sprawni i silni ludzie.

Czym jest projektowanie przyjazne długowieczności? Czy domy senioralne są odpowiedzią na wyzwania starzejących się miast? Czy wiek ma znaczenie przy projektowaniu przestrzeni? Czego możemy się nauczyć śledząc osiągnięcia przyjazne starości na Zachodzie, a co widzimy u nas?  O tym i o wielu innych, inspirujących przykładach oraz wyzwaniach stojących przed tworzeniem przestrzeni przyjaznej długowieczności porozmawiamy na naszym spotkaniu.

 Gość specjalny: AGNIESZKA LABUS

Architektka, badaczka i prekursorka projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce. Założycielka i prezeska Fundacji LAB 60+ oraz adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma 14-letnie doświadczenie w badaniach, konsultowaniu, współprojektowaniu inwestycji przyjaznych starzeniu. Koordynowała projektem wdrożenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi oraz opracowaniem koncepcji miast przyjaznych starzeniu dla 41 gmin Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.  Aktualnie prowadzi badania w obszarze miast przyjaznych długowieczności (city of longevity) i współprojektuje proces wdrożenia narzędzi dla projektantów, samorządów i deweloperów ukierunkowany na wdrażanie modelu ‚longevity' w różnych obszarach w ramach Fundacji LAB60+.

O projekcie:

POP2 to cykl spotkań sieciujących obszary projektowania wnętrz i infrastruktury miast, nowoczesnej technologii  i nauki, przedsiębiorczości i innowacji społecznych. Rozmawiamy o przestrzeni miasta jako idei przenikających się zależności, o zrównoważonym rozwoju i gospodarce przyszłości, o funkcjonowaniu w ograniczonym komforcie oraz o poszukiwaniu źródeł empatii i optymizmu. Przyglądamy się różnym scenariuszom przyszłości – zarówno skali makro, jak i mikro – na poziomie miasta i małego habitatu.  

 Moderacja:

Katarzyna Świętek- edukatorka oraz popularyzatorka designu multidyscyplinarnego. Wrocławianka widząca miasto przez pryzmat estetyki, funkcjonalności oraz społecznych, lokalnych i globalnych wyzwań. W plebiscycie wrocławskim „30 kreatywnych Wrocławia" została nagrodzona w kategorii dizajn (2016). Członek zespołu eksperckiego Strategia Wrocław 2050.

Koproducenci wiedzy: Uniwersytet SWPS, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Fundacja LAB60+

 LINKI

 Wystąpienie na TEDx: https://youtu.be/aOzdzqrK-Vc

 Instagram

https://instagram.com/labusagnieszka?igshid=YmMyMTA2M2Y=

 Facebook

https://www.facebook.com/agnieszka.labus.50

 Linkedln

http://linkedin.com/in/agnieszka-labus-69856563

POP grudzień

Pozostałe aktualności