Przejdź do treści

O pięknie i użyteczności miedzi

Ogłoszenie
Opublikowano 30 paź 2015

Prezentacja najciekawszych projektów architektonicznych i form użytkowych, a także spotkanie ze znanym polskim projektantem Oskarem Ziętą – zapraszamy na wystawę „Miedź w architekturze i w designie”, którą od 2 do 16 listopada będzie można oglądać w budynku Centrum Sztuk Użytkowych.

To kolejna odsłona cyklu wystaw organizowanych przez Europejski Instytut Miedzi. Składa się na nią kilkadziesiąt fotografii prezentujących zastosowanie miedzi we współczesnej architekturze oraz nowoczesnym wzornictwie. – Miedź stosuje się w architekturze od wieków. W całej Europie znajdziemy wiele przykładów zabytkowych budynków, pałaców czy kościołów z zielonymi miedzianymi dachami i rynnami. Współczesna architektura również korzysta z miedzi, coraz częściej też walory tego metalu doceniają projektanci i designerzy, a nagradzane projekty Oskara Zięty są najlepszym tego dowodem – mówi Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytutu Miedzi. Miedź to jedyny obok złota metal kolorowy, który wyróżnia się znaczną liczbą odcieni. 

W zbiorze fotografii znalazły się zarówno polskie, jak i zagraniczne budynki o różnej skali i przeznaczeniu: domy jednorodzinne usytuowane w malowniczych sceneriach, ośrodki zdrowia, biblioteki, a nawet elektrociepłownia na biomasę. Płomienna barwa Muzeum Ognia w Żorach, niezwykły Teatr Szekspirowski w Gdańsku, wspaniale wkomponowany w naturę budynek islandzkiego Snæfellsstofa Visitor Centre czy Teatr Vicar w Hiszpanii z wielobarwną miedzianą elewacją – to tylko wybrane przykłady architektonicznych obiektów. W części poświęconej projektowaniu form użytkowych pokazane zostaną zdjęcia miedzianych elementów dekoracji wnętrz autorstwa zagranicznych designerów oraz słynnych projektów Oskara Zięty, designera, właściciela Studia Zieta Prozessdesign i opiekuna specjalizacji industrial design w poznańskiej School of Form. Innowacyjny polski design, który podbił świat, to m.in. krzesło Chippensteel oraz stołek Plopp, oba wyprodukowane w technologii FiDU (w procesie kontrolowanej deformacji czy też „nadmuchiwania" blachy). Krzesła w różnych wersjach kolorystycznych prezentowano w galeriach w Mediolanie, Berlinie i Paryżu, a stołek zdobył wiele prestiżowych nagród: m.in. Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 i Forum AID Award 2009.

Studenci i pracownicy wrocławskiej ASP będą mogli spotkać się osobiście z Oskarem Ziętą podczas specjalnego spotkania w środę 4 listopada br. o godz. 11.00 w sali Audiowizualnej. Projektant opowie o własnych doświadczeniach z wykorzystaniem miedzi w projektowaniu, a uzupełnieniem wykładu będzie prezentacja Kazimierza Zakrzewskiego, kierownika projektów budowlanych w Europejskim Instytucie Miedzi, dedykowana związkowi miedzi z architekturą.

Wystawa „Miedź w architekturze i designie", 2-16.11.2015, Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, ul. Traugutta 19/21.

Informacje dodatkowe:

Europejski Instytut Miedzi (EIM) www.instytutmiedzi.pl działa w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i ochrona zdrowia. Realizowane przez EIM projekty są koordynowane i współfinansowane przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku. Działalność EIM oparta jest na przekonaniu, iż miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia. 

Osoby kontaktowe:

Michał Ramczykowski mr@instytutmiedzi.pl 

Wiktor Balcer wiktor.balcer@zoom-bsc.pl

______________________

Zamieściła: Anna Zielińska

Pozostałe aktualności