Przejdź do treści

Największe w Polsce Targi Drukarek i Skanerów 3D

Ogłoszenie
Opublikowano 30 lis 2014

Relacja z 3D SHOW Printer & Scaner

Stała popularyzacja oraz rozwój możliwości i zastosowania tzw. technologii XXI w. sprawia, że świadomość istnienia druku 3D wciąż rośnie i coraz więcej osób jest nią zainteresowanych. Chcąc śledzić najnowsze technologie, wykładowcy II Pracowni Projektowania Wnętrz katedry AW - prof. Dariusz Grzybowicz, asyst. Karolina Cykowska i asyst. Bartosz Zamarek w miniony weekend wzięli udział w targach poświęconych tej tematyce.

W dniach 21. i 22. listopada odbyły się w Warszawie największe w Polsce Targi Drukarek i Skanerów 3D - 3D SHOW Printer & Scaner. Wydarzenie miało miejsce w prestiżowym miejscu, a mianowicie w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Impreza zgromadziła około 50 rodzimych firm produkujących lub dystrybuujących drukarki 3D, skanery 3D i filamenty oraz oferujące wszelkiego rodzaju usługi związane z drukiem 3D.

Oprócz wystawców wykonujących usługi druku przestrzennego na popularnych i ogólnodostępnych drukarkach, zostały zaprezentowane również nowości rynkowe, które dopiero wchodzą na areny gospodarki - zarówno polskiej jak i zagranicznej. Na szczególną uwagę zasłużyło stoisko Evatronix. Jedna z najdłużej działających firm na polskim rynku zaprezentowała niezwykły skaner 3D zdolny skanować obiekty w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach - w tym pod wodą!

W śród wystawców specjalizujących się w technologii druku przestrzennego można było obserwować duży przekrój różnego typu maszyn w trakcie pracy oraz wydruków wykonanych w wielu technologiach, głównie: FDM (najpopularniejsza z metod szybkiego prototypowania - modelowanie ciekłym termoplastem), SLA (stereolitografia), POLYJET (utwardzanie żywicy światłem UV), SLS (selektywne spiekanie laserowe), i DMLS (bezpośrednie spiekanie laserem proszków metali). Wśród licznych atrakcji można było m.in. posłuchać brzmień granych na gitarze wydrukowanej na drukarce 3d prezentowanej na stoisku 3D Lab, zeskanować twarz za pomocą bezdotykowego skanera 3D - MICRON3D - opierającego sie na metodzie projekcji wąskopasmowego strukturalnego światła zielonego typu LED, a także obejrzeć z bliska Orła Białego - największe dotychczas godło państwowe w całości wydrukowane na drukarce 3D przez zespół Monkeyfab oraz podpatrzeć model Nowej Warszawy autorstwa Michała Koziołka w projektowaniu którego uczestniczyła firma Materialise.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne warsztaty i wykłady merytoryczne ekspertów przybliżające m.in. technologie druku 3d i skanerów 3d - jego zastosowaniach i możliwościach, nowe materiały wykorzystywane w druku przestrzennym, narzędzia i programy do służące do modelowania przestrzennego.

info: Karolina Cykowska, II Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz
zam: Magdalena Kacprzak- Gagatek

Pozostałe aktualności