Przejdź do treści

Nagroda Kulturalna Silesia 2023

Ogłoszenie
Opublikowano 19 paź 2023
im
Nagroda Kulturalna Silesia 2023

W tym roku Nagrody Kulturalne SILESIA za rok 2023 zostały przyznane  trzem pracownikom naszej uczelni: dr hab. Małgorzacie Kazimierczak, dr Krzysztofowi Kubaskowi i dr Robertowi Sochackiemu. 

W 2023 roku po raz szesnasty została przyznana Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zostali nią uhonorowani twórcy dzieł artystycznych, wydarzeń, projektów kulturalnych, który w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój dolnośląskiej kultury oraz promują nasz region w Polsce i za granicą.

Nagroda Kulturalna Silesia 2023

dr hab. Małgorzata Kazimierczak profesor uczelni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, tworzy w obszarze sztuki intermedialnej, łącząc wiele doświadczeń, mediów i gatunków sztuki, tj. przestrzeń instalacji, obiekty-rzeźby, rysunek, grafika, dźwięk, fotografia, film, performance. Buduje projekty wielowarstwowe interdyscyplinarne o charakterze twórczego eksperymentu poznawczego, instalacje przestrzenne, obiekty z wykorzystaniem zdjęć, filmu, światła, dźwięku, słów, znaczeń. Często aranżuje projekty otwarte, rozłożone w czasie, oparte na spotkaniu. Dr hab. Małgorzata Kazimierczak jest artystą o ogromnym dorobku twórczym, dydaktykiem, pracownikiem naukowo-artystycznym ASP, gdzie prowadzi Pracownię Intermediów i Fotografii na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Jest aktywną animatorką wrocławskiego życia artystycznego, organizując szereg przedsięwzięć jako kurator corocznego cyklu wystaw Sztuki Intermedialnej w ramach festiwalu „Podwodny Wrocław”, „Sztuka Intermedialna… pomiędzy… percepcją a kontekstem…”. Instalacja audio-wizualna artystki "Inkubator utopii'' tworzy stałą kolekcję Dolnośląskiej Zachęty Sztuki. W zbiorach Muzeum Współczesnego Wrocławia znajduje się instalacja audio-wizualna ''  cykl filmów pt. „Konfrontacje mentalne pomiędzy miejscem i czasem”. 

Nagroda Kulturalna Silesia 2023

dr Krzysztof Kubasek  od ukończenia studiów jest związany z Wydziałem Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako designer jest pomysłodawcą znaczących inicjatyw związanych z propagowaniem projektowania uwzględniającego potrzeby różnych grup społecznych. Aktualnie jest kierownikiem Pracowni Projektowania Prospołecznego, opiekunem i jednym z inicjatorów powstania studenckiego koła naukowego DeForma, które aktywnie działa przy Katedrze Wzornictwa. Jego zainteresowanie procesami sterowania skutkuje wieloletnią współpracą z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Wydziałem Robotyki i Cybernetyki Politechniki Wrocławskiej przy projektowaniu i budowaniu humanoidalnych robotów społecznych. Wynikiem tej współpracy jest robot edukacyjny EMYS, wspomagający dzieci w nauce języków obcych. Robot, który odniósł globalny sukces i był wielokrotnie prezentowany na targach i wystawach w Polsce i na świecie, ma wrocławskie korzenie i stanowi doskonałą promocję naszego regionu. Pan Krzysztof Kubasek jest także inicjatorem i koordynatorem projektu „Przyjazne miasto”, którego celem jest tworzenie obiektów użyteczności publicznej dla poprawy jakości życia mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Nagroda Kulturalna Silesia 2023

dr Robert Sochacki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Do Wrocławia przyjechał w 2019 roku po swoim półrocznym badawczo-artystycznym pobycie w Afryce, gdzie realizował z niemieckimi i tunezyjskimi partnerami programy edukacyjne z zakresu „light Art” dla młodych twórców podejmujących zagadnienia z nurtu „sztuki świata”. W 2021 r. doprowadził do porozumienia pomiędzy ASP a Muzeum Narodowym we Wrocławiu – Pawilonem Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i zrealizował cykl spotkań artystów, teoretyków i kuratorów sztuki z Iranu, Francji, Niemiec, Słowenii i Rumunii oraz Polski. Rezultaty obecnej wymiany będą prezentowane w tym roku na międzynarodowym festiwalu światła Ljubljana w Słowenii. W marcu 2023 r. dr Robert Sochacki razem z Muzeum Narodowym i ASP we Wrocławiu przygotował kolejną edycję autorskiego projektu, w którym dziedziniec Pawilonu Czterech Kopuł wypełnił się wystawami i wykładami, a brali w nim udział artyści z Polski, Austrii, Niemiec i Słowenii. Dr Sochacki jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w lipcu realizował wystawę z okazji Jubileuszu 75-lecia istnienia Muzeum „Szaleństwo Rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)”.

Nagroda Kulturalna Silesia 2023

Pozostałe aktualności