Przejdź do treści

NADMIAR i BRAK

Ogłoszenie
Opublikowano 23 lut 2013

Akademia Młodych Uczonych i Artystów zaprasza na interdyscyplinarne wykłady Łukasza Huculaka i Jakuba Jernajczyka, odbywające się w ramach projektu naukowo-artystycznego „Nadmiar i brak”.

Wykłady odbędą się w środę 27.02.2013, o godz. 17.00 w sali Audiowizualnej Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności (nowy budynek ASP, ul. Traugutta 19/21, Wrocław).

Jakub Jernajczyk: „Stratne reprezentacje nadmiarowej rzeczywistości."

Osią wykładu będzie bergsonowska koncepcja „kinematograficznego mechanizmu myślenia". Nasze zmysłowe oraz intelektualne (pojęciowe) ujmowanie rzeczywistości ma charakter wybiórczy, stratny. Dotyczy to nie tylko naturalnej percepcji, ale i wszelkich form sztucznej reprezentacji, które pojawiają się w ramach społecznej, naukowej, czy też artystycznej aktywności człowieka.

Łukasz Huculak: „Szkic, destrukt, nonfinito. Nadmiar i brak w teorii i praktyce artystycznej."

Wykład będzie przekrojowo omawiał panujący w poszczególnych epokach artystycznych stosunek względem stopnia wykończenia i uszczegółowienia obrazu malarskiego (braku i nadmiaru wrażeń w nim zawartych). Odnosząc kwestię do kategorii „skończoności" lub „nieskończoności" przywołane zostaną rozmaite praktyki i postawy, od renesansu przez manieryzm i romantyzm, po konceptualizm czy minimalizm.

---------------------

Łukasz Huculak (1977) adiunkt Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Bywa kuratorem (cykl wystaw Hallo Wrocław 2016!), publikuje teksty o sztuce (Format, Dwutygodnik, Art&Business). Zrealizował kilkadziesiąt wystaw (2012 Hipotezy i hipostazy Galeria Miejska w Łodzi, BWA Rzeszów, 2011 Q Abstrakcji Galeria Socato, Wrocław, 2009 Obok jest brak Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, 2003 Wybrał, ułożył sekret Galeria ART., Warszawa ). Od 2012 roku członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Jego zainteresowania malarskie koncentrują się na relacjach sensualizmu z idealizmem.

Jakub Jernajczyk (1980) asystent w Katedrze Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2006 i 2010. Od 2010 roku członek pierwszej w Polsce Akademii Młodych Uczonych i Artystów. W 2012 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Uczestnik wielu wystaw artystycznych oraz konferencji naukowych. W pracy twórczej, badawczej i dydaktycznej skupia się przede wszystkim na relacjach sztuki z nauką.

---------------------

zamieścił: Paweł Bielawny

Pozostałe aktualności