Przejdź do treści

NACISK I Festiwal Druku już 30 września we Wrocławiu

Ogłoszenie
Opublikowano 26 wrz 2017

Targi plakatów, wystawy, prelekcje i warsztaty - to i wiele innych atrakcji składają się na NACISK I Festiwal Druku, który Akademia Sztuk Pięknych objęła patronatem honorowym.

Jeśli interesujesz się grafiką i ilustracją, wiesz kto zaprojektował najpopularniejsze polskie znaki i loga, fascynuje Cię obecność druku w życiu człowieka, zmienność i rozwój tej techniki oraz chcesz pogłębić swoją wiedzę - to jest wydarzenie właśnie dla Ciebie! Jeśli czujesz, że druk to sztuka, która posiada wiele fascynujących, ale obcych ci jeszcze możliwości - tym bardziej bądź częścią NACISKU i weź udział w spotkaniu z wybitnymi osobowościami, w których pracy druk ma ogromne znaczenie.

Na początek goście specjalni, którzy poprowadzą prelekcje przygotowane dla uczestników festiwalu NACISK.

Wśród nich Patryk Hardziej działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów grafiki pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania". Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w pięciu krajach. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia. Podczas festiwalu, Patryk Hardziej opowie i przeanalizuje historię identyfikacji wizualnej znaku CPN (Centrali Produktów Naftowych), uznawanego za najwybitniejszy przykład powojennej grafiki użytkowej.

Kolejny gość specjalny to Ryszard Kaja - malarz, grafik, przez prawie 20 lat scenograf dla większości muzycznych scen polskich, a ostatnio głównie plakacista. Wychowywał się w barwnym domu artystycznym. Jego ojcem był Zbigniew Kaja, znany grafik i plakacista. Matka - Stefania była ceramiczką. Oprócz klasycznych plakatów, z których większość dotyczy wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli i wystaw, od kilku lat tworzy monumentalnąserię plakatów PLAKAT-POLSKA. Są one nie tylko przewodnikiem po kraju, ale także po jego duszy, po jego kulturze, to też zabawa w historię estetyki plakatu polskiego oraz zakodowany bedeker osobistych wspomnień. Swoje prace wystawia w wielu miejscach w kraju i za granicą. Ostatnio odbyła się monograficzna wystawa w poznańskim Arsenale zatytułowana „Co oswaja Ryszard Kaja". Prywatnie: żarłok, coraz bardziej obły gawędziarz, czasamismutas a czasami wesołek, w parzyste dni śpioch, w nieparzyste pracoholik. Nałogowy palacz i jeszcze bardziej nałogowy podróżnik o nieposkromionej ciekawości, zawsze chcezobaczyć co jest dalej za narożnikiem.

Na pierwszą edycję Festiwalu Druku przygotowaliśmy też wyjątkowe warsztaty poprowadzone przez osoby, które obserwujemy od dłuższego czasu i które niezmiennie fascynują nas swoim nowatorskim i odkrywczym podejściem.

Każdy, kto interesuje się grafiką doskonale wie jak ważne zadania spełnia Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Z wielką przyjemnością zapraszamy na specjalny warsztat, który poprowadzi Dawida Korzekwa - projektant graficzny; doktor habilitowany sztuk plastycznych, profesor w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w 11.09.2017 Katowicach. Prezes Zarządu STGU, biegły sądowy z zakresu projektowania graficznego i praw autorskich, stypendysta Ministra Kultury (2005), Dyrektor artystyczny magazynu literackiego Kursywa (20.04-2007); Dyrektor artystyczny miesięcznika Drogi oraz kwartalnikaObiekty Inżynierskie (2008-2014), Dyrektor artystyczny miesięcznika BE Magazyn (od 2013), Komisarz międzynarodowego biennale studenckiej grafiki projektowej AGRAFA (2006- 2009), Członek Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (od 2013), Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi (2015), Specjalizujesię w projektowaniu prasowym, książce, identyfikacji wizualnej i plakacie. W tajniki druku interdyscyplinarnego wprowadzi nas Marcin Dąbrowski. Opowie ogłównych cechach popularnych technologii druku, z którymi drukarnia drukomat.pl obcuje na co dzień oraz o tym, jak wzbogacać swoje końcowe projekty wykorzystując elementy np. typografii w projekcie offsetowym czy cyfrowym. Będzie sporo dobrej jakości wiedzy o druku cyfrowym i o tym co się za nim kryje w dzisiejszych czasach (zmienne dane graficzne, kolory specjalne, wielokrotne separacje etc.)

Ogromnie cieszy nas również obecność łódzkiej grupy artystyczno-projektowej BIG Poster, tworzonej przez utytułowanych doktorantów na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu - Bartosza Mamaka i Grzegorza Myćka, która zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów z tworzenia plakatu, czy wydawaniem czasopisma BiG POSTER ZIN. Ich wystawa ma na celu przyjrzenie się zjawisku nowego, młodego plakatu polskiego w kontekście współczesnych realiów projektowania graficznego.

Wszystkie wydarzenia odbędą się 30 września we Wrocławiu, w przestrzeni neonowego podwórka na Ruskiej 46. 


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności