Przejdź do treści

Musica Electronica Nova

Ogłoszenie
Opublikowano 15 Maj 2015
Musica Electronica Nova 2015

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej

15–23 maja 2015, Wrocław

Elektro-Vision

Tegoroczna, szósta już edycja festiwalu Musica Electronica Nova będzie obfitować w atrakcje na wielu poziomach: w festiwalowym repertuarze znajdą się pozycje cieszące uszy i oczy, łączące przeszłość z przyszłością, umieszczające klasyczne wątki w nowych kontekstach. Muzyka elektroniczna zabrzmi w tradycyjnej sytuacji koncertowej, jako składowa instalacji multimedialnych, a także na scenie i na wielkim ekranie. Fuzja muzyki elektronicznej i kina będzie jednym z głównych motywów tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu.

„Audiowizualny" charakter Musica Electronica Nova podkreśla wybór kompozytora-rezydenta. Belgijski artysta Thierry De Mey jest znany ze swojej działalności kompozytorskiej i filmowej – jego dzieła, w których muzyka często towarzyszy olśniewającym obrazom, skupiają się na badaniach nad ruchem i zachowaniem ciała w tańcu. W programie festiwalowym znalazły się wykonania koncertowe najbardziej znanych dzieł Belga, projekcje filmowe oraz instalacja przygotowana razem z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – Test Exposure – Centrum Sztuki Wro. 

Wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty zaplanowaliśmy repertuar złożony z seansów filmowych, w których muzyka elektroniczna pełni wiodącą rolę – będą to między innymi filmy nieme i animowane. 

Kolejnym istotnym wątkiem jest uczczenie najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX wieku. W nowych odsłonach usłyszymy utwory Luca Ferrariego czy Kazimierza Serockiego. Kulminacją wydarzeń festiwalowych będzie koncert finałowy – prawdziwy hołd dla wyobraźni eksperymentalnej. Muzyka Pierre'a Henry'ego, kompozytora, który pomógł nadać kształt dzisiejszej muzyce współczesnej, spotka się z obrazem filmowym. Eksperymentalny dokument Człowiek z kamerą Dżigi Wiertowa, choć ma już ponad 80 lat, wciąż zachwyca innowacyjnością i inspiruje licznych kompozytorów.

Tradycją festiwalu Musica Electronica Nova jest przedstawienie przeglądu trendów i nowych punktów widzenia we współczesnej muzyce elektronicznej, czego nie zabraknie również podczas tegorocznej edycji. W programie znalazły się dzieła kompozytorów polskich (m.in. Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Błażejczyka, Joanny Woźny) i międzynarodowych (Alejandra Viñao, Masona Batesa, Philippe'a Manoury'ego i innych), w tym wiele polskich premier oraz prawykonań. Na estradzie pojawią się uznani soliści i zespoły – w tym Experimentalstudio des SWR z Fryburga Bryzgowijskiego, paryski IRCAM, Orkiestra Symfoniczna NFM, Chór NFM, Orkiestra Muzyki Nowej czy Lutosławski Quartet. Gdy dodamy do tego bogaty program warsztatów, spotkań i projekcji, jesteśmy przekonani, że w maju Wrocław stanie się areną prawdziwie elektro-wizjonerskiego spektaklu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: www.musicaelectronicanova.pl

W ramach MEN 2015 Akademia Sztuk Pięknych wraz z Narodowym Forum Muzyki zaprasza na interaktywną wystawę Thierrego De Meya COUNTER PHRASES. THIERRY DE MEY III.


WERNISAŻ WYSTAWY odbędzie się w niedzielę, 17 maja o godz. 16:00 w nowym budynku ASPprzy ul. Traugutta 21, w sali 608

Thierry De Mey (1956) Counter Phrases – instalacja interaktywna i film (2004, 61')Rozmowa z Thierrym De Meyem

Podczas spotkania muzyki i tańca na ogół decydująca jest postawa choreografa, który układa taniec do istniejącej już muzyki. Counter Phrases zrodziły się z pragnienia odwrócenia tej kolejności – zaproponowania obrazów i ruchów tanecznych grupie kompozytorów jako inspiracji do stworzenia utworów muzycznych.

Dziesięć krótkich filmów Thierry'ego De Meya z choreografią Anny Teresy De Keersmaeker i w wykonaniu tancerzy z zespołu Rosas uzyskało muzyczny kształt nadany przez dziesięciu kompozytorów. W tych filmach zawiera się to, co najlepsze we współpracy De Keersmaeker i De Meya: 20 lat żmudnie ćwiczonych wariacji, wciąż na nowo tworzonych algorytmów, filtrów i formuł, które splatają ruch z przestrzenią zgodnie z kapryśną matematyką przyjemności. Całość została sfilmowana w przepięknych, pełnych kwiatów ogrodach i w strugach impresjonistycznego deszczu.

Kompozytorzy projektu Counter Phrases: Stefan Van Eycken, Georges Aperghis, Robin de Raaff, Luca Francesconi, Jonathan Harvey, Magnus Lindberg, Toshio Hosokawa, Steve Reich, Fausto Romitelli wraz z De Meyem pracowali samodzielnie nad jedną z wariacji, nie mając wglądu w to, co przygotowali pozostali twórcy. Muzykę wykonuje Ictus Ensemble pod batutą Georges-Élie Octorsa.

Wystawa otwarta w dniach 17–23.05.2015, w godz. 13:00–20:00

Serdecznie zapraszamy!

______________

Zamieściła: Anna Zielińska

Pozostałe aktualności