Morgenröte. Łukasz Huculak sieht Jacob Böhme
Residenzschloss – Studiolo
Taschenberg 2
01067 Drezno
Niemcy
Do 16 marca 2025 w jednym z najważniejszych muzeów Drezna oglądać można instalację malarską przygotowaną przez Łukasza Huculaka.
Ekspozycja w Residenzschloss płynnie integruje się z elementami ekspozycji stałej, obejmując zarówno obrazy autora, jak i wybrane obiekty ze zbiorów Kunstsammlungen Dresden oraz Goerlitzer Sammlungen.
Będąc wizualnym „apokryfem”, stanowi fikcyjne archiwum zwolenników Jakoba Boehme, nawiązującej do historycznych ruchów religijnych fundacji, planującej przeniesienie wyznawców na inną planetę. Ich ideały obejmują nie tylko moralną odnowę relacji społecznych, ale też redefinicję stosunków ludzkości z naturą.
Dr Marius Winzeler, kurator i dyrektor drezdeńskiego Grünes Gewölbe w tekście towarzyszącym wystawie stwierdza:
Jacob Böhme (1575–1624), szewc z Görlitz, to jeden z najważniejszych myślicieli niemieckich epoki nowożytnej. Twórczość Böhmego opiera się na mocnych obrazach, metaforach i wizjach. Pierwsze i być może najbardziej wpływowe dzieło Böhmego nosi tytuł „Aurora”. Stanowi punkt wyjścia dla instalacji w Studiolo drezdeńskiego Residenzschloss, w której Huculak pyta o aktualne znaczenie Böhmego. Nawiązuje w nim do panteizmu i teodycei, mistycyzmu neoplatońskiego i kombinatoryki kabalistycznej, astrologii i filozofii przyrody renesansu.
Prezentowane w Dreźnie obrazy nawiązują do barokowych alegorii, teorii Edmunda Burka i romantycznych przedstawień natury oraz futurystycznych wizji twórców Bauhausu i konstruktywizmu, prezentując Jakuba Boehme jako wizjonera i modernistę.
Projekt przygotowany w okrągłą rocznicę jego śmierci oraz w roku Caspara Davida Friedricha, którego wystawę oglądać można w pobliskim Albertinum, dofinansowany został w ramach programu Duże Granty.