Przejdź do treści

Młody polski design prezentuje lepszą przyszłość podczas Dutch Design Week 2019

Ogłoszenie
Opublikowano 14 paź 2019

Prace absolwentów ASP wśród prezentowanych projektów.

Wystawa Young Polish Designers: Studies in Reality, organizowana przez Akademickie Centrum Designu, prezentuje projekty, które budzą nadzieję na przyszłość. Prace dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu uznanych publicznych szkół artystycznych obejmują przedmioty codziennego użytku, projekty rozwiązujące problemy współczesnego świata oraz tworzące lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Projektanci proponują odpowiedzialne i estetyczne rozwiązania z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi. Prace wyselekcjonowane na wystawę obejmują wiele obszarów projektowania – od projektu koncepcyjnego, obiektów i usług po projektowanie społeczne i komunikację wizualną.

Wystawa rozpocznie się 19 października w Eindhoven w Holandii podczas Dutch Design Week.

Wspólnym mianownikiem dwudziestu ośmiu prac wybranych przez polską artystkę, projektantkę i kuratorkę z Eindhoven, Izabelę Bołoz, jest podejście projektantów do otaczającej ich rzeczywistości. Absolwenci dokładnieanalizują świat i związane z nim wyzwania oraz proponują twórcze podejście do otaczającej ich rzeczywistości. Projekty zaprezentowane w sześciu kategoriach podkreślają znaczenie intymności w życiu codziennym, podnosząc świadomość różnorodności fizycznej, znaczenie relacji z ludźmi i problematykę odchodzenia bliskich.

Kolejnym interesującym punktem są projekty łączące opiekę zdrowotną i design. Twórcy oferują rozwiązania dla osób chorych lub niepełnosprawnych. Młodzi projektanci stosują innowacyjne i tradycyjne materiały z myślą o ekologii. Prezentowane prace reprezentują różne dziedziny projektowania: grafikę, produkt, tkaninę i biżuterię, podkreślając różnorodność i wszechstronność edukacji oraz mocne strony wydziałów projektowych. Wystawa jest pokazem talentów artystycznych studentów, wiedzy o technikach i materiałach, wrażliwości społecznej, umiejętności myślenia w sposób konceptualny i systematyczny, świadomości rynku i aktualnych wyzwań współczesnego świata.

Sześć kategorii projektów, które zmieniają świat

Rehabilitacja, zdrowie i ciało

Helikopter Splot to zabawka umożliwiająca ćwiczenie uszkodzonego splotu ramiennego. Move, interaktywne sportowe legginsy z aplikacją wspierającą rehabilitację, oraz Stanowisko do hydroterapii, element projektu ogrodu sensorycznego stworzonego dla dzieci z niepełnosprawnościami. Projektowanie inkluzywne, mobilność i dostępność Bagsforall to łatwy w montażu system bagaży zaprojektowany dla wózków inwalidzkich, podczas gdy Muwi120 to urządzenie wspierające codzienną opiekę i pielęgnację osób z dysfunkcjami ruchowymi. Paleta kolorystyczna do wykorzystania w przestrzeniach publicznych to publikacja poświęcona nowej palecie kolorów pozwalającej na projektowanie inkluzywne dla osób z niepełnosprawnością widzenia barw.

Relacje, komunikacja i design społeczny

Nastawiona na budowanie relacji międzypokoleniowych, Kapsuła czasu oferuje program warsztatów dla seniorów składający się z kart i ćwiczeń ułatwiających rozpoczęcie rozmowy. Pamiętam odnosi się do tradycji czczenia zmarłych, a Multi, zestaw zabawek, uczy dzieci empatii wobec różnorodności.

Rzemiosło, tożsamość i manifest

Mapping miejsc zapamiętanych uwiecznia wybrane miejsca i nostalgię projektantki w formie unikalnych płaszczy. Chmurnik przywraca tradycję tkania, będącą dziedzictwem regionu, z którego pochodzi projektantka, we współczesnym designie.

Materiał, eksperyment i technologia

Tytan, krzem, powietrze to kolekcja obiektów wpływających na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Ashka zamienia odpady takie jak popiół w piękne naczynia i ceramikę. Tumicoffee to projekt stworzony z odpadu kawowego. Optybot to zabawka zaprojektowana z wykorzystaniem podstaw programowania, przeznaczona do nauki teorii żeglarstwa.

Rytuały, zmysły i materiały

Igraj z ogniem to palenisko akustyczne: zamienia muzykę w płomienie. M°Or, zestaw do domowej fermentacji, to propozycja powrotu do polskich tradycji domowego wytwórstwa. Designed by experiment to psychofizyczny test, na który składa się wzornik złożony z zestawów próbników wykonanych z drewna, porcelany, tworzywa i metalu

------------------------------------------------------------------------------------------

Wystawa jest organizowana przez Akademickie Centrum Designu, organizację skupiającą wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych szkół artystycznych. Głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Ma również na celu promocję polskich szkół designu, ich twórczości i polskiegovprzemysłu. Wizją ACD jest stanie się platformą łączącą potencjał badania i nauczania, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności studiów z zakresu projektowania w polskich szkołach artystycznych.

Uczelnie uczestniczące w projekcie to: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

The exhibition is co-financed by the European Regional Development Fund under the Regional Operational Program of the Lodzkie Voivodship for 2014-2020.


Wystawa Polskich Uczelni Artystycznych podczas Dutch Design Week w Eindhoven 19-27.10.2019 

Kuratorka: Izabela Bołoz

Organizator: Akademickie Centrum Designu z Łodzi. 

Strona wydarzenia: https://www.ddw.nl/

W złączniku znajdą Państwo materiały promocyjne oraz katalog towarzyszący wystawie.

Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu reprezentują prace:

„Domowy zestaw do kiszonek"
autorka: Katarzyna Wasielewska
Pracownia Biżuterii
promotor: dr hab. Agata Danielak-Kujda prof. ASP

„Play with fire"
autorka: Aleksandra Łukasik
Pracownia Projektowania Przestrzeni i Obiektów Interaktywnych
promotor: dr hab. Dominika Sobolewska

"Orkiestra"
autorka: Sara Bos
Pracownia Projektowania Kinetycznego
promotor: dr hab. Piotr Jędrzejewski

wpis zamieściła: Patrycja Mastej

Załączniki
    Katalog

zamieściła AZG

Pozostałe aktualności