Przejdź do treści

Młoda Rzeźba na Placu Nowy Targ

Ogłoszenie
Opublikowano 03 wrz 2019

Na placu Nowy Targ we Wrocławiu trwa kolejna edycja projektu MŁODA RZEŹBA, cyklu wystaw promujących absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W tym roku są to cztery artystki, które ukończyły Wydział Ceramiki i Szkła: Wiktoria Koenigsberg, Maria Gogola, Alicja Patanowska i Justyna Żak. Prace dyplomowe Wiktorii Koenigsberg i Marii Gogoli prezentowane były w witrynach na placu Nowy Targ do 28 czerwca, a przez kolejne pół roku są tam wyeksponowane szkło i ceramika autorstwa Alicji Patanowskiej i Justyny Żak. 

W pierwszej gablocie oglądać można dwie szklane kolekcje Justyny Żak: Pisane cieniem oraz Szklane makatki. Pisane cieniem to dyplom magisterski z zakresu szkła , którego promotorem jest prof. Barbara Zworska- Raziuk. Dyplom został nominowany jako najlepszy Dyplom Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz zakalifikowany do finału międzynarodowego konkursu z zakresu szkła artystycznego Stanislav Libenský Award 2014 w Czechach.

 „Pisane cieniem to kompozycja wieloelementowa wykonana ze szkła w technice pâte de verre. Stanowi rezultat przemyśleń i obserwacji powstałych podczas górskich wędrówek zimą. Wymiar pojedynczego elementu ma nasuwać skojarzenie z kartką papieru – formatem tradycyjnego listu, formy przekazu od której odchodzi się na skutek zmian technologicznych, braku czasu i szybkiego tempa życia. Kolor oraz struktura pracy jest nawiązaniem do ulotnej materii jaką jest śnieg kształtowany przez silny wiatr na zboczu gór."

Justyna Żak

Szklane makatki to praca autorska z zakresu szkła artystycznego. Kolekcja została zrealizowana w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bielska- Białej w 2015.

„Makatki to obiekty ze szkła wykonane w technice pâte de verre, które swoją budową oraz strukturą nawiązują do tkanin niegdyś wytwarzanych w bielskich fabrykach włókienniczych. Kolekcja makatek to ukłon w stronę bielskiej historii, której ogromną część stanowiło włókiennictwo, wpływając na budowę i charakter miasta.„

Justyna Żak

Na przeciwległym krańcu placu znajduje się ceramiczna instalacja Alicji Patanowskiej pt.:PFP (Porcelana Filament Plastic).

„Projekt powstał specjalnie dla tego miejsca - Placu Nowy Targ we Wrocławiu. Odnosząc się do jego historycznego przeznaczenia porusza kwestie współczesnej konsumpcji.

Szlachetna, nobilitująca i luksusowa, toczona na kole garncarskim porcelanowa podstawa, szkliwiona rzadkim seladonowym (biel z odcieniem turkusu) szkliwem odsyła nas do wielowiekowej chińskiej tradycji. Precyzyjnie utkana, o kolorach nie występujących w naturze część wieńcząca formę nie zdradza historii swojego powstania - wyjętego ze śmietnika, przetworzonego do postaci filamentu plastiku, który posłużył do jej wydrukowania.

Zależało mi żeby pokazać śmieć-plastik w nowym kontekście, nobilitując go do rangi dzieła sztuki, podkreślić jego potencjał."

Alicja Patanowska

Fot. Grzegorz Stadnik

Kuratorki wystawy:

Ad. Antonina Joszczuk- Brzozowska

As. Weronika Lucińska

Organizatorzy:

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Wydział Ceramiki i Szkła

Gmina Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia

Departament Strategii i Rozwoju Miasta

 ***

O artystkach:

JUSTYNA ŻAK

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła.

W swoich pracach inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych i otaczającej natury wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą możemy odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby.

 www.justynazak.com

ALICJA PATANOWSKA

Garncarka. Artystka wizualna, projektantka. Absolwentka Royal College of Art w Londynie (2014) i Akademii Sztuk Pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2011). Wielokrotnie powracający w jej twórczości jest motyw śmieci, wiążący się z krytyczną refleksją nad ludzkimi potrzebami oraz eskalacją chaosu konsumpcji. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej - tworzy poprzez manualne eksperymentowanie z materiałami.

 www.patanowska.pl


zamieściła AZG

Pozostałe aktualności