Na placu Nowy Targ we Wrocławiu trwa kolejna edycja projektu MŁODA RZEŹBA, cyklu wystaw promujących absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
W tym roku są to cztery artystki, które ukończyły Wydział Ceramiki i Szkła: Wiktoria Koenigsberg, Maria Gogola, Alicja Patanowska i Justyna Żak. Prace dyplomowe Wiktorii Koenigsberg i Marii Gogoli prezentowane były w witrynach na placu Nowy Targ do 28 czerwca, a przez kolejne pół roku są tam wyeksponowane szkło i ceramika autorstwa Alicji Patanowskiej i Justyny Żak.
W pierwszej gablocie oglądać można dwie szklane kolekcje Justyny Żak: Pisane cieniem oraz Szklane makatki. Pisane cieniem to dyplom magisterski z zakresu szkła , którego promotorem jest prof. Barbara Zworska- Raziuk. Dyplom został nominowany jako najlepszy Dyplom Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz zakalifikowany do finału międzynarodowego konkursu z zakresu szkła artystycznego Stanislav Libenský Award 2014 w Czechach.
„Pisane cieniem to kompozycja wieloelementowa wykonana ze szkła w technice pâte de verre. Stanowi rezultat przemyśleń i obserwacji powstałych podczas górskich wędrówek zimą. Wymiar pojedynczego elementu ma nasuwać skojarzenie z kartką papieru – formatem tradycyjnego listu, formy przekazu od której odchodzi się na skutek zmian technologicznych, braku czasu i szybkiego tempa życia. Kolor oraz struktura pracy jest nawiązaniem do ulotnej materii jaką jest śnieg kształtowany przez silny wiatr na zboczu gór."
Justyna Żak
Szklane makatki to praca autorska z zakresu szkła artystycznego. Kolekcja została zrealizowana w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bielska- Białej w 2015.
„Makatki to obiekty ze szkła wykonane w technice pâte de verre, które swoją budową oraz strukturą nawiązują do tkanin niegdyś wytwarzanych w bielskich fabrykach włókienniczych. Kolekcja makatek to ukłon w stronę bielskiej historii, której ogromną część stanowiło włókiennictwo, wpływając na budowę i charakter miasta.„
Justyna Żak
Na przeciwległym krańcu placu znajduje się ceramiczna instalacja Alicji Patanowskiej pt.:PFP (Porcelana Filament Plastic).
„Projekt powstał specjalnie dla tego miejsca - Placu Nowy Targ we Wrocławiu. Odnosząc się do jego historycznego przeznaczenia porusza kwestie współczesnej konsumpcji.
Szlachetna, nobilitująca i luksusowa, toczona na kole garncarskim porcelanowa podstawa, szkliwiona rzadkim seladonowym (biel z odcieniem turkusu) szkliwem odsyła nas do wielowiekowej chińskiej tradycji. Precyzyjnie utkana, o kolorach nie występujących w naturze część wieńcząca formę nie zdradza historii swojego powstania - wyjętego ze śmietnika, przetworzonego do postaci filamentu plastiku, który posłużył do jej wydrukowania.
Zależało mi żeby pokazać śmieć-plastik w nowym kontekście, nobilitując go do rangi dzieła sztuki, podkreślić jego potencjał."
Alicja Patanowska
Fot. Grzegorz Stadnik
Kuratorki wystawy:
Ad. Antonina Joszczuk- Brzozowska
As. Weronika Lucińska
Organizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Wydział Ceramiki i Szkła
Gmina Wrocław
Urząd Miejski Wrocławia
Departament Strategii i Rozwoju Miasta
***
O artystkach:
JUSTYNA ŻAK
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła.
W swoich pracach inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych i otaczającej natury wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą możemy odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby.
www.justynazak.com
ALICJA PATANOWSKA
Garncarka. Artystka wizualna, projektantka. Absolwentka Royal College of Art w Londynie (2014) i Akademii Sztuk Pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2011). Wielokrotnie powracający w jej twórczości jest motyw śmieci, wiążący się z krytyczną refleksją nad ludzkimi potrzebami oraz eskalacją chaosu konsumpcji. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej - tworzy poprzez manualne eksperymentowanie z materiałami.
www.patanowska.pl
zamieściła AZG