Międzynarodowe Triennale Typografii im. Józefa Mroszczaka
Burmistrz Miasta Nowy Targ i Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowym Triennale Typografii im. Józefa Mroszczaka w Nowym Targu. Konkurs skierowany jest do studentów szkół artystycznych, młodych artystów, grafików i projektantów, którzy posługują się przede wszystkim literą drukowaną, tworzą formy i projekty typograficzne (akcydensy, książki), czy projektują lub dygitalizują kroje pism. Triennale Typografii ma za zadanie nie tylko pokazać współczesną jakość tej sztuki, ale przede wszystkim zaprezentować realizacje wykonane tradycyjną techniką druku wypukłego - typograficznego, czy łączeniem jej ze współczesnym postrzeganiem typografii jako technologii cyfrowego składu tekstu. Mamy nadzieję, że poprzez to święto typografii uda nam się zestawić klasyczne umiejętności i pionierskie innowacje. Pokazać nowe treści i źródła inspiracji.
Konkurs pod Honorowym Patronatem: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie (STGU).
Wiek: od 18 r.ż.
Termin składania prac upływa 2 grudnia 2024 r.
Szczegóły i regulamin na stronie
Nagrody:
Grand Prix w kategorii „Druk Typograficzny i książka artystyczna”, gdzie realizacje wykonywane są tradycyjną techniką druku wypukłego-typograficznego,czy łączeniem jej ze współczesnym postrzeganiem typografii jako technologii cyfrowego składu tekstu. (4500 PLN)
Nagroda Specjalna w kategorii „Krój pisma”, tworzenie, dygitalizowanie i projektowaniem krojów pism i fontów. (4500 PLN)
Nagroda im. Józefa Mroszczaka fundowana przez Burmistrza Miasta Nowego Targu w kategorii „Plakat typograf iczny”, który zostanie wydrukowany metodą tradycyjnego druku typograficznego na najstarszej maszynie drukującej w Polsce – Helbig & Müller z 1848 r. To unikatowy zabytek techniki, jedyny tego typu wczesny model pospiesznej maszyny drukującej zachowany do dnia dzisiejszego. (3000 PLN)
Marcin Mroszczak (wybitny grafik i projektant, syn Józefa Mroszczaka) napisał: Ojciec podkreślał przy każdej okazji, że jest Nowotarżaninem, był dumny z tego, że urodził się i dorastał na Podhalu a kultura góralska miała z całą pewnością wpływ na jego twórczość. Triennale Typografii w Nowym Targu firmowane jego nazwiskiem jest piękną i trafną inicjatywą, bo typografia była dla niego ogromnie ważna. Używał litery jako elementu ekspresji, była dla niego integralnym elementem plakatu. Zdarzało się nawet, że projektował plakaty oparte wyłącznie na typografii. Jego kompozycje typograficzne potrafiły być prekursorsko nowoczesne.
Literniczy plakat do wystawy plakatów NRD, zaprojektowany w 1958 r. mógłby być tak naprawdę wykonany techniką cyfrową i gdyby pojawił się dzisiaj na ulicy, to tylko skrót NRD budziłby jeszcze jakieś wątpliwości.
Jury:
Marcin Mroszczak
uznany i wybitny artysta grafik
prof. dr hab. Tomasz Bierkowski
Profesor w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
dr hab. Mateusz Machalski
Prorektor ds. Promocji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
dr hab. Peter Javorík, prof. ASP
Adiunkt na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
dr Magdalena Koziak - Podsiadło
Adiunkt w Katedrze Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
dr Tomasz Sadowski
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie