Podsumowanie projektu
Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie. Piękne czasy* odbyło się 14-30 września 2020 we Wrocławiu. Rok 2020 był wyjątkowy, zatem tegoroczne Sympozjum również było szczególne. Organizatorzy nie chcieli jednak rezygnować z charakteru sympozjum. Zaproszeni artyści mogli inicjować mikro-wydarzenia, spotkania w pracowniach, prezentacje, które były relacjonowane w mediach społecznościowych. W ramach Sympozjum powstać miały realizacje artystyczne związane z hasłem „piękne czasy". Zaproszeni artyści realizowali swoje prace tam, gdzie zwykle tworzą. Dokumentacja fotograficzna powstałych dzieł również była wykonana w kontekście tych przestrzeni: pracowni, mieszkań, ogrodów oraz miejsc, które były dla uczestników Sympozjum inspiracją. Specyfiką tegorocznego Sympozjum było przeniesienie środka ciężkości z tworzenia wystawy na szersze spektrum zagadnień związanych z refleksją nad źródłami idei dzieła i jego wartości w kontekście samego procesu twórczego pracy artysty.
Tegoroczny projekt Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie miał również na celu upowszechnienie archiwów Sympozjum – wydarzeń z lat 2017-2019. W ramach tych działań w mediach społecznościowych (FB, Instagram) były publikowane zgromadzone w ostatnich latach zdjęcia i filmy. Na stronie Magazynu Szum ukazał się artykuł autorstwa Piotra Lisowskiego pt. „Sytuacja Jerzego Ludwińskiego (pomiędzy czasem a przestrzenią)", który pochodzi z katalogu podsumowującego drugą edycję Sympozjum Sztuki (2018).
Została stworzona nowa strona internetowa projektu: sympozjumsztuki.pl. Strona obejmuje poprzednie edycje Sympozjum oraz przywołuje wcześniejszą formułę projektu w ramach „Hallo Wrocław 2016". Zasadniczą część strony stanowi dokumentacja edycji „Piękne czasy" – prace artystyczne oraz sylwetki ich twórców jak również odwołania do aktualnych wydarzeń Sympozjum.
W grudniu 2020 odbyła się prezentacja dokumentacji fotograficznej wybranych prac tegorocznego Sympozjum w przestrzeni publicznej – w podświetlanych witrynach na przystankach w pobliżu Dworca Głównego i Galerii Wroclavia.
W ramach promocji Sympozjum odbyły się również wywiady radiowe z uczestnikami (Radio Wrocław Kultura), seria prezentacji w ramach Instagram TAKEOVER, wykłady i rozmowy online. W ostatnim numerze kwartalnika Artluk (1-2/2020) został zamieszczony artykuł dotyczący wydarzenia Było, jest i Będzie.
Niejako zwieńczeniem całego projektu jest katalog prezentujący prace stworzone przez uczestników Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie. Piękne czasy". W projekcie wzięło udział ponad 50 artystów związanych za ASP we Wrocławiu, ze środowiskami zaprzyjaźnionych uczelni w Polsce (ASP Gdańsk, ASP Katowice, UAP Poznań) oraz twórcami z innych krajów (Czechy, Austria, Grecja, USA, Węgry, Słowacja, Białoruś, Serbia).
Sympozjum Sztuki „Było, jest i będzie. Piękne czasy" zostało wymienione przez magazyn SZUM wśród najciekawszych wydarzeń jesieni 2020.
Informacje o projekcie:
sympozjumsztuki.pl
facebook.com/sympozjumsztuki/
instagram.com/sympozjum_sztuki/
Artyści:
Maciej Albrzykowski, Ioannis Anastasiou, Marcin Berdyszak, Robert Buček, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Beata Fertała – Harlender, Matěj Frank, Karolina Freino, Csaba Fürjesi, Marek Grzyb, Magda Grzybowska, Łukasz Huculak, Paweł Jarodzki, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Jakub Jernajczyk, Alicja Jodko, Zdravko Joksimović, Katarzyna Józefowicz, Małgorzata Kazimierczak, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Anna Kołodziejczyk, Mariusz Kosiba, Andrzej Kosowski, Vladimir Kovářík, Anna Maria Kramm, Wojciech Małek, Monika Aleksandrowicz, Piotr Masny, Marcin Michalak, Kamil Moskowczenko, Grzegorz Niemyjski, Tomasz Opania, Leon Podsiadły, Ala Savashevich, Jasmin Schaitl, Max Seibald, Marek Sienkiewicz, Ivana Sláviková, Michał Smandek, Michał Staszczak, Aleksandra Wałaszek, Sam Stevens, Jozef Suchoža, Anna Szewczyk, Karolina Szymanowska, Marta Szymczakowska, Krzysztof Wałaszek, Maria Wrońska.
Teoretycy:
Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
Anita Wincencjusz-Patyna
Andrzej Kostołowski
Zespół kuratorski:
Anna Bujak
Magda Grzybowska
Marek Sienkiewicz
Współpraca:
Monika Aleksandrowicz - projekty graficzne (strona sympozjum, identyfikacja)
Piotr Masny – www
Kama Wróbel – promocja
Projekt katalogu:
Łukasz Paluch.
Organizator Sympozjum:
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Program dofinansowano z funduszy:
Miasto Wrocław
Organizator Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie:
Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki / ASP we Wrocławiu
Partnerzy wydarzenia:
Fundacja św. Jadwigi w Morawie
Pałac i Park Morawa
GRANEX
galeria ENTROPIA
FUNDACJA ART HOUSE
Strzegomskie Centrum Kultury
Polski Zwiazek Kamieniarstwa
Składamy podziękowania osobom i instytucjom w sposób szczególny zaangażowanym w organizację Sympozjum:
Wydział Kultury, Urząd Miejski Wrocławia:
Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału oraz Maja Kowalska-Komar
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu:
prof. Piotr Kielan, Rektor poprzedniej kadencji
prof. Wojciech Pukocz, obecny Rektor
Anna Czajka, Beata Dydyna, Aleksandra Zaczek-Gbiorczyk, Anna Puchlik, Wioletta Śliwakowska, Jarosław Polatyński, Wojciech Orzechowski, Anna Wierzbicka.
Galeria ENTROPIA: Mariusz Jodko
Fundacja św. Jadwigi w Morawie: Marzena Muszyńska-Szwegler
* Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Było jest i Będzie to projekt cykliczny. Zostało zainicjowane w roku 2017 jako kontynuacja projektu Hallo Wrocław 2016.
Hallo Wrocław powstało z myślą o promocji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury środowiska artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Była to seria międzynarodowych prezentacji sztuki, które odbyły się w latach 2010-2016 w wielu ośrodkach kultury w Niemczech, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.
W roku 2017 Hallo Wrocław zyskało nową formułę. Po doświadczeniach, jakie dała artystom organizacja ESK, ważnym wnioskiem było, iż nieodzownym, a często dziś pomijanym, czynnikiem pracy twórców jest spotkanie i dyskusja: budowanie relacji wewnątrz środowiska artystycznego.
Projekt wystawienniczy stał się zatem przedsięwzięciem o charakterze sympozjum, w wyniku którego powstawała kolekcja prac prezentowana w formie wystawy a następnie publikowana w katalogu.
Sympozjum Sztuki zyskało nazwę inspirowaną tytułem pracy wrocławskiego artysty Stanisława Dróżdża: Było, jest i będzie.
W latach 2017-2019 miejscem spotkań w ramach Sympozjum oraz prezentacji kolekcji był Pałac w Morawie pod Strzegomiem.
Sympozjum Sztuki kontynuuje intermedialne tradycje wrocławskiego środowiska artystycznego, które od drugiej połowy XX wieku działało niezwykle dynamicznie, było otwarte na eksperyment, skłonne do podejmowania efemerycznych działań. Założenia Sympozjum Sztuki Było jest i będzie wpisują się w wartości wypracowane w tamtym czasie pozwalając na swobodną wymianę myśli artystom wizualnym, teoretykom, krytykom i historykom sztuki.
Hasło Sympozjum' 2020 – „piękne czasy" – nie jest jednoznaczne. Odwoływać się może zarówno do przeszłości, jak i przyszłości. Jest równocześnie rozrachunkiem z historią i projekcją nadchodzących zdarzeń. Hasło to wiązać można z sentymentalnym postrzeganiem tego, co minione i co, poprzez zamknięcie etapu, zakończenie jakiejś epoki, widzimy z innej perspektywy. Mieści także w swoim kręgu znaczeniowym niepokojący potencjał. To, co dla jednych jawi się jako sielski czas, dla innych może być nie do końca rozpoznanym stadium przemiany, wciąż jeszcze względnej stabilności znanego nam świata, która nieuchronnie dobiega końca. Miejsce, w którym dziś się znajdujemy, staje się takim punktem zwrotnym, z którego patrzymy wstecz, dokonujemy oceny, postrzegając jednak przeszłość na dwóch różnych płaszczyznach: indywidualnej i zbiorowej. Mając tak wiele współrzędnych, nie potrafimy przeprowadzić precyzyjnego rozpoznania przyszłości. Zdaje się, że dziś istnieje pewien problem z odniesieniem się do wspólnotowej pamięci i zbiorowego doświadczenia. Bez tego jednak powstaje dylemat związany z budowaniem wizji przyszłości.
zamieściła: AN