Przejdź do treści

Międzynarodowe Sympozjum Sztuki

Ogłoszenie
Opublikowano 12 wrz 2018

było jest i będzie vol. II w ramach cyklu Hallo Wrocław odbyło się w Pałacu w Morawie w dniach 27 sierpnia - 6 września 2018.

Otwarcie wystawy prac zaproszonych artystów miało miejsce

5 września o godz. 14.00 w Pałacu Morawa koło Strzegomia

Wystawa potrwa do 26.10.2018.

Miejsce Sympozjum to teren związany z niezwykłą historią geologiczną, przyrodniczą, historyczną, społeczną. To teren pogranicza, ciągłych zmian kulturowych i przynależności narodowej. 

Z historią Pałacu Morawa związane są losy jednych z najcenniejszych dzieł polskich zbiorów sztuki. Podczas II wojny światowej ostatni raz w piwnicach widziano - do dziś nieodnaleziony - obraz Pięknego Młodzieńca Rafaela.

Pałac należy obecnie do Fundacji Św. Jadwigi prowadzącej działalność społeczną i kulturalną, zaś Strzegom jest jednym z najważniejszych miejsc wydobycia i przetwórstwa granitu w Polsce.

Pałac Morawa i jego okolica już po raz drugi stało się poligonem sztuki ponownie goszcząc artystów podczas sympozjum Było, jest i będzie (pierwsze Sympozjum pod tym hasłem odbyło się w roku 2017). Jest to kontynuacja cyklu wystaw Hallo Wroclaw 2016 w zmienionej formule, gdzie równie ważne, co sama wystawa staje się spotkanie twórców. Wyzwaniem jest miejsce, jego historia, uwarunkowania społeczne, topografia. Podczas sympozjum w Pałacu Morawa spotykają się artyści posługujący się różnorodnym językiem i pracujący z wieloma mediami od rzeźby, poprzez malarstwo, sztukę wideo czy performance. W ramach tegorocznej edycji do Morawy zaproszeni zostali również teoretycy, badacze, mediatorzy. W swoich prezentacjach i wykładach podczas sympozjum odnieśli się do tematu „Było, jest i będzie"* współtworząc wydarzenie i wzbogacając je o nowe wątki. Mamy nadzieję, że zarówno dla nich, jak i dla artystów - sympozjum stało się okazją do podjęcia subtelnego dialogu z miejscem, nawiązania do istniejących kontekstów i stworzenia możliwości opowiedzenia o nich poprzez sztukę.

Kolekcja dzieł powstałych podczas sympozjum zostanie zaprezentowana w formie dokumentacji w podsumowującej wydarzenie publikacji, gdzie znajdą się również wybrane teksty zaproszonych teoretyków.

* temat inspirowany tytułem pracy Stanisława Dróżdża

zaproszeni artyści:

    Marcin Berdyszak Robert Buček Anna Bujak Hubert Bujak Beata Fertała-Harlender Matěj Frank Magda Grzybowska Łukasz Huculak Grażyna Jaskierska-Albrzykowska Katarzyna Józefowicz Anna Kołodziejczyk Aleksander Komarov Tomasz Kruszelnicki Marcin Michalak Kamil Moskowczenko Grzegorz Niemyjski Mira Podmanická Tomasz Opania Adam Radkowski Jasmin Schaitl Marek Sienkiewicz Michał Smandek Michał Staszczak Zsófi Sztranyák Karolina Szymanowska Paweł Czekański Aniko Herbert

kuratorzy: Marek Sienkiewicz

Magda Grzybowska, Anna Bujak

Zaproszeni teoretycy:

    Zuzanna Czajkowska Alicja Dobrzaniecka Maria Kostyszak Piotr Lisowski Tomasz Mikołajczak

organizator wydarzenia:

Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Wydział Malarstwa i Rzeźby

Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych

Katedra Technik Rzeźbiarskich

partnerzy wydarzenia:

Fundacja św. Jadwigi w Morawie

Pałac i Park Morawa

GRANEX Krzysztof Skolak

GRANIT ZEN Zenon Piekielny 

Strzegomskie Centrum Kultury

Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej

Program dofinansowany przez Urząd Miasta Wrocław

Patronat medialny:

Artluk

Format

www.hallowroclaw2016.asp.wroc.pl

Zdjęcia z przebiegu Sympozjum, wycieczki uczestników do Wałbrzych na wystawę rzeźby ZRĄB w Starej Kopalni oraz z otwarcia wystawy Było, jest i będzie vol.II w Pałacu Morawa: fot. Michał Pietrzak i Magda Grzybowska.


informacja: Magda Grzybowska

zamieściła AZG

Pozostałe aktualności