Przejdź do treści

MIASTOPROJEKT prezentuje,

Ogłoszenie
Opublikowano 20 lis 2014
Miastoprojekt

czyli spotkania i prezentacje w Studio BWA Wrocław

20 listopada – 12 grudnia 2014

Studio BWA Wrocław

ul. Ruska 46a/13, II p.

Wrocław

W ramach laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT, zainaugurowanego podczas 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, zapraszamy na cykl prezentacji i spotkań z aktywistami, architektami i kuratorami, którzy inicjują ciekawe projekty miejskie. To będą ostatnie wydarzenia w Studio BWA Wrocław, po których idee MIASTOPROJEKTU i OUT OF STH ruszają w roczną trasę po Polsce. 

Kuratorzy OUT OF STH i MIASTOPROJEKTU, Joanna Stembalska i Sławek ZBK Czajkowski, zdecydowali się na koniec roku przedstawić działania różnych specjalistów, aktywistów i kuratorów, których działania podsycają i zmieniają codzienne praktyki oraz budują płaszczyznę do wymiany doświadczeń różnych grup, aktywnych w obszarze miasta. W Studio BWA Wrocław podczas serii spotkań zaprezentowane zostaną nie tylko artystyczne strategie, ale również działania miejskie z siłą oddolnego myślenia. Projektowanie wspólnej przestrzeni publicznej to branie odpowiedzialności za przestrzeń, w której żyjemy – mówią kuratorzy - Dlatego uważamy, że warto się na tym tematem zastanowić i przedyskutować różne formy miejskiego aktywizmu.

W ramach jesiennych spotkań będzie można porozmawiać już 20 listopada 2014 o architektonicznych wizjach krakowskiego studia BudCUD, prowadzonego przez Agatę Woźniczek i Mateusza Adamczyka. W kolejnym tygodniu, 27 listopada, odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Jach z MS2 w Łodzi, która jest kuratorką programu Ekologie miejskie, zaś 4 grudnia będzie można porozmawiać z Martą Genderą z Fundacji Salony i Wojciechem Kozłowskim z BWA Zielona Góra, kuratorami projektu Park Tysiąclecia.

W Studio BWA Wrocław będzie można przyjrzeć się pracom studentów Karoliny Freino z Katedry Rzeźby wrocławskiej ASP podczas otwartego przeglądu, który odbędzie się 5 grudnia. Szukając zaś inspiracji do podróży 9 grudnia zaprezentowany zostanie najnowszy numer magazynu „BIURO", organu prasowego BWA Wrocław, które w całości poświęcone jest podróżom. Następnego dnia artysta Sławek Zbiok Czajkowski pokaże swoje najnowsze idee i projekty, także te powiązane z jego pracą kuratorską przy Studio BWA Wrocław.

Program wydarzeń MIASTOPROJEKT prezentuje zakończy się 12 grudnia 2014 – będzie to też czas na wernisaż wystawy prac belgijskiego rezydenta w Studia BWA Wrocław Philémona Vanorlé. 

Z powodu prac remontowanych całej kamienicy przy ul. Ruskiej 46, Studio BWA Wrocław zostanie zamknięte i tym samym przemieni się w podróżujący projekt. Przed kolejny rok OUT OF STH i MIASTOPROJEKT będą prezentować najciekawsze działania i idee w różnych miastach Polski. Powracamy w 2016 roku wraz z kolejną edycją biennale.

Program wydarzeń

Spotkanie z Agatą Woźniczką i Mateuszem Adamczykiem z pracowni Bud Cud 

czwartek, 20 listopada 2014 godz. 18.00

BudCud to krakowskie biuro architektoniczne prowadzone przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Ich projekty to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy zasługują na to by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągłą ewolucje bazowego modelu określonego przez to, co zastane (kontekst), jak i przez to, co ulotne (marzenie). Opracowania będące rezultatem takiego procesu wykraczają poza utarte ramy. Charakteryzuje ich optymistyczne podejście do kontekstu, wewnątrz którego tworzą. Nie wynika ono jednak z naiwności, lecz z przekonania, że otaczający nas świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią. 

www.budcud.org

***

Spotkanie z Aleksandrą Jach z MS2 w Łodzi, kuratorką programu Ekologie Miejskie

czwartek, 27 listopada 2014 godz. 18.00

Program Muzeum Sztuki w Łodzi Ekologie Miejskie ma swoje korzenie w tym, co lokalne; w działaniach zmieniających codzienne praktyki i budujących interdyscyplinarną platformę współpracy dla różnych grup. Ich celem jest wypracowanie zespołu dobrych praktyk opierających się na potencjale miejskim, podważającym retorykę nowości, na rzecz działań zrównoważonych.

www.ekologiemiejskie.pl

***

Spotkanie z Martą Genderą z Fundacji Salony i Wojciechem Kozłowskim z BWA Zielona Góra, kuratorami projektu Park Tysiąclecia 

czwartek, 4 grudnia 2014 godz. 18.00

Park Tysiąclecia to park miejski usytuowany w centralnej części miasta. Już niedługo teren parku zostanie poddany gruntownej rewitalizacji. Zanim rozpocznie się ten etap, będziemy obserwować i komentować wydarzenia w Parku i wspólnie z mieszkańcami zastanawiać się jak w przyszłości powinno wyglądać i funkcjonować to miejsce.

www.milleniumpark.eu

***

Otwarty przegląd prac studentów z Pracowni Rzeźby prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej

piątek, 5 grudnia 2014 godz. 16:00-20:00

Prace studentów z Katedry Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zostaną pokazane w formie otwartej prezentacji. Inicjatorką spotkania jest wrocławska artystka i asystentka pracowni Karolina Freino. Spośród propozycji studentów wyłonione zostaną projekty, które mogą zostać włączone do programu kolejnego 5. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH w 2016 roku.

***

Promocja najnowszego numeru magazynu „BIURO: PODRÓŻE"

- spotkanie z redaktorami i autorami oraz pokaz filmów Philémona Vanorlé

wtorek, 9 grudnia 2014 godz. 18:00

Numer 9 magazynu „BIURO" jest w całości poświęcony podróżom, o których pisali m.in. Maaike Gouwenberg, Agnieszka Wolny-Hamkało, Agata Szydłowska, Bartosz Sadulski i Honorata Martin. W numerze także prace Michała Łuczaka, Vovy Vorotniov i Kamy Sokolnickiej. 

Podczas promocji odbędzie się spotkanie z autorami i redaktorami magazynu oraz prezentacja filmów Philémona Vanorlé z jego podróży rezydencyjnych. Wkrótce więcej szczegółów. 

„BIURO" to magazyn wydawany nakładem BWA Wrocław poświęcony współczesnej kulturze wizualnej, sztuce, dizajnowi i przestrzeni publicznej. Strony BIURA to również dwuwymiarowa, niskonakładowa przestrzeń wystawiennicza.

***

Prezentacja pracowni Sławka Zbioka Czajkowskiego w ramach MIASTOPROJEKTU

środa, 10 grudnia 2014 godz. 20.00

Zbiok Czajkowski - malarz, kurator, ilustrator, urodzony w Zielonej Górze (1982), mieszka i pracuje we Wrocławiu. Twórczość Czajkowskiego wywodzi się ze street artu, ale chyba najważniejsze w jego malarstwie jest to że oprócz metody jest w nim duża dawka krytycyzmu wobec tego nurtu. Artysta pracuje często w przestrzeni publicznej, odnosi się do niej, świadomie prowokuje, stale zadaje pytanie, czym są sfery wspólne, i kto ma prawo decydować o nich. Z tego założenia wynika wnikliwa obserwacja internetu, wirtualnej przestrzeni publicznej, który dość mocno zaznacza się w pracach artysty, formalnie jak i koncepcyjnie. Zbiok Czajkowski brał udział w licznych projektach i wystawach w Brazylii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polski, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Był Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Jest laureatem licznych nagród min. Grand Prix Konkursu Gepperta.

***

Wernisaż wystawy Kiedy uciekał rowerem wodny Philémona Vanorlé m oraz podsumowanie działań MIASTOPROJEKTU

piątek, 12 grudnia 2014, godz. 19:00

Philémon Vanorlé jest belgijskim artystą, który przebywał w Studio BWA Wrocław w ramach programu rezydencyjnego. Wyniki jego sześciotygodniowego pobytu będzie można zobaczyć w formie wystawy – ostatniego projektu MIASTOPROJEKTU w 2014 roku.

http://miastoprojekt.tumblr.com/ 

https://www.facebook.com/OutOfSth 

____________________

materiały: BWA Wrocław

zamieściła: Anna Zielińska 

Pozostałe aktualności