Przejdź do treści

"Materiał z Gwiazd" - wystawa miedzianych obiektów Oskara Zięty w Domku Miedziorytnika

Ogłoszenie
Opublikowano 27 Maj 2016

wernisaż: 2.06.2016, godz. 12.00, Domek Miedziorytnika, ul. Świętego Mikołaja 1

Otwarcie wystawy połączone z konferencją prasową: 2.06.2016, godz. 12.00, Domek Miedziorytnika, ul. Świętego Mikołaja 1,Wrocław.

Na parterze i pierwszym piętrze zostaną pokazane znane prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów na świecie zrealizowane w miedzi. Znakomity design połączony z najnowszymi technologiami, ale także pięknem, wyczuciem i najwyższych lotów kulturą plastyczną jest mieszanką zniewalającą, budzącą zachwyt i podziw. 

Oskar Zięta w 2000 roku ukończył Wydział Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, po studiach podyplomowych uczestniczył w programie stypendialnym Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich). Od 2003 roku pracuje na ETH u boku prof. Ludgera Hovestadta jako asystent naukowy w Katedrze Komputerowego Wspomagania Projektowania Architektonicznego (CAAD - Computer Aided Architectural Design). Tam rozwinął swoje badania naukowe poświęcone wykorzystaniu cyfrowej technologii w obróbce metali, które doprowadziły w 2004 roku do opracowania FiDU. Freie Innendruck Umformung - „formowanie ciśnieniem wewnętrznym" znalazła zastosowanie w projektach mebli realizowanych z wycinanej laserowo stali. W 2008 roku wprowadził na rynek swoje pierwsze produkty: stołek „Plopp" (produkowany przez duńską firmy Hay) oraz limitowaną wersję krzesła „Chippensteel" (w kooperacji z SZ-Designedition/Magazin.com). Studio Zieta Prozessdesign ma swoje biura we Wrocławiu i w Zurychu, projektuje i realizuje meble i przedmioty codziennego użytku. Obok stołków i krzeseł powstają wieszaki i stojaki na ubrania („Kamm", „Pin", „Bones", „Tatarak"), podstawki pod naczynia („Rondel"), drabiny („Drab"), ławki („Unterdruck") czy lampy („Osiem"). Wszystkie projekty zostały wykonane z nadmuchanej, wypolerowanej i lakierowanej stali lub miedzi i są dostępne w wielu kolorach. 
Laureat licznych nagród, m.in. Audi-Mentorpreis by A&W 2011, prestiżowej Red Dot Award 2008, DMY za innowację procesu produkcyjnego 2008, YDMI 2008, „Dobry wzór" 2009. W 2009 roku otrzymał nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa. Zdobywca Schweizer Design Preis 2008 oraz Materialica 2009. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu. 

Wystawa będzie czynna do 22 czerwca 2016.

Współorganizatorem wystawy jest Europejski Instytut Miedzi.


Domek Miedziorytnika jest otwarty: wtorek, środa, czwartek: 13.00 - 17.00 i w soboty 12.00 - 18.00.

Zapraszam, 
Marek Stanielewicz
kustosz Domku Miedziorytnika

__________
zamieściła Anna Szalwa 

Pozostałe aktualności