Przejdź do treści

Materia-Formy, Procesy, Konsekwencje

Ogłoszenie
Opublikowano 10 gru 2012
Materia-Formy, Procesy, Kosekwencje

Zapraszamy na wykład Zbigniewa Oksiuty - profesor School of Architecture na Wydziale Architektury w RPI w Troy USA.

Wykład odbędzie się w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności.W piątek 14 grudnia 2012r, o godz. 12.00

Sala Wykładowa 410, IV piętroul. Traugutta 19/21

Zbigniew Oksiuta
www.oksiuta.de

1970-78 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-2010 mieszkał i pracował w Kolonii w Niemczech. Od 2010 Zbigniew Oksiuta jest wykładowcą w School of Architecture, Rensselaer Polytechnic Institute w Troy, New York w USA.

Oksiuta brał udział w wielu wystawach międzynarodowych, między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa 1996 i 2004; na Międzynarodowych Targach Designu, Kolonia 2000; w ArchiLab w Orleans, Francja, 2004; Ars Electronica Linz, Austria, 2007; Biennale Sztuki Elektronicznej, Perth Australia, 2007; Foundation for Art and Creative Technology, Liverpool 2007; Casino Luxembourg 2009; Science Gallery, Dublin, Ireland 2011; W 2004 reprezentował Polskę̨ w wystawie zbiorowej na Biennale Architektury w Wenecji.

Zbigniew Oksiuta wykładał gościnnie na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w instytucjach artystycznych i naukowych, m.in. w Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie; Slade School of Art i Architectural Association London; Columbia University oraz w Pratt Institute, New York; School of the Art Institute of Chicago; Southern California Institute of Architecture, Los Angeles; Illinois State University, Normal; University of Toronto; Royal College of Art London; FACT Foundation for Arts and Creative Technology Liverpool; Rogaland School of Art Stavanger, Norway; Studio for Creative Inquiry, Carnegie Mellon University, Pittsburgh USA.

„…Najnowsze badania w dziedzinach nauk przyrodniczych, zwłaszcza genetyki, biologii molekularnej i biochemii, umożliwiają nowy wgląd w nieznane dotąd tajemnice życia. Odszyfrowanie zasad biologicznej transformacji energii w formę będzie głównym zadaniem tego stulecia.

W kontekście niepohamowanego wzrostu konsumpcji, kryzysów politycznych, światowego przeludnienia zdajemy sobie sprawę, że większość stworzonych przez nas systemów, ekonomii i technologii zawiodła w stosunku do Natury. Aby przeżyć, musimy zaufać ekonomii życia i wypracować kompleksowe systemy biologiczne, oparte na dynamice, samoregulacji i autonomii.

W techniczno-ekonomicznym świecie systemy, technologie i obiekty tworzone przez człowieka to martwe przedmioty. Ponieważ nie żyją, nie mogą umrzeć, pokutują poza obiegiem cyklicznej samoregulującej ekonomii i podlegają entropii. Stąd ich niepohamowany przyrost i energetyczne nienasycenie. W połączeniu z materialnym konsumpcjonizmem cywilizacji są przyczyną degradacji stworzonego przez miliardy lat biologicznego porządku biosfery.

Żywe systemy natomiast to otwarte dynamiczne procesy. Ich zasadą jest autonomia i samoorganizacja. Powstają i istnieją na granicy porządku i chaosu w stanie równowagi dynamicznej i podlegają cyklicznej ekonomii. Wykorzystują najbardziej wydajnie i ekonomicznie pierwotną energię słońca, wytwarzając minimum entropii przy maksimum organizacji.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym ewolucji, porównywalnym z odkryciem procesów asymilacji CO2 przy pomocy światła słonecznego przez zdolne do fotosyntezy cyjanobakterie, miliardy lat temu. Ewolucja przeszła wówczas z rabunkowej gospodarki energią zawartą w kosmicznej zupie do samoprodukujących się procesów, stwarzając podstawy cyklicznych obiegów i umożliwiając rozwój życia. Aby zachować biosferę, musimy odejść od eksploatacji nieodnawialnych zasobów energii i stworzyć możliwości dla przemiany energii słonecznej w chemiczną na zasadach fotosyntezy. Procesy fotosyntezy, jak dotąd, nie mają swego odpowiednika w urządzeniach skonstruowanych przez człowieka.

Przestrzeń biologiczna to systemy, które powstaną na zasadach organiczno-chemicznych, w których przepływ energii, materii i informacji będzie się odbywać w medium płynnym i które dla swojej budowy i funkcji będą asymilować energię słońca i funkcjonować jako żywe organizmy w cyklicznym metabolizmie biosfery.

„Formy żywe nie tyle są, ile zdarzają się; są ekspresją ciągłego przepływu materii i energii, jednocześnie biegnących przez organizmy i formujących je. To, co morfologia definiuje jako formę i strukturę, naprawdę oznacza czasowy przekrój przez strumień procesów w czasie i przestrzeni". (Ludwig von Bertalanffy, Das biologische Weltbild, 1949)

Życie, jakie znamy, manifestuje się w medium płynnym, bo tylko taki labilny stan materii (woda) umożliwia rozwój dynamicznych procesów samoorganizacji, które są podstawą ewolucji.Projekty „Spatium Gelatum", „Hodowle Przestrzeni" i „Kosmiczny Ogród", to prace badawcze z pogranicza sztuki, architektury i nauk biologicznych. Celem ich jest kreacja żywej przestrzeni jako modelu przyszłości i stworzenie warunków do rozwoju biologicznych wizji w biosferze i w kosmosie."

[Zbigniew Oksiuta,Systemy Biologiczne, 2011]

______________________
info: Bożena Sacharczuk
zamieścił: Paweł Bielawny

Pozostałe aktualności