Przejdź do treści

Mam do Was kilka pytań

Ogłoszenie
Opublikowano 28 lut 2012

dotyczących Konkursu na obiekt przestrzenny z cegły klinkierowej.

do konkursu na projekt obiektu przestrzenne z cegły klinkierowej

KONKURS NA PROJEKT OBIEKTU PRZESTRZENNEGO

Z CEGŁY KLINKIEROWEJ

Pytania konkursowe wraz z odpowiedziami

1. Prosimy o informacje dotyczące możliwości przekazania przez Państwa firmę gliny do wykonania modelu konkursowego.

Aby otrzymać glinę do wykonania modelu, wystarczy przesłać na adres konkurs@roben.pl taką prośbę bądź skontaktować się bezpośrednio z p. Mirosławem Skórą z firmy Röben (mail: mskora@roben.pl, tel. 071/3978115), z którym można ustalić ilość oraz sposób przekazania materiału.

2. Informują państwo o możliwości nieodpłatnego przekazania gliny do modelu. Na jakich warunkach?

Aby otrzymać glinę do wykonania modelu, wystarczy przesłać na adres konkurs@roben.pl taką prośbę bądź skontaktować się bezpośrednio z p. Mirosławem Skórą z firmy Röben (mail: mskora@roben.pl, tel. 071/3978115), z którym można ustalić ilość oraz sposób przekazania materiału.

3. Mając na celu jak najlepsze zaprezentowanie mojej koncepcji projektu konkursowego, uprzejmie proszę ­ o ile to możliwe - o przesłanie choć kilku zdjęć przestrzeni, do której ma ta praca być dedykowana, co pozwoliłoby mi wybrać i zaprezentować najlepsze rozwiązanie.

Zdjęcia terenu, jakimi dysponujemy, zostały zmieszczone w załączniku nr 3 (Lokalizacja projektu i wytyczne projektowe) . Zamarkowany na czerwono teren jest miejscem lokalizacji mającego powstać obiektu. Zaznaczenie prosimy traktować jako zobrazowanie dostępnej przestrzeni, a nie jako precyzyjnie wyznaczony teren. Lokalizację obiektu opisują zamieszczone w przywołanym wyżej dokumencie (załączniku nr 3) wytyczne.

4. Kto sfinansuje montaż obiektu, prace ziemne, fundamenty?

Montaż obiektu leży po stronie autora i jednocześnie wykonawcy zwycięskiego projektu. Natomiast prace ziemne, jeśli rozumie się przez to wykonanie fundamentów, zostaną wykonane przez Miasto Wrocław.

5. Kto sfinansuje aranżację terenu wkoło rzeźby oraz ewentualne oświetlenie?

Autor zwycięskiego projektu jest zobowiązany do przedstawienia koncepcji zagospodarowania terenu wokół obiektu przestrzennego oraz współpracy w tym zakresie z architektem wskazanym przez Urząd Miasta Wrocławia, który przygotuje projekt wykonawczy aranżacji terenu. Urząd Miasta Wrocławia zobowiązał się również do wykonania prac związanych z aranżacją przestrzeni wokół obiektu, zgodnie z powstałym projektem wykonawczym. Patrz: § X, pkt. 3 „Regulaminu Konkursu".

6. Kto sfinansuje projekt konstrukcyjny (niezbędny przy budowie obiektu o charakterze publicznym)?

Wykonanie projektu konstrukcyjnego samego obiektu leży po stronie wykonawcy dzieła. Patrz: § X, pkt. 3 „Regulaminu Konkursu".

7. Kto jest odpowiedzialny za otrzymanie zgody na budowę, zgodę konserwatora oraz architekta miejskiego?

Pozwolenie na budowę zostanie wydane na podstawie dokumentacji przygotowanej przez wskazanego przez Urząd Miejski Wrocławia architekta. Patrz: § X, pkt. 3 „Regulaminu Konkursu".

8. Czy dopuszczalne byłoby pokrycie cegieł we fragmentach innym materiałem (tynk, metal, żelaz itp.)?

Tak, jest to dopuszczalne. Niemniej jednak, ponieważ konkurs dotyczy „obiektu z cegły klinkierowej", powierzchnia zakryta innym materiałem nie powinna przekraczać 33% całości, aby nie zdominować wyrazu plastycznego. Koszt materiałów innych, niż te, które są oferowane w ramach Konkursu, leży po stronie autora.

9. Do jakich granic można formować niewypalone cegły (długość, szerokość, wysokość modułów) lub jakie mogą kształty przybierać ( np. płaskie, podłużne, rurowate )?

Mają Państwo dostęp do niewypalonych cegieł (dokładne informacje dotyczące formatów dostępne są w „Regulaminie konkursu" § V, pkt. 2), które mogą być autorsko przetworzone, zachowując jednak modułowość. Możliwe jest rozrzeźbienie lica każdego modułu cegły.

10. Czy cegły (moduły) można łączyć w inny sposób niż tradycyjnie, tzn. zaprawą murarską itp. ?

Wypalone pojedyncze cegły stanowiące moduły obiektu można łączyć inaczej, niż zaprawą murarską, pod warunkiem, że połączone w ów inny sposób elementy będą tworzyć trwałą, niezagrażającą bezpieczeństwu, zgodną z przedstawionym projektem konstrukcyjnym całość.

11. Czy można pokrywać cegły szkliwem ceramicznym o różnym ubarwieniu?

Nie, ramy konkursu wyznaczają technologię firmy Röben.

12. Czy mam zaprojektować obłą i prostą ścieżkę ?

Koncepcja zagospodarowania terenu wokół obiektu przestrzennego powinna pozostać autorską wizją twórcy. Obła i prosta ścieżka wymieniona w warunkach projektowych (załącznik nr 3) wyznaczają przestrzeń, która może zostać wykorzystana do lokalizacji obiektu.

13. Jeżeli mogę ingerować w teren wyznaczony obłą i prosta ścieżką, to co oznacza owalna czerwona przestrzeń zawarta w tym miejscu ? 

Zamarkowany na czerwono teren jest miejscem lokalizacji mającego powstać obiektu. Zaznaczenie prosimy traktować jako zobrazowanie dostępnej przestrzeni, a nie jako precyzyjnie wyznaczony teren. Lokalizację obiektu opisują wytyczne zamieszczone w załączniku nr 3 do „Regulaminu konkursu".

14. Czy oprócz cegły klinkierowej można używać innych materiałów które wzmacniałyby konstrukcję, np. stal; czy mogą owe elementy być widoczne na zewnątrz obiektu ?

W zależności od projektu (planowanej wysokości projektowanego obiektu) konieczne jest wykonanie elementów konstrukcyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Wykonanie takiej konstrukcji leży po stronie wykonawcy dzieła. Elementy konstrukcyjne mogą być widoczne na zewnątrz obiektu, pod warunkiem spełnienia wymogów konstrukcyjnych i trwałości materiałowej.

15. Czy dopuszczalne jest przedstawienie wizji zagospodarowania przestrzeni i obiektów autorstwa 2 projektantów ?

Tak, jest to możliwe. W takim wypadku, w „Karcie identyfikacyjnej" należy wpisać dane wszystkich autorów projektu. Wszystkie osoby tworzące zespół projektowy powinny również podpisać wymagane w zgłoszeniu konkursowym dokumenty.

16. Czy można korzystać ze wszystkich produktów bez ograniczeń? Czy jest możliwość wykonania całej rzeźby z materiałów importowanych firmy Röben? Czy jest możliwość wykonania obiektu w innej kolorystyce, niż cegła Melbourne?

Zgodnie z § V „Regulaminu konkursu", do wykonania obiektu przeznaczono cegłę Melbourne w podanych formatach, którą można dowolnie formować. Zostanie ona przekazana zwycięzcy konkursu w formie niewypalonych cegieł do rozrzeźbienia, wg przedstawionego projektu. Obiekt można wykonać również ze wszystkich innych dostępnych w ofercie firmy Röben cegieł, pod warunkiem zastosowania ich w niezmienionej formie, co oznacza, że autor obiektu otrzyma gotowy produkt, już wypalony, którego nie może zmienić (uformować, przeciąć itp.).

17. Gdzie dokładnie znajduje się mapa z zakresem miejsca inwestycji?

Na stronie firmy Röben: http://www.roben.pl/dlaklienta,konkurs_rzezba_z_klinkieru.xml, poświęconej Konkursowi, zamieszczono mapę w formacie jpg (załącznik nr 4), a także w formacie dng (plik pod nazwą: mapa w formacie dng).

18. Model w skali 1:5 jest obowiązkowy przy prezentacji projektu czy jest on wymagany dopiero po ogłoszeniu wyników?

Modele są jednym z elementów aplikacji konkursowej, a więc należy je złożyć, zgłaszając swój projekt do Konkursu.

19. Kto pokrywa koszty transportu i załadunku wykonanej realizacji w stanie surowym w przypadku skorzystania możliwości wypału w zakładzie w Środzie Śląskiej?

Koszty te pokrywa firma Röben, jednak z zastrzeżeniem, że załadunek transport i rozładunek będą odbywać się przy obecności autora projektu. Sugerujemy również nadzór autora dzieła nad procesem wypału rozrzeźbionych elementów.

20.  Czy istnieje możliwość wykonania rzeźby na terenie zakładu w Środzie Śląskiej, z pominięciem transportu materiału i wykonanej w stanie surowym realizacji?

Niestety nie ma takiej możliwości.

21. Czy jest jakiś termin, do którego trzeba się zarejestrować, aby przystąpić do konkursu?

Do konkursu nie trzeba się rejestrować. Aby wziąć w nim udział, należy przedstawić w wyznaczonym czasie i miejscu pracę konkursową oraz niezbędne dokumenty, zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Regulaminie konkursu".

22. Czy do projektu można wykorzystać płytki klinkierowe ?

Nie, ale materiał do rozrzeźbienia można dowolnie formować, również nawiązując do formy płytek.

23. Czy w formie obiektu przestrzennego (rzeźby) można stosować diagonalne lub horyzontalne podłużne formy zwisające nad ziemią. Jeśli tak to, w jaki sposób najlepiej je łączyć. Czy materiał do zbrojenia będzie również sponsorowany przez firmę Röben ?

Postać obiektu przestrzennego jest odrębną, niezależną ideą jego autora. Jedynym ograniczeniem są przedstawione w „Regulaminie Konkursu" i załączniku nr 3 warunki projektowe. Materiał zbrojeniowy nie będzie zapewniony przez firmę Röben, musi zapewnić go wykonawca projektu.

24. Czy owa forma przestrzenna ukształtowana w sposób powyższy (odniesienie do pytania nr 23) powinna spełniać wymogi bezpieczeństwa?

Tak, wybrany w Konkursie projekt musi spełniać wymogi bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującym prawem.

25. Co ma zawierać się w opisie na planszach 100/70 cm ?

Regulamin przewiduje zamieszczenie na wymienionej planszy/planszach opisu przedstawionego obiektu (patrz: § VI, pkt. 1a). Opis jest dowolną formą wypowiedzi dotyczącej obiektu, jego autor decyduje, na jakie cechy, elementy prezentowanego obiektu chce zwrócić uwagę.

26. Czy skala wykonania modelu 1:5 (400cm:80cm) jest obowiązująca, czy jest możliwość posłużenia się wygodniejszą skalą 1: 15 (400cm: 26.6cm)?

Przy wykorzystaniu maksymalnej wysokości dopuszczonej w konkursie należy znaleźć odpowiednia skalę, która najlepiej będzie oddawała założenia autora projektu. W razie niemożności pokazania szczegółu na wybranej przez siebie skali, można posłużyć się wizualizacją detalu na planszy konkursowej, zgodnie regulaminem konkursu.

27. Czy model na makiecie oraz w skali 1:5 musi być wykonany z gliny a później wypalony, czy jest możliwość wykonania modelu w innym praktyczniejszym materiale do tej skali? Np. gipsu patynowanego na cegłę klinkierową?

Warunki konkursu zakładają realizację modelu obiektu w glinie wypalonej przynajmniej na biskwit. Dla jury jest to spełnienie wymogów konkursowych oraz świadectwo umiejętności pracy z tym materiałem. W razie niemożności pokazania szczegółu można posłużyć się wizualizacją detalu na planszy konkursowej, zgodnie regulaminem konkursu. Przy realizacji makiety obiektu wraz z terenem w skali 1:100 regulamin nie narzuca rodzaju zastosowanego materiału, w związku z czym oczywiście można użyć innego, niż glina, materiału.

28. Czy jest możliwość umieszczenia napisów z innego materiału, ewentualnie zakomponowanie napisu z cegieł?

Wszelkie decyzje co do wyrazu plastycznego i używania innych materiałów po za cegłą klinkierową firmy Röben są wyłącznie decyzją autora projektu, w tym również stosowania napisów oraz dodatkowych materiałów, muszą one jednak spełniać wymogi konstrukcyjne (w tym przewidziany montaż) oraz trwałości materiałowej.

 ...........................................................................

Organizatorami konkursu są firma Röben Polska oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, przy wsparciu Urzędu Miejskiego Wrocławia. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, którzy deklarują możliwość realizacji projektu w przypadku zwycięstwa.

Konkurs rozpoczyna się 20 stycznia 2012 r. Prace konkursowe można składać w dniach 7-8 maja 2012 r., a ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy prac konkursowych nastąpi 15 maja 2012 r. Szczegółowy harmonogram konkursu jest dostępny w regulaminie.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie projektu jedno- lub wieloelementowego obiektu przestrzennego, który będzie odpowiedzią na temat „Integracja". Konkurs dotyczy projektu obiektu usytuowanego w zadanym terenie miejskim, wraz z koncepcją zagospodarowania terenu.

Hasło „Integracja" rozumiane jest wielopłaszczyznowo - zarówno w wymiarze społecznym, historycznym czy religijnym, jak przestrzennym, architektonicznym. Temat „Integracja" wpisuje się i nawiązuje do promocyjnego hasła „Wrocław – miasto spotkań".

Dla laureatów konkursu przewidziano następujące nagrody:

I miejsce – 10 000 zł

II miejsce – 3 000 zł

III miejsce – 1 500 zł

Dodatkowo, nagrodzony I nagrodą projekt zostanie wykonany, a jego autor otrzyma wynagrodzenie w wysokości 35000 zł brutto.

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany z materiałów dostarczonych przez firmę Röben, a autor będzie miał możliwość bezpłatnego wypalenia dzieła w zakładach w Środzie Śląskiej. Gotowy obiekt przestrzenny znajdzie swoje miejsce w parku miejskim im. Stanisława Tołpy we Wrocławiu, przy skrzyżowaniu ulic B. Prusa i S. Wyszyńskiego.

http://www.roben.pl/dla-klienta,konkurs_rzezba_z_klinkieru.xml

http://www.roben.pl/dla-klienta,konkurs_rzezba_z_klinkieru.xml

Pliki do pobrania

Konkurs na obiekt przestrzenny z cegły klinkierowej_Py_tania konkursowe wraz odpowiedziami .pdf
pdf, 268.47 KB
Konkurs na obiekt przestrzenny z cegły klinkierowej_Py_tania konkursowe wraz odpowiedziami .pdf

konkurs 2

Konkurs na obiekt przestrzenny z cegły klinkierowej_Py_tania konkursowe wraz odpowiedziami .doc
doc, 935.5 KB
Konkurs na obiekt przestrzenny z cegły klinkierowej_Py_tania konkursowe wraz odpowiedziami .doc

konkurs rob

Pozostałe aktualności