Zapraszamy na fotorelację z autorskiej wystawy ’’Labirynt idei zdarzeń’’
Galeria Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny 1
Kurator wystawy: Andrzej Saj Wystawa trwała od 10.01.2019 do 25.02.2019 r.
Wśród licznie przybyłych widzów, na otwarciu wystawy gościliśmy Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, reprezentację instytucji kulturalnych, byłego wieloletniego dyrektora galerii Zbigniew Kraskę, profesora Zbigniewa Solskiego oraz wielu wspaniałych legniczan i gości z Wrocławia. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy dr Justyna Teodorczyk. Przemowę wygłosił kurator wystawy dr Andrzej Saj. Wystawie towarzyszy autorski katalog.
---------------
W Galerii Sztuki w Legnicy rok rozpoczęła nietypowa ekspozycja o tytule ''Labirynt idei zdarzeń''. Nawiązuje on do charakteru przestrzeni i wystawy, która jest jednym z efektów wieloletnich działań artystycznych i badawczych Małgorzaty Kazimierczak.
Autorka zaprosiła nas do specjalnie skonstruowanego labiryntu, jednocześnie za drogowskaz dając pewną narrację – czarne i białe ciągi zapisów, słów, zlepków zdań i powtarzających się sformułowań. Podążając za słowami, a także wgłębiając się w czekające „na końcu drogi" instalacje video art, sami stajemy się częścią procesu, nadanej sytuacji artystycznej. Tym samym wkraczamy – zarówno w sensie fizycznym, jak i mentalnym – w świat emocji i przemyśleń artystki.
Półmrok, w którym oglądamy wystawę, epatujące siłą powtórzeń teksty, kakofonia dźwięków pochodzących z projekcji i kolejne stopnie, poziomy czy etapy do przejścia, których jesteśmy prowokowani – wszystko to nadaje pozór odrealnienia, a z drugiej strony zaprasza odbiorcę do przeżywania, doświadczenia przestrzeni intermedialnej wszystkimi zmysłami. To symboliczna droga, którą można przejść w może 5 a może 40 minut, ale też niepowtarzalny proces, w którym można stać się jednym z mediów tej interaktywnej ekspozycji.
/ Justyna Teodorczyk - Dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy ( fragment tekstu) /
-----------------
( ... ) Owo „pomiędzy" jest konsekwencją złożonych, nieciągłych łączeń międzymedialnych i międzyodbiorczych, które Małgorzata Kazimierczak wyznacza w swych instalacjach, mając świadomość płynności znaczeń i efektów odczytań.. Obszar „pomiędzy", niepewny, niedookreślony... zawsze musi być „otwarty" - gotowy na nowe interpretacje, na jego uzupełnianie i rozwijanie. To także obszar (przestrzeń), który –
z założenia – służy celom poznawczym i samopoznawczym; z jednej strony pomaga bowiem w doświadczaniu rzeczywistości, poznawaniu jej nowych odsłon, z drugiej – wspomaga odczytanie własnych, autorskich możliwości i predyspozycji artystyczno-duchowych. Te procesy czasami dokumentuje Kazimierczak swoimi filmami – wywiadami, gdzie zderza własne koncepcje artystyczne z interpretacjami i poglądami uczestników (odbiorców) takich akcji, będących faktycznie rodzajem zapisów performance. Kontakt (dialog) z odbiorcą przenosi artystka także w przestrzeń instalacyjną, gdzie te interakcje są już w mniejszym zakresie stymulowane ale niewątpliwie wpisują się w doświadczanie sztuki, a faktycznie jej utopijnej rzeczywistości. To jest ta „druga rzeczywistość", która w istocie współtworzy naszą duchowość, to rzeczywistość niby nierealna a jednak stwarzana przez materialne środki służące artystycznej wypowiedzi.
/ Andrzej Saj - Redaktor Naczelny Pisma Artystycznego Format ( fragment tekstu z katalogu wystawy ) /
-----------------------------------------------------------
foto z wystawy; Dariusz Kawczyński, Krystyna Szczepaniak, Małgorzata Kazimierczak
-----------------------------------------------------------------------------------------------
info na stronie; Małgorzata Kazimierczak