Przejdź do treści

Made in Photo #16

Opublikowano 14 lis 2024
im
Data
17 paź — 25 lis 2024
Miejsce

Galerii 301 Photomedia+

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
Jana Bażyńskiego 4
80-952 Gdańsk

Trwa wystawa Made in Photo #16, którą do 25.11 można oglądać w Galerii 301 Photomedia+ znajdującej się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Made in Photo – kreacyjne, inscenizacyjne i intermedialne cechy realizacji fotomedialnych to projekt badawczy Pracowni Fotografii Intermedialnej i Działań Dokamerowych w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pierwszorzędnym z punktu widzenia praktyki twórczej realizowanej w wyższym szkolnictwie artystycznym jest zagadnienie związane ze zjawiskiem fotografii uwikłanej we współzależność różnych mediów. Obecnie intermedialność nie jest wyłącznie konwencją artystyczną w której artefakt funkcjonuje w medialnej między-przestrzeni (w rozumieniu definicji Higginsa – fuzji mediów czy Youngblooda – mind/general case i brain/special case), której cechą jest wielomedialność i polisnesoryczność, jest także odsyłaniem jednego medium do drugiego, wykorzystywaniem ich synergicznej relacji w budowaniu siły narracji, ekspresji i poszerzenia obszaru artefaktu, staje się gestem artystycznym, który cechuje równorzędność artystyczna i społeczna. Ponadto współczesny użytkownik mediów cyfrowych uczestniczy w świecie, którego cechą jest zarówno płynna granica między tym co realne i wirtualne, a kultura w jakiej się odnajduje ma charakter performatywny.

Rezultatem zanurzenia w tak nacechowanej rzeczywistości i poszukiwania w niej środków do wyrażenia własnych artystycznych koncepcji, jest powstawanie dzieł, które wymykają się łatwemu zdefiniowaniu w kategorii techniki lub medium. Takie walory posiada większość prac prezentowanych w ramach wystawy Made in Photo. Artyści włączeni w projekt podejmują istotne dla siebie zagadnienia, często wynikające z osobistych doświadczeń lub wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Każde dzieło demonstruje indywidualne spojrzenie twórcy, a jako przedsięwzięcie zbiorowe stanowi przekrój postaw młodego pokolenia wynikających ze zderzenia ich jednostkowej wrażliwości z zagadnieniami współczesnej rzeczywistości.

Ekspozycja składa się z projektów fotomedialnych, performatywnych działań dokamerowych, realizacji wideo, fotoobiektów oraz interaktywnych instalacji.

Artyści: Dobrawa Błażków, Paulina Gałązka, Joanna Harasiuk, Ida Kwaśnica, Marcin Masiewicz, Jakub Musialski, Małgorzata Muszyńska, Agata Plecety, Oksana Popiela, Wojciech Puławski, Krzysztof Sobotka, Marta Stachowska, Magdalena Szetelnicka, Katarzyna Zachtej, Łukasz Zawada

Kuratorki wystawy: dr hab. Karolina Aszyk prof. UG, dr hab. Agata Szuba

Pozostałe wydarzenia