Przejdź do treści

Laureatki Agrafa 2022 – 14. Międzynarodowy Studencki Konkurs Projektowy

Ogłoszenie
Opublikowano 11 kwi 2022
azg

Do 14. edycji konkursu zostały zakwalifikowane dwa projekty dyplomowe powstałe w Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej, Katedra Wzornictwa, pod kierunkiem dr hab. Marty Płonki; dyplom magisterski Martny Rak pt. „Wcielenia – książka pop-up”, który otrzymał wyróżnienie oraz dyplom magisterski Agnieszki Ejsymont „Niezłe Szprychy – publikacja o kobietach w kulturze rowerowej”Jury konkursowe w składzie: Ewa Gołębiowska, Marcel Benčík oraz Gregor Strutz.

Martyna Rak, projekt dyplomowy: “Wcielenia – książka pop-up”

Projekt „Wcielenia" to książka-eksperyment, forma doświadczenia, w którym zmiennymi są światło, cień, ciało człowieka, obiekty materialne, ruch oraz powierzchnie pełniące rolę ekranów. Lektura zawiera analizę metaforycznie pojmowanego motywu cienia w kulturze na podstawie siedmiu wybranych tematów zaczerpniętych z dzieł literackich, mitów, legend, koncepcji filozoficznych i psychologicznych, które zostały zinterpretowane pod kątem historii i oddziaływania teatru. „Wcielenia” są próbą zwizualizowania niejasnych i względnych pojęć, takich jak rzeczywistość, aura, obecność, dusza, jaźń czy wartość. Przyjęta ulotna metoda cieniowych obrazów pozwala na oddanie ich wyjątkowego charakteru nieuchwytności i zmienności. To scenografia kształtowana na żywo, spektakl przeżywany z pełnym poczuciem chwili obecnej,  ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami, próbami i pomyłkami. To inscenizacja teatru cieni, którą czytelnik może sam kształtować poprzez zabawę skalą, proporcjami i barwą z wykorzystaniem najprostszych metod projekcji. Przestrzenne elementy książki uzupełnione o treść zgłębiającą metafizyczne aspekty cienia mają zainspirować i przygotować do samodzielnego eksperymentowania ze światem cieni.

Agnieszka Ejsymont, projekt dyplomowy: „Niezłe Szprychy – publikacja o kobietach w kulturze rowerowej”.

W ostatnich latach następuje wyraźny rozkwit kobiecej kultury rowerowej. Widać to chociażby na co dzień na ulicach miast, na których pojawia się coraz więcej rowerzystek. Dziewczyny “kręcą” w mieście i poza nim, na damkach, singlach czy ostrych. Dojeżdżają rowerem do szkoły i pracy, pracują jako kurierki rowerowe. Sporą popularnością cieszą się także rowerowe grupy girls only (przeznaczone tylko dla dziewczyn). Zrzeszają

one dziewczyny o podobnych zainteresowaniach i stwarzają komfortowe, wspierające środowisko dla tych, które stawiają dopiero swoje pierwsze kolarskie kroki. Pozytywne zmiany widać także w profesjonalnym wymiarze tej dyscypliny. Dzięki intensywnym działaniom w tej kwestii, sytuacja kolarstwa kobiecego stopniowo się polepsza, a jego obecność w świadomości społecznej i mediach wzrasta.

Dotarcie do tego etapu kosztowało jednak niemało wysiłku. Na przestrzeni lat kobiety mierzyły się z najróżniejszymi przeszkodami w walce o swoje miejsce w tym zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Za każdym razem jednak udowadniały swoją siłę, siostrzeńską solidarność i determinację. Swoją dzisiejszą pozycję kobiece kolarstwo zawdzięcza wielu wspaniałym kobietom, które przyczyniły się i wciąż przyczyniają do jego rozwoju na różnych płaszczyznach – tytułowym Niezłym Szprychom.

***

Agrafa – Międzynarodowy Studencki Konkurs Projektowy dla studentów studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, wszystkich trybów studiów projektowych i artystycznych – dziennych, wieczorowych, zaocznych, podyplomowych. AGRAFA’22 to wydarzenie, którego celem jest szeroka dyskusja wokół projektowania. Obejmuje konkurs projektowy, spotkanie młodych projektantów oraz konferencję. Wszystkie elementy spaja temat, który tym razem brzmi: BEYOND.

Pozostałe aktualności