Laura Gizicka, Totemy ewolucji
Mobilne gabloty na ul. Oławskiej
Ekspozycja w Mobilnych gablotach na ul. Oławskiej, którą oglądać można do 10 września 2024 r. obejmuje wybrane rzeźby z wystawy dyplomującej Laury Gizickiej, będące częścią pracy magisterskiej pt. Akt twórczy drogą do samopoznania.
Artystka obrazuje akt twórczy jako drogę do rozwoju świadomości i pracy terapeutycznej, porównując twórczość do ruchu ewolucyjnego stojącego u podstaw poznania, a także pogłębienia tego, co łączy nas z przeszłością poprzez pamięć ciała. Bada język czucia, który leży poza słowem, wspólny dla wszystkich istot – język dzikich instynktów, impulsów, miłości, bólu i transformacji. Prace w gablotach są wynikiem procesu terapeutycznego, pracy z intuicją i ciałem. To cykl autoportretów wewnętrznych.
W trakcie tworzenia rzeźbiarka zanurza się w podświadomość, by wyłonić na wierzch to, co było ukryte. Mgliste wewnętrzne obrazy, myślokształty, drobne odruchy i obezwładniające emocje. Prace są wynikiem żywych emocji, tworzone bez planu, ich finalna forma zostaje określona w momencie pojawienia się spokoju wewnętrznego i odpuszczenia.
Rzeźby te stanowią swoistą oś czasu mojego rozwoju psychofizycznego, mojego bólu, tego jak w tym bólu wzrastam i jakie lekcje wyciągam.
To, co dotyka przestrzeni autentycznych emocji i wyrażania ich, niesie ze sobą potencjał transformacji i powrotu do równowagi. Zmienność naszej natury niesie ze sobą ogromny pozytywny potencjał kształtowania siebie na nowo. Ja siebie kształtuję w glinie.
Laura Gizicka
Prace na wystawie: Głuchy krzyk, Balans, Zwierzę mocy, Gadzi mózg, Autoportret wewnętrzny
Promotor: prof. Aleksander Zyśko