Przejdź do treści

Las - instalacja

Ogłoszenie
Opublikowano 02 lis 2015
Food Think Tank

kolejny projekt Fundacji Food Think Tank

Karina Marusińska wraz ze studentkami II Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej: Aleksandrą Osowską, Eweliną Birut, Katarzyną Mazurek, Patrycją Śliwińską po raz kolejny brały udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Fundację Food Think Tank, odpowiadając za sferę wizualną projektu oraz ceramikę.


Przebieg projektu został zarejestrowany w krótkim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=_PnSgbV_H_s

Projekt pt. "Las - instalacja", który trwał kilka miesięcy badał naturę lasu. Ta marginalna przestrzeń, która w postnowoczesnej rzeczywistości prawie nie została naruszona przez człowieka, zawiera wiele treści, pozwalających odbudować ludzką tożsamość. W kręg tych rozważań wchodzą: problematyka pozyskiwania pożywienia, pewnego zagrożenia płynącego z natury oraz szacunek do produktu, który z jednej strony, poprzez przemysł spożywczy, został przewartościowany, a z drugiej stoi u progu wyczerpania. W dyskursie kulinarnym FTT zajmuje stanowisko, które chroni to, co naturalne i tradycyjne, jednocześnie zachowuje postawę otwartości i świadomość, jaka staje przed człowiekiem współczesnych czasów.
Centrum projektu 'Las - Instalacja' był tytułowy las. Specjaliści w swoich indywidualnych pracach i działaniach grupowych rozłożyli las na czynniki pierwsze. Założeniem było badanie jego charakteru w kontekście natury oraz pewnych, funkcjonujących w kulturze, związanych z nim, wyobrażeń. Niewatpliwie archetypiczny konstrukt, jakim jest ta przestrzeń został zdekonstuuowany i złożony na nowo – dzięki odmiennym narzędziom i językom komunikacji specjalistów, stworzono wizję lasu widzianą oczami ludzi XXI-wieku.

Całość, kilkumiesięcznych prac zakończyła się kolacją, której punktem centralnym, jak bywa od zawsze w gastronomii, był stół. Tym razem nietradycyjny i nieoczywisty. Goście weszli w interakcję nie tylko przez spożywanie dań. Kolacja obok narzuconego scenariusza - kolejności serwowanych dań, zawierała element nieprzewidywalny. Jego nośnikiem były nowe technologie informatyczne. Urządzenia rejestrujące ruch, obecność i dźwięk wokół stołu, uruchamiały efekty pogłębiające zmysłowe wrażenia gości. Ludzie i technologie zostali połączeni łańcuchem przyczynowo-skutkowym. Las na poczatku oderwany od naturalnego środowiska, poprzez współpracę specjalistów i gości oraz połączenie infotechnologii i „analogowych" środków, w toku kolacji został na nowo skomponowany i powołany do życia. Kłamstwo, niepewność, ułuda to istotne dla 'Lasu – Instalacji' kategorie. Goście kolacji nie trafili na wytworną ucztę, a do miejsca, które było niepokojące i niebezpieczne. Tu nic nie było podane na tacy, sami musieli zadbać, by dania znalazły się na ich talerzach, a potem jedli je rękoma. Zostali uwikłani w sytuację, w której ich zmysły zostały uwrażliwione na komunikaty płynące z natury lasu i stały się ich drogowskazami. 


Żródło oraz więcej informacji o Food Think Tank i ich projektach: http://www.foodthinktank.pl/

zamieściła: Joanna Opalska-Brzecka

Pozostałe aktualności