Konteksty

Wystawa Konteksty (4.04-30.04.2025) Weronika Surma i Katerina Geiduka, Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Królowej Jadwigi 10. Kuarator: Cezary Janiszewski. Wernisaż odbył się w piątek, 4 kwietnia 2025, o godz. 19.oo.
Ceramika, jako składowa elementów naturalnych takich jak woda i ziemia stanowi doskonały punkt wyjścia do poruszania współczesnych zagadnień związanych z wyzwaniami ekologicznymi i społecznymi. Na wystawie poznać można różne światy artystycznej wrażliwości i dokonań obu autorek, wynikających z kulturowych korzeni, doświadczeń, edukacyjnych dróg, a także poznanie nowych technik pracy twórczej opartej na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
Katerina Geiduka – ceramiczka (pochodząca z Białorusi) mieszkająca i pracująca w Łotwie. Jest absolwentką Białoruskich: Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki (2008; Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny), Akademii Sztuk Pięknych (2018; Wydział Wzornictwa i Sztuk Stosowanych, Katedra Ceramiki) oraz Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych (2023; Wydział Sztuk Wizualnych, Katedra Ceramiki). Uczestniczy w konkursach, przeglądach i plenerach w wielu krajach świata, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jest także autorką kilku wystaw indywidualnych. W swoich pracach rozważa wpływ globalizacji i cyfryzacji na wzajemne relacje kulturowe i społeczne;
Weronika Surma – rzeźbiarka, ceramiczka o słowackich korzeniach, mieszkająca i pracująca w Polsce. Absolwentka Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie (2013) oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu (2018). Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Jest kuratorką konkursów, wystaw sztuki i dizajnu. Tworzy obrazy ceramiczne, w których łączy różne techniki – rysunek, rzeźbę i malarstwo. Inspirując się ludzkim ciałem i podobieństwem jego natury do gliny analizuje współzależność człowieka, szczególnie kobiet i ceramiki. Równocześnie pasjonuje się działaniami site specific, poszukując punktu wspólnego dla ceramiki i zastanego miejsca.
Projekt jest częścią Festiwalu BWA Europa 2025 organizowanego we współpracy z Wydziałem Sztuk Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, realizowanego pod patronatem Ministra do spraw Unii Europejskiej, w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wystawa realizowana przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
W ramach projektu artystki przeprowadziły warsztaty ceramiczne z młodzieżą z Zespółu Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim oraz dorosłymi i dziećmi. Dodatkowo przedstawiły także prezentacje o własnej twórczości oraz działalności Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.