Przejdź do treści

Kim są nasi kandydaci na rektora?

Ogłoszenie
Opublikowano 19 mar 2012

Prezentujemy sylwetki kandydatów na rektora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

prof. Kazimierz Pawlak – pracownik Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dyplom z zakresu szkła artystycznego w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego (1982). Profesor tytularny (od 1998); dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP (1996-2002); kierownik Katedry Szkła (1993-1996). Prowadzi dyplomującą Pracownię Projektowania Szkła Użytkowego dla studentów III, IV i V roku studiów.

Jest znanym i cenionym artystą szkła w kraju i na świecie; członek Zarządu Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w ponad 160 wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Niemczech, Francji, USA. Prezentował swoje prace na kilku zagranicznych wystawach indywidualnych. Uczestniczył w 24 międzynarodowych sympozjach szkła. Trzykrotnie juror międzynarodowych wystaw. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Czechach (1988), stypendium twórcze w Creative Glass Centem of America w Millville, New Jersey (1994), pobyt w studiu szklarskim rodziny Morin w Dieulefit we Francji (1998). Uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Żonaty, córka studentka AWF.

prof. n. Piotr Kielan- Urodzony 1960 r. w Jeleniej Górze;
- W 1985 r. ukończył studia na Wydziale MGiRz wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP) uzyskując dyplom z wyróżnieniem z malarstwa sztalugowego w Pracowni prof. Konrada Jarodzkiego oraz Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w Pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza;
- W 1985 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa i rysunku prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego;
- 1995 zdobył kwalifikacje I-go st. w dyscyplinie artystycznej malarstwo; kontynuuje pracę w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego na stanowisku adiunkta.
- Od 1997 roku prowadzi dodatkowo zajęcia z malarstwa i rysunku na niestacjonarnych studiach I i II stopnia Projektowanie Graficzne;
- Od 1998 roku prowadzi samodzielnie zajęcia z rysunku studyjnego na studiach magisterskich;
- Przez dwie kadencje: w latach 1999 – 2005 Kierownik Katedry Malarstwa;
- Od 2005 roku przez dwie ostatnie kadencje piastuje stanowisko Prorektora ds. Artystyczno – Badawczo – Naukowych ASP we Wrocławiu;

W Akademii pełnił różne funkcje, od tych najpoważniejszych jak: Prorektora, przez Przewodniczącego Senackiej Komisji Finansowej po Prezesa Akademickiego Związku Sportowego.

Jest wieloletnim członkiem Senatu i Rady Wydziału MGiRz.

- żona – Katarzyna Koczyńska-Kielan – artysta ceramik, profesor ASP;
- syn – Michał – student malarstwa w trakcie realizacji dyplomu;
- pies – Igra, od kilkudziesięciu lat zawsze jamnik szorstkowłosy,

Uprawiana dziedzina sztuki:
Malarstwo, rysunek, fotografia

Osiągnięcia artystyczne :
Udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Prezentował swój dorobek artystyczny na 14 wystawach indywidualnych , w tym 8 zagranicznych.
Uczestniczył w plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą.
Świadectwem wysokich kwalifikacji zawodowych jest powołanie go do jury 11 prestiżowych konkursów.
Kurator i komisarz 32 międzynarodowych i krajowych projektów artystycznych i wystawienniczych dotyczących wydarzeń uczelnianych i wydziałowych.
Jego prace znajdują się w muzeach oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Nagrody i odznaczenia:
2011 rok – odznaka honorowa „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP,
Medal 50-lecia ASP 1996 rok
Nagrody Rektora ASP: 2004 - Iº, 1999 - IIº, 1992 - IIº

Hobby:
podróże artystyczne, kolarstwo szosowe- osiągnięcie: już dwukrotny wjazd na Mont Ventoux (wys.1910 m n.p.m.), narciarstwo zjazdowe, jazda konna, motoryzacja, sztuka kulinarna: gotuje dla przyjaciół.

prof. n. Christos Mandzios

Urodzony we Wrocławiu, z pochodzenia jest Grekiem. Studia artystyczne odbył w PWSSP we Wrocławiu w latach 1979 – 1985.

W trakcie studiów był jednym z pierwszych współzałożycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). Organizował Tymczasowy Komitet Założycielski NSZS na Wrocławskich Uczelniach. Był założycielem, a później przewodniczącym NZS w swojej macierzystej Uczelni. Organizował w tym czasie między innymi strajki studenckie i akcje wspierające protesty społeczne. Po wprowadzeniu stanu wojennego poszukiwany przez SB. Ujęty w końcu lutego 1982 roku. Internowany i osadzony w Ośrodku dla Internowanych w Nysie. Zwolniony pod koniec lipca 1982, z okazji zapomnianego dziś święta 22 – lipca… powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Inwigilowany i wzywany na przesłuchania. W trakcie internowania, jak również po zwolnieniu - w czasie przesłuchań - nakłaniany przez funkcjonariuszy SB do opuszczenia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej... Zdecydowanie odmawiał.

Studia ukończył w lutym 1985 roku. Pracę dyplomową z zakresu Rzeźby obronił w Pracowni Rzeźby doc. Leona PODSIADŁEGO na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, uzyskując tytuł magistra sztuki.

Od września 1985 roku do maja 1986 roku pracował w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej we Wrocławiu przy pl. Solnym. Prowadził zajęcia z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.

Od marca 1989 do czerwca 1989 roku był zatrudniony w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Prowadził zajęcia z Rzeźby.

Od października 1989 roku jest pracownikiem dydaktycznym PWSSP – Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu.

Przewód I-ego stopnia obronił w grudniu 1996 roku w ASP-Poznań.

Przewód II-ego stopnia obronił w maju 2002 roku w ASP-Poznań.

Od 2002 do 2010 roku - przez 8 rocznych edycji - był Koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Od 2003 zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego ASP – Wrocław.

W kadencji 2005 – 2008 pełnił funkcję Kierownika Katedry Rzeźby na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP Wrocław.

Aktualnie jest Dziekanem Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP im. Eugeniusza GEPPERTA we Wrocławiu. Funkcję tę pełni od roku akademickiego 2008/2009 – kadencja w toku…

Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem, a także działaniami z pogranicza sztuk (innych dyscyplin artystycznych) i sztuki.

Jego dorobek artystyczny to:
- liczne zdarzenia i wystawy indywidualne, grupowe i zbiorowe w kraju i za granicą…
- realizacje rzeźbiarskie…
- realizacje prac scenograficznych…
- udział w sympozjach, festiwalach, warsztatach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich…
- organizacje licznych wystawy, plenerów, warsztatów, konkursów, konferencji…
- prowadzi działalność związaną z konserwacją dzieł sztuki i obiektów zabytkowych…
- uczestniczy w pracach sądów konkursowych…

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą.

info:
Uczelniana Komisja Wyborcza

Pozostałe aktualności