Katedra Szkła na Glass Art Society 2024 w Berlinie

Opublikowano 01 lip 2024
and

W dniach 15–18 maja obyła się międzynarodowa konferencja szkła Glass Art Society 2024. Wydarzenie miało miejsce w Berlinie w dwóch lokalizacjach: Wilhelm Hallen i Berlin Glas.

W pierwszej z nich odbywały się pokazy formowania szkła na zimno (szlifowanie / rytowanie) i w ogniu palnika oraz wykłady dotyczące sztuki i biznesu. W Wilhelm Hallen można było zobaczyć również trzy wystawy zbiorowe: „Connections 2024”, „Trace 2024” i studencką „Evolution 2024”, które równocześnie są prezentowane online. Nie zabrakło również stoisk promocyjnych firm z materiałami i narzędziami do pracy ze szkłem z Europy i Stanów Zjednoczonych. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu również zajęła miejsce obok wspomnianych przedsiębiorstw prezentując ofertę studiów jedynej w Polsce Katedry Szkła, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających gości. W Berlin Glas odbywały się pokazy formowania szkła na gorąco w stacjonarnej hucie szkła, piecach plenerowych oraz przy palnikach.

Otwarcie Glass Art Society 2024 w Berlinie, zdj. Paweł Palewicz
<p>Otwarcie Glass Art Society 2024 w Berlinie, zdj. Paweł Palewicz</p>
Studenci ASP Wrocław w Berlin Glas, zdj. Paweł Palewicz
<p>Studenci ASP Wrocław w Berlin Glas, zdj. Paweł Palewicz</p>

Paweł Palewicz z Katedry Szkła wraz z międzynarodowym kolektywem artystów The Lathe Riders, specjalizującym się w obróbce szkła na zimno prezentował swoje umiejętności na żywo podczas pokazów w szlifierni szkła zaaranżowanej na ten czas w Wilhelm Hallen. Oprócz udziału w pokazach jego intermedialna praca „Wybity” zakwalifikowała się do wystawy głównej „Connections 2024”. Prezentowany obiekt jest połączaniem autorskiego utworu muzycznego, teledysku oraz szklanej tafli przedstawiającą gwiazdę, będącą klasycznym wzorem zdobniczym. Dodatkowo w dniach 14–18.05 zaprezentował swoją pracę „CarboCut2” na wystawie kolektywu The Lathe Riders „Cold Perspective” towarzyszącej GAS 2024 w galerii Fantom przy Hectorstrasse 9.

<p>Pokazy The Lathe Riders podczas Glass Art Society 2024 w Berlinie, zdj. Paweł Palewicz</p>
Paweł Palewicz, Lathe Riders, zdj. Dzikie Studio
<p>Paweł Palewicz, Lathe Riders, zdj. Dzikie Studio</p>

Z wrocławskiej ASP również Kalina Bańka-Kulka wzięła udział w wystawie „Connections 2024”, a w ekspozycji studenckiej „Evolution 2024” zaprezentowali się: Grzegorz Bibro, Amelia Mercedes, Natalia Komorowska oraz Julia Ciułek, która uzyskała trzecią nagrodę za swoją pracę „Spotkajmy się w lepszych czasach”. Także w sztuce performatywnej Akademia miała swoją reprezentantkę. Absolwentka Emilia Marcjasz wykonała podczas wydarzenia swój pokaz o tytule „Bonfire”.

Paweł Palewicz, Wystawa Connections 2024, zdj. Natalia Komorowska
<p>Paweł Palewicz, Wystawa Connections 2024, zdj. Natalia Komorowska</p>
Paweł Palewicz, Wybity, zdj. autor
<p>Paweł Palewicz, Wybity, zdj. autor</p>
Paweł Palewicz, CarboCut2, zdj. autor
<p>Paweł Palewicz, CarboCut2, zdj. autor</p>
Paweł Palewicz, Wysatwa Cold Perspective, zdj. autor
<p>Paweł Palewicz, Wysatwa Cold Perspective, zdj. autor</p>
Kalina Bańka-Kulka, Powidoki, zdj. autorka
<p>Kalina Bańka-Kulka, Powidoki, zdj. autorka</p>
Grzegorz Bibro, Dziedzictwo
<p>Grzegorz Bibro, Dziedzictwo</p>
Amelia mercedes, Proste i skomplikowane
<p>Amelia mercedes, Proste i skomplikowane</p>
Natalia Komorowska, Asynergia
<p>Natalia Komorowska, Asynergia</p>
Julia Ciułek, Spotkajmy się w lepszych czasach
<p>Julia Ciułek, Spotkajmy się w lepszych czasach</p>
Emilia Marcjasz, Bonfire
<p>Emilia Marcjasz, Bonfire</p>

Delegacja promocyjna ASP: Kalina Bańka-Kulka, Kamila Mróz, Anna Józefowska, Antonina Joszczuk-Brzozowska, Jagoda Nowak-Bieganowska, Adam Włodarczyk. Wyjazd został dofinansowany ze środków programu „Duże Granty Artystyczne” ASP we Wrocławiu.

Zagraniczni członkowie kolektywu The Lathe Riders biorący udział w pokazach oraz wystawie „Cold Perspective”: Patrick Roth (Austria), Samuel Weisenborn (Niemcy), Henriikka Pöllänen (Finlandia), Julian Michel (Niemcy), Jenny Mulligan (Irlandia/Szwecja), Lothar Böttcher (RPA), Petr Slavik (Czechy), Noa Agasi, Selma Hamstar (Holandia), Ioana Stelea (Rumunia), Vicky Higginson (Wielka Brytania).