Przejdź do treści

Katedra scenografii na Quadriennale cz.2

Ogłoszenie
Opublikowano 08 lip 2015
Katedra scenografii na quadriennale

Quadriennale to takie wyjątkowe wydarzenie, które ładuje pozytywną energią, wzbogaca w pomysły i dostarcza wiedzy o tym co dzieje się na świecie w scenografii, jak ona się rozwija i wygląda w różnych częściach świata.

Wydarzenie to także daje swoiste poczucie bezpieczeństwa, że w każdym kraju, w każdej kulturze są jacyś wariaci, którzy chcą się zajmować teatrem. Bez żadnego podziału na kulturę, język czy wyznanie – widzimy projekty, makiety, zdjęcia ze zrealizowanych spektakli. Można zobaczyć, że to co robimy nie jest żadną abstrakcją, zajęciem marginalnym – wszędzie są tacy sami pasjonaci zarażeni teatrem i uprawianiem tej dziwnej dziedziny sztuki.

Quadrennale to taka impreza, której nie można przegapić, jeśli myśli się o zawodzie scenografa. Wydarzenie odbywa się co 4 lata, w tym roku trwało od 18 do 28 czerwca. Dzięki wsparciu Rektora, prof. Piotra Kielana, Pani Dziekan Wydziału AWiW, prof. Urszuli Smazy-Gralak oraz Samorządu Studenckiego udało się prawie całej Katedrze Scenografii (6 pedagogów, 23 studentów) wyjechać do Pragi na 4 dni. Były to bardzo intensywne dni. Wystawy są rozsypane po całym zabytkowym centrum Pragi. Zwiedzaliśmy praktycznie od rana do wieczora. Znaleźć je można było np. w kamienicy, w której mieszkał Franz Kafka na wszystkich piętrach i we wszystkich mieszkaniach. Także w piwnicy kościoła, w dawnym szpitalu, w nieczynnym kościele, w różnych podwórkach. Trzeba było być dobrze zorganizowanym, by zwiedzić wszystkie najważniejsze punkty. Chodząc po Pradze napada nas co chwilę jakaś parada dziwnych postaci. Praga w tym czasie żyje teatrem.

Info. Prof. Elżbieta Wernio
zamieścił: Damian Banasz
Katedra Scenografii 

Pozostałe aktualności