Jentl
12 października na dużej scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyła premiera spektaklu Jentl, na podstawie opowiadania noblisty Isaaca Bashevisa Singera, do której scenografię, kostiumy oraz projekcje stworzył dr Mateusz Mirowski, adiunkt Katedry Scenografii.
Spektakl w reżyserii Arkadiusza Klucznika opowiada historię młodej kobiety, która pragnie się uczyć, choć zgodnie z tradycją jej społeczności, studia są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Zdeterminowana Jentl, by podążać za swoim marzeniem przebiera się za mężczyznę i wstępuje do jesziwy. Wkracza w męski świat, gdzie zmaga się z trudami życia i miłości, ale przede wszystkim z ukrywaniem swojej prawdziwej tożsamości.
Jentl, to uniwersalna opowieść o pragnieniu wolności i samorealizacji, która po mistrzowsku łączy sprzeczności drzemiące w ludzkiej duszy. To opowieść o odwadze, determinacji i poszukiwaniu własnej drogi w społeczności pełnej zakazów i nakazów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom scenograficznym i muzycznym, spektakl łączy tradycję z nowoczesnością, nadając całości świeży, aktualny wymiar.
Scenariusz: Leah Napolin i Isaac Bashevis Singer
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Tłumaczenie: Agnieszka Jagiełło, Arkadiusz Klucznik
Scenografia, kostiumy, projekcje: Mateusz Mirowski
Muzyka: Rafał Rozmus
Choreografia: Marta Bury
Reżyseria światła: Małgorzta Sendke
Konsultacje kulturowe: Amir Genisław
Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej “Klasyka Żywa”.