Przejdź do treści

II edycja projektu „Młoda rzeźba w przestrzeni miejskiej”

Ogłoszenie
Opublikowano 04 sty 2015
Janusz Jasinski

promocja twórczości Weroniki Lucińskiej i Janusza Jasińskiego

Po raz kolejny Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Gmina Wrocław/ Urząd Miejski Wrocławia Departament Architektury i Rozwoju realizuje projekt „Młoda rzeźba w przestrzeni miejskiej", objęty patronatem Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury.

To wydarzenie, które ma na celu promocję wybranych absolwentów Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych Wydziału Malarstwa i Rzeźby oraz Katedry Ceramiki Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP.

W tym roku prezentowana jest twórczość Weroniki Lucińskiej ( absolwentki Katedry Ceramiki) i Janusza Jasińskiego ( absolwenta Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych). Kuratorami projektu są: profesor Janusz Kucharski i dr. Bożena Sacharczuk.

Projekt przewiduje promocję trwającą cały rok ( od grudnia 2014 do grudnia 2015r.), w ramach której planowane są: organizacja wystaw, wydanie publikacji katalogowej prezentującej dyplom magisterski i aktualne realizacje rzeźbiarskie oraz publikację artykułu w Czasopiśmie Artystycznym „Format". Przestrzeń ekspozycji rzeźb to witryny wystawowe znajdujące się na Placu Nowy Targ, stanowiące otwarte dla publiczności miejsce prezentacji sztuki. Firmy Immo Park i Mota Engil udostępniają Akademii przestrzenie wystawiennicze do celów realizacji tego projektu. Projekt finansowany jest z funduszy Gminy Wrocław.

Za koordynację działań związanych z realizacją projektu odpowiedzialne są: Beata Urbanowicz – koordynator projektu w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Bożena Sacharczuk ze strony Akademii.

Autorem fotografii i dokumentacji całego wydarzenia jest Grzegorz Stadnik.

WERONIKA LUCIŃSKA

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W 2013r. obroniła dyplom magisterski z zakresu ceramiki artystycznej, zrealizowany w Pracowni Koła Garncarskiego. Laureatka stypendium naukowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011r.). Do ważnych osiągnięć artystki należą m.in.: Grand Prix międzynarodowego konkursu „Schwanenbussi - Swans Kiss" w ramach Topfermarketpreis w Gmunden w Austrii ( 2014r.); II nagroda w ogólnopolskim konkursie „95oC" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu (2014r.); kwalifikacja do XXIII Biennale Internationale- Creation Contemporaine et Ceramique w Vallauris we Francji (2014r.) Aktualnie jest studentką studiów doktoranckich wrocławskiej ASP.

Prezentowana realizacja to:

„OCEANARIUM- OD INSTALACJI DO MAŁEJ FORMY RZEŹBIARSKIEJ"

Dyplom magisterski z zakresu ceramiki artystycznej zrealizowany w 2013r.
Promotor: prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan

 
Szklane akwaria wypełnione są ceramicznymi formami. Dzieją się tu różne optyczne zjawiska: kłębią porcelanowe parabole, lewitują ceramiczne sylwety pływając na powierzchni. Z podwieszonej nad akwarium porcelanowej wstęgi, kropla po kropli ocieka do zbiornika ciecz. Hipnotyzujący efekt płynnej deformacji przenikających się okręgów i migotania rozreliefowanych powierzchni sprawia wrażenie ruchu, ciągłego zaciskania się organicznych pierścieni odmiennych materii.

[Weronika Lucińska]

JANUSZ JASIŃSKI

Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012r. obronił dyplom magisterski z zakresu rzeźby zrealizowany w Pracowni prof. Zbigniewa Makarewicza. Do ważnych osiągnięć artysty należą m. in.: kwalifikacje i udział w VII Triennale Młodych „Kunszt" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ( 2014r.); wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych" organizowanym przez ASP w Gdańsku i udział w wystawie w Pasażu Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku (2012r.); kwalifikacja do II etapu konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Sybilla − wydarzenie muzealne roku" (2011r.); wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w drewnie, Zakopane (2009r.). Obecnie jest zatrudniony w Katedrze Technik Rzeźbiarskich w pracowni metalu prowadzonej przez Prof. Janusza Kucharskiego.

Prezentowana na wystawie realizacje to:

„UKRYTE GEOMETRIE"

Rzeźba nawiązującą do pracy dyplomowej, zrealizowana w 2014r.

Dyplom magisterski „Ukryte geometrie- forma z wykorzystaniem geometrycznej siatki przestrzeni" z zakresu rzeźby zrealizowany był w 2012r.

Promotor: prof. Zbigniew Makarewicz

Obecnie praca dyplomowa znajduje się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

„MOJA GEOMETRIA, ROZPAD CZY KONSTRUKCJA?"

fragment aneksu z rysunku do dyplomu magisterskiego zrealizowanego w 2012r.

Promotor: ad. Bogna Kozera-Radomska

Moje działania wizualne opieram na geometrii.

Geometria daje mi możliwość użycia form elementarnych, prostych, dzięki czemu pozbawionych nadmiaru znaczeń. Staram się tworzyć rzeźby które w swym układzie są jasne, uporządkowane ale dynamiczne. W pewnym stopniu daję tym wyraz moich fascynacji twórczością takich artystów jak Constantin Brancusi, Antoine Pevsner, Jacqes Lipchitz, Katarzyna Kobro, Donald Judd.

zam. Joanna Opalska-Brzecka

[Janusz Jasiński]

Pozostałe aktualności