Przejdź do treści

HIPERTEKSTOWO. NOWY WYMIAR SZTUKI SŁOWA

Ogłoszenie
Opublikowano 23 cze 2015

Mediacja Sztuki, Pracownia Słowa i Obrazu w Katowicach

Studenci Mediacji Sztuki z Pracowni Słowa i Obrazu prowadzonej przez prof. Darię Milecką zostali zaproszeni do udziału w kilkumiesięcznym projekcie pt. Hipertekstowo.

Projekt otrzymał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wspierają Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Katedra Mediacji Sztuki, Strefa Centralna, Galeria Miasta Ogrodów, Galeria Dwie Lewe Ręce. Projekt objęła patronatem medialnym TVP Katowice oraz magazyn Techsty.

Informacja o projekcie:

HIPERTEKSTOWO. Nowy wymiar sztuki słowa

W jaki sposób internet i nowe media oddziałują na literaturę? Dlaczego pisarze eksplorują nowe wymiary sztuki słowa w elektronicznym środowisku? Jakie są tego skutki? Odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań będą poszukiwać uczestnicy projektu HIPERTEKSTOWO. Pogłębiona refleksja stanie się jednym z głosów w dyskusji nad kształtem i kondycją literatury we współczesnym, nowomedialnym świecie

Działania sygnowane nazwą HIPERTEKSTOWO koncentrują uwagę na związku literatury z cyfrowymi mediami. Podczas otwartych spotkań z twórcami zostaną zaprezentowane najnowsze idee oraz literackie realizacje sztuki słowa przeniesione z kartki papieru na ekran komputerów ,telefonów i tabletów. W trakcie pracy warsztatowej uczestnicy będą pracować z (oraz nad) cybertekstem i literaturą hipertekstową. Poznają gatunki e-literatury, w tym opowiadanie hipertekstowe, utwory cyberpoetyckie, hipertekstowe eseje metaliterackie. Każde spotkanie organizowane w ramach HIPERTEKSTOWA będzie rejestrowane, a materiał – po zakończeniu cyklu spotkań – zamieszczony w internecie.

Ponadto w okresie letnim zorganizowana zostanie wystawa poświęcona tematyce hipertekstu i liberatury pt. P O S Ł O W I E M O S T O S Ł O W I A. Autorami ekspozycji są studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (wystawa Pracowni Słowa i Obrazu, prowadzonej przez prof. Darię Milecką, Katedra Mediacji Sztuki). Kuratorem wystawy jest Marcelina Groń.

HIPERTEKSTOWO ma zasięg ogólnopolski, a jego adresatami są przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Projekt rozpoczyna się 21 marca o godz. 18.30 w Strefie Centralnej (Centrum Kultury Katowice) spotkaniem autorskim z Mariuszem Pisarskim, doktorem nauk humanistycznych, pisarzem, krytykiem, cyfrowym wydawcą i producentem, twórcą pisma „Techsty" oraz linii multimedialnej portalu „Ha!art". Udział w projekcie potwierdzili m.in. Łukasz Podgórni, Monika Górska-Olesińska, Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer, Tomasz Gruszczyk, Tadeusz Sławek, Anna Kałuża. Moderatorem spotkań autorskich będzie Krzysztof Siwczyk.

Spotkania autorskie oraz wykłady są otwarte. Na warsztaty obowiązują zapisy. Informacje dotyczące rejestracji oraz szczegółowy harmonogram zostaną zamieszczone na stronie internetowej oraz fanpage'u Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Ambasady Młodych, w ramach której realizowany jest projekt.

Szczegółowe informacje:

http://ww.miasto-ogrodow.eu/strona/ambasadamlodych/mid/34

https://www.facebook.com/AmbasadaMlodych?fref=ts

info: prof. Daria Milecka

zamieścił: Tomasz Niedziółka

Pozostałe aktualności