Przejdź do treści

Hallo Wrocław 2016 !

Ogłoszenie
Opublikowano 14 wrz 2010

W wystawie bierze udział ponad dwudziestu młodych artystów związanych z naszą uczelnią. Wernisaż w sobotę 18 września o godz. 15:00 w Neisse Galerie w Goerlitz.

Po wernisażu w Neisse Galerie, zapraszamy na oprowadzanie po wszystkich miejscach ekspozycji, a także na otwarcie ostatniej części wystawy w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, które odbędzie o godz 19.00.

Hallo Wrocław 2016 !

 

Łączyć. Dzielić

 

Miejsca wydarzeń:

Görlitz:

1. B42; Berlinerstrasse 42

2. Klub Relax; Hospitalstrasse 39

3. NeisseGalerie; Elisabethstrasse 10/11

Zgorzelec:

Miejski Dom Kultury; ul. Parkowa 1

oficjalna strona:

www.hallowroclaw2016.asp.wroc.pl

Hallo Wrocław 2016! to prawie 30 projektów przybliżających polskiej i niemieckiej publiczności dokonania młodych wrocławskich artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Artyści zaproszeni do wystawy związani są z różnymi dziedzinami sztuk wizualnych .

Wszystkie działania zrealizowane zostaną w przestrzeniach publicznych Zgorzelca i Görlitz.

Wśród wytypowanych do celów ekspozycyjnych miejsc, znajdują się m. in. pustostany komercyjne w centrum Görlitz, znajdujące się w różnym stanie dewastacji, zapewniające prezentacji sztuki warunki niecodzienne zarówno pod względem wizualnej spektakularności , jak i tła społeczno - historycznego, a także Niesse Galerie w Görlitz i Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu ( secesyjny gmach byłego muzeum).

Celem Hallo Wrocław 2016! jest zbliżenie społeczeństw Polski i Niemiec przez wzmocnienie związków kulturalnych, nawiązanie trwałych kontaktów między instytucjami artystycznymi, twórcami i animatorami kultury obu miast i państw.

Görlitz, metropolia o bogatej historii udokumentowanej zabytkową substancją architektoniczną, miasto ludzi, którzy wnieśli istotny wkład do historii myśli europejskiej, dziś boryka się z ekonomicznymi i politycznymi skutkami dynamicznych procesów makroekonomicznych i geopolitycznych.

 W 1945 roku na mocy traktatu poczdamskiego zadecydowano o przyłączeniu wschodniej, prawobrzeżnej części miasta do Polski. Dokonał się trudny podział tkanki miejskiej i kulturowej. Dla nowych mieszkańców Zgorzelca rozpoczął się długotrwały proces zagospodarowywania obcego dziedzictwa.

Europa jest tym kontynentem, gdzie mapy doznawały korektur wyjątkowo często. Pozostając wciąż narzędziem narodowej identyfikacji, tracą jednak swą namacalność, stają się coraz bardziej abstrakcyjne w wymiarze przestrzennych barier. Najpowszechniejszą funkcją granicy jest oddzielanie. Niekiedy linie podziału są naturalne: coś się kończy, a coś zaczyna. To co się skończyło jest nietożsame z tym co następuje, i różnica ta zakreśla pewien kształt. Bywa jednak również tak, że granice są wtórne, nie pokrywają się z pierwotną strukturą odmienności, ale wynikając z projektu politycznego, są nastawione na konstruowanie nowej siatki podziałów bądź przeciwnie – znoszenie tych zastanych i względnie naturalnych.

Wieloletnie kontakty Zgorzelca z Görlitz zaowocowały proklamowaniem w 1998 roku Europamiasta. Stworzono warunki, w których ludzie, towary i idee kursują swobodnie pomimo różnic politycznych.

Miasto Görlitz/Zgorzelec –Europastatdt - dzięki swojej szczególnej sytuacji geograficznej i społecznej, specyficznej dla tego regionu historii, może prowokować pytania o kształt przestrzeni publicznej i jej konfliktowy nierzadko charakter.

Transgresja, przekroczenie, a wręcz poszerzenie obszaru, jest dla sztuki, dziś i chyba zawsze, jedną z kluczowych kwestii. Podobnie jak zakreślanie , formowanie, nadawanie kształtu, jest jedną z ulubionych jej metod.

Od kilku lat w Zgorzelcu/Görlitz, za sprawą centralnie przyjętych regulacji obowiązujących członków Unii Europejskiej obserwujemy przekraczanie, nakładanie, zamazywanie.

Wszystkie te procesy stają się wyzwaniem dla współczesnej sztuki, która od dawna interesuje się kategorią pamięci miejsca .

Zaproszeni do wystawy artyści potraktują obszar obu miast jako uniwersalną przestrzeń krzyżujących się historii, narracji i postaci. W tym sensie stanowi ona inspirujący mikrokosmos, którego siła związana jest z burzliwą historią regionu, różnorodną strukturą społeczną, namacalnymi śladami przeszłości, wciąż podlegających nieustannej redefinicji.

ARTYŚCI:

Łukasz Huculak, Anna Kołodziejczyk, Szymon Hańczar, Daria Milecka, Łukasz Paluch, Marek Kulig, Paweł Lisek, Norman Smużniak, Michał Bieniek, Jarosław Grulkowski, Tomasz Opania , Magda Grzybowska, Marek Sienkiewicz, Tomasz Niedziółka, Marcin Mierzicki, Bożena Sacharczuk, Adam Abel, Kaja Marusińska, Michał Puszczyński, Andrzej Rafałowicz, Michał Marek, Joanna Opalska, Maja Wolińska, Marek Grzyb, Jakub Jernajczyk, Artur Skowroński, Dagmara Hoduń

Organizator:

AkademiaSztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

SAPOSSoziales Arbeits Projekt Ost Sachsen

Mecenas:

WydziałKultury Miasta Wrocławia

FundacjaWspółpracy Polsko-Niemieckiej

Za koncepcję wystawy Hallo Wrocław 2016! Łączyć. Dzielić odpowiadają Anna Kołodziejczyk i Łukasz Huculak, artyści i młodzi dydaktycy związani z z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Pozostałe aktualności